По много странен начин, без обсъждане в Общински съвет, без никакво обществено обсъждане, Община Ловеч е публикувала на страницата си покана за обществена поръчка с предмет „Сметосъбирането и сметоизвозването на БО на територията на 34-те населените места в Община Ловеч за гарантиране на санитарно-хигиенни условия на живот и недопускане замърсяване на обществени площи с битови отпадъци и образуване на нерегламентирани сметища.“

Периода, за който е обявен обхвата на поръчката е 2013-2018 г., а прогнозната стойност е 830 000 лв. за целият период на действие на новия договор.

 

В какво се състой проблема и ще проспят ли и този път съветниците поредният напън за подаряване на обществени средства на някоя фирма.

„Ловеч днес“ не веднъж е публикувал коментари по темата, но както администрацията, така и някои от съветниците обясняват, че „така са заварили съществуващите договори“ и не могат да направят нищо за да ги променят или спрат. Ето, сега имат идеална възможност да защитят гражданският интерес, който са се заклели, че ще пазят.

Преди да започна с поредицата коментари по темата ще се постарая много кратко да ви запозная със схемата, която разбира се е законна, но не е в интерес на жителите на общината.

Фактите:

Жителите на общината генерират отпадъци

Жителите на общината плащат за тяхното събиране, извозване и депониране

Жителите на общината вече са платили контейнерите, в които се изхвърлят отпадъците по селата и те са собственост на общината

Жителите на общината, чрез амортизациите на техниката на фирмата по договор за сметоизвозване и сметосъбиране са платили и камионите, с които се извършва услугата, само че тези камиони, не са собственост на общината, а на фирмата по договора.

В най-общи линии излиза, че плащаме на някой, който организира целият процес и затова получава добър, гарантиран приход. Тук не става въпрос, че сегашната фирма не си върши работата. Посоката, в която искам да насоча мислите ви е пътят на парите.

Въпросът е: Не е ли възможно да правим това сами, т.е. Община Ловеч, както това е на много други места в страната.

Защо администрацията бърза, предполагам ще си отговорите сами.

Важният въпрос е ще бъде ли спрян поредният опит за източване на обществени средства, без да има нужда, техен получател да бъде частна фирма?

 

Всички материали за обществената поръчка може да видите на страницата на Община Ловеч.

4 коментара

  1. В проекто-договора за обществената поръчка кмета предвижда и е заложил гарантирана печалба за изпълнителя за сметка на събраните финансови средства за необходимите разходи по сметосъбиране и сметоизвозване.

    Ако изпълнителя е общинска фирма създадена по ЗОС печалбата остава в общината т.е. при тези, които са генерирали финансовите средства за услугата и така общината разполага с повече средства за подобряване качеството на услугата която предлага на гражданите и юридическите лица.
    Ако изпълнителя е юридическо лице извън общината гарантираната печалбата излиза от общината и в това няма нищо лошо , НО кмета е предвидил в проекто-договора увеличение на цената на услугата при изменение на държавно регулирани цени, когато основен предмет на договора за обществена поръчка е дейност, чиято цена е обект на държавно регулиране и срокът му на изпълнение е над 12 месеца.
    Това означава, че при увеличение цената на горивата изпълнителя ще увеличи цената на услугата за сметка на данъчно задължените лица от които се събира таксата т.е за сметка на гражданите и фирмите които заплащат ТБО. Увеличението на цената води до увеличение на ТБО при запазване на гарантираната печалба на изпълнителя.

    Това е класическа схема за законно източване на общинския бюджет , която схема кмета продължава да налага и въвежда . Ако кмета искрено желаеше да защити интереса на общината т.е на местната общност той НЕ би заложил в проекто-договора възможност за увеличение на цената на услугата съгласно чл.43 ал.3 от ЗОП, която алинея урежда въпросната схема на източване на бюджета. Риска от увеличение на цената на горивата би трябвало да е за сметка на изпълнителя и за сметка на неговата гарантирана печалба ,а не за наша сметка.

    Които не иска да поема този риск да не участва в обществената поръчка, а общината да си извърша тази дейност със свое предприятие по ЗОС, като по този начин няма да се ощетяват гражданите.

  2. "…както администрацията, така и някои от съветниците обясняват, че „така са заварили съществуващите договори“ и не могат да направят нищо, за да ги променят или спрат. Ето, сега имат идеална възможност да защитят гражданския интерес, който са се заклели, че ще пазят."
    " Посоката, в която искам да насоча мислите ви, е пътят на парите."
    "Въпросът е: Не е ли възможно да правим това сами, т.е. Община Ловеч, както това е на много други места в страната."
    Присъединявам се.

  3. dano, no ne viarvam da ne se plasta tasi taksa, na ne sastroen parzel , po-tochno na gola semia v regulaziata na grada..

Comments are closed.