Областният управител на Ловеч Ваня Събчева откри днес информационна среща по представяне на схема „Развитие на професионалното образование и обучение в сътрудничество с работодателите” по ОП „Развитие на човешките ресурси”. Тя бе организирана по съвместна инициатива с Областния информационен център. За събитието информира от пресцентъра на губернатора.

Основната цел на схемата е да се актуализира професионалното образование и обучение чрез съвместната работа между институциите за професионално образование и работодателите, тоест да има стиковане между търсенето и предлагането на кадри, между бизнеса и професионалните гимназии. Това може да се постигне чрез участие на местните фирми в изготвянето на образователните програми към съвременните изисквания на пазара на трудаЗатова и е задължително кандидатстващите по тази схема да включат в проектите си партньор – работодател, уточни още в началото Събчева.

Тя поясни още, че по схемата могат да получат подкрепа дейности като оборудването на работилници, разработване и актуализиране на учебни програми за ЗИП и СИП съвместно с партньора работодател, също така и обучения по конкретна учебна програма, като всичко това ще доведе и до повишаване на уменията и на ученици и на учители.

По този начин ще се стигне до това, към което се стремим от дълго време – работодателите на местно ниво да казват от какви професионалисти имат нужда, тоест бизнесът да задава потребностите си, поясни още областният управител.

Нели Митева – управител на ОИЦ, представи конкретните изисквания по схемата. Целта на процедурата е да се актуализира професионалното образование и обучение чрез изграждане на образователни паркове между институциите за професионално образование и работодателите. Бюджетът е в размер на 7 млн. лв. Минималната стойност на едно проектно предложение е 100 000 лв., а максималната – 350 000 лв.

По процедурата ще се подкрепят дейностите: изграждане на образователен парк за нови знания и умения, необходими на местните работодатели, разработване и актуализиране на учебни програми за задължително-избираема подготовка (ЗИП) и свободно-избираема подготовка (СИП) и изпитни материали, съвместно с партньора-работодател. Според насоките за кандидатстване “образователен парк” е няколко работни места от учебната работилница в училището, където да се провежда конкретно практическо обучение по професия, част от професията, модул или тематична единица. Програмата за обучението, което ще включва до 100 учебни часа, ще се синхронизира с конкретен работодател и в съответствие с посочено от работодателя оборудване.

В област Ловеч професионалните училища са 9. Всички те имат възможност да се възползват от схемата в партньорство с работодатели за актуализиране на учебните си програми и изграждане на образователни паркове за практическо обучение на учениците си.

Крайният срок за кандидатстване с проектни предложения е 3 декември 2012 г. По процедурата се кандидатства само по електронен път в Информационната система за управление и наблюдение (ИСУН), обясни Нели Митева. Тя представи дейността на Областния информационен център, като подробно обясни какви услуги се предлагат и прикани всички, които имат нужда от повече информация за оперативните програми и кохезионния фонд да го посетят.

На срещата присъстваха представители на ПГСС “С. Румянцев“, Луковит, ПГ по МЕТ-Троян, ПГ по ИТУ-Ловеч, ПГ по МЕТ-Ловеч, ПГВМ “проф. Димитър Димов“, представители на РИО на МОМН-Ловеч и МОМН, отдел „Регионално управление на проекти“, представители на местната власт.