В понеделник председателят на БСП и президент на ПЕС Сергей Станишев повежда мащабната кампания на социалистите за срещи с хората в цяла България, съобщават социалистите на партийния си сайт . На 5 ноември лидерът на БСП започва обиколките си от Ловеч, за да чуе мнението на ловчалии по най- наболелите според тях проблеми на страната и за да представи алтернативните решения, които предлага левицата.

Станишев лично ще се увери как възприемат гражданите факта, че ГЕРБ подмениха въпроса на първия референдум в демократична България. Той ще запознае ловчалии с политиките, които под негово ръководство ПЕС налага в Европа и как конкретните мерки могат да помогнат на страната ни по пътя за излизане от кризата.

Посещението на Сергей Станишев в Ловеч ще започне с пресконференция за медиите. Журналистите ще могат да зададат въпросите си към лидера на БСП в 17.00 часа в камерната зала на театъра. В същата сграда от 17.40 часа ще започне срещата на Станишев с членове, симпатизанти на БСП и с граждани на Ловеч. В разговора ще участват зам.-председателят на НС на БСП Евгений Узунов и депутатът от ПГКБ Димитър Горов.

7 коментара

  1. 🙁 не ми излезе коментара!!!!
    Станишев само си губи времето тук защото до сега всички работят ангария на бесепето – герб дпс одс атака сдс – това може да се проследи наи добре по хронология и в този саит

  2. Станишев само си губи времето в Ловеч – тук всички работят за бесепето – герб дпс одс атака сдс – в този саит това наи добре може да се види 🙂

  3. Бъдещето на ядрената/атомна енергетика става все по-мрачно и безперспективно. В Съединетите щати електроенергийният оператор Dominion Resources обяви вчера, че затваря по икономически причини своята ядрена централа Kewaunee в Wisconsin през 2013 година. Причината за това решение са ниските цени на електроенергията в резултат на слабото потребление в Средния Запад на САЩ, както и липсата на пазари.
    Ядрената централа Kewaunee разполага с един реактор с мощност от 556 MW и е започнала работа през 1974 година. През 2011 г. Nuclear Regulatory Commission (ядреният регулатор на Съединените щати) удължи лиценза на централата за още 20 години – до 2033 г.

    Значителното нарастване на дела на природния газ на енергийния пазар в САЩ доведе до историческо понижаване на цените в електроенергийния сектор. Решението за затварянето на централата Kewaunee е показателно за ниската конкурентност на ядрения сектор в Средния Запад. Това е първото решение за затваряне на ядрена централа поради дългосрочното понижаване на цените и намалялото търсене на електроенергия.

    Само преди дни в Литва хората казаха категоричено „НЕ“ на изграждането на нова ядрена централа на референдум и се присъединиха към далновидните германци, швейцарци, италианци, австрийци и гражданите на Квебек!

    Ами това е – започна се…Ядрената енергетика се запъти натам където и е мястото – в историята!

    В същото време българските политици си играят с нервите и бъдещето ни, обсъждайки фундаментален въпрос като атомна ли е ядрената енергетика или обратно. Скудоумните и сервилни медии, удобно за енергийната мафия, се опитват да оставят дебата по темата на това ниво. В никакъв случай не можем да очакваме от тях задълбочен разговор по същество, още по-малко актуална информация.

  4. Санди, разрушителната буря, която връхлетя източното крайбрежие на САЩ и Карибите, напомни отново, че вятърът и слънцето са безопасни източници на енергия, нещо, което сме склонни да подценяваме преди природните катаклизми да блокират традиционните енергийни мрежи.
    За разлика от въглищните и газовите централи те не се нуждаят от логистично осигуряване на горива. И няма опасност от радиационно замърсяване като във Фукушима Даичи след земетресението, последвано от цунами миналата година в Япония.

    Слънчевите и вятърните инсталации не бяха предмет на публични притеснения през изтеклата седмица, за разлика от ТЕЦ-овете и ядрените централи – три от тях – в New Jersey и New York – бяха изключени. Мирисът на природен газ в наводнените райони привличаше вниманието на тези, които осъзнаваха опасността.

    Тук се откроява голямата разлика между алтернативната/възобновяемата енергия и конвенционалната – вятърът и слънцето се впрягат в прости системи, които са предразположени да създават много по-малко проблеми.

    Прост дизайн, просто опериране

    „На първо място, вятърните и слънчевите централи не се нуждаят от външен източник на енергия за своята работа или за охлаждане на реакторите – изтъква John Kourtoff, президент и CEO на базираната в Торонто компания Trillium Power Wind – Централите не се нуждаят от газ, петрол или въглища, които да бъдат добити от земните недра, преработени, пренесени/транспортирани за използване за добив на енергия.“

    „На второ място те имитират природата в своя дизайн, така че са по-устойчиви и устояват на природни бедствия по-добре.“ – добавя Kourtoff. Той припомня още, че миналата година в опустошената от цунами Япония офшорните вятърни централи не понесоха щети.

    „Ако загубите една перка на вятърна турбина, това не блокира цялата вятърна централа. Точно както цветето няма да загине, ако бъде откъснато едно листенце от него. Но за сложни индустриални системи като ТЕЦ и АЕЦ излизането от строя на минимална част от системата налага да бъде спряно цялото съоръжение.“

    “Ако мълния удари един панел в соларната централа, той излиза от строя, но не и цялата централа. Защото соларната централа работи на клетъчен модел. Дори една клетка да е непродуктивна, останалите клетки продължават да оперират.“

    Kourtoff нарича ядрените и топлоцентралите технологии от индустриалната ера, докато последните вятърни и соларни системи – “Renewables 2.0”, тъй като техният дизайн е станал по-опростен, с по-малък брой движещи се части и по-голяма ефективност.

    “Защо хората купуват продуктите на Apple? Заради простотата на техния дизайн. Хората намират красота в простотата, в природата. Нима сте чули някой да казва: „Виж каква красива ядрена централа?“ Но отражението на грациозно въртящите се перки на вятърна турбина във водата изглежда толкова красиво!“ – смята още Kourtoff.

    Простотата означава практичност

    “Когато говорим за възобновими енергийни технологии, те със сигурност спомагат за възстановяване на мрежата след природни бедствия като урагана Санди.“ – казва Carol Murphy, изпълнителен директор на Alliance for Clean Energy – New York. “За ядрените централи са необходими седмици, дори месеци, за да започнат отново да подават електричество към мрежата. Вятърните и слънчевите мощности възстановяват своята работа много по-бързо.“

    Как ВЕИ-централите понесоха бурята?

    По предварителни оценки, ВЕИ-инсталациите са понесли изключително добре урагана Санди. ISO New England досега няма получени доклади за щети на вятърни или соларни централи. Iberdrola Renewables, която има вятърни централи в Massachusetts, New Hampshire, New York и Pennsylvania, докладва за незначителни проблеми.

    “Ние наблюдавахме ситуацията и изключихме централите като предпазна мярка за оборудването. Инспекциите след преминаване на бурята показват минимални щети. Ние сме изключително доволни от нашите екипи и състоянието на централите при това изключително бедствие.“ – казва Jan Johnson, директор по комуникациите на Iberdrola Renewables.

    Long Island понесе най-тежките щети, като повечето от 1,1 милиона абонати останаха без електрозахранване. В същото време 32-мегаватовата фотоволтаична централа тук се представи доста добре. Нищо катастрофално не се е случило според Matt Hartwig, говорител на BP Alternative Energy, оператор на централата.

    New York, Connecticut и други райони, които бяха ударени лошо от урагана Санди, са на различен етап от разработване на техните дългосрочни енергийни планове. Предстои да се разбере дали уроците от Санди и представянето на ВЕИ-инсталациите ще дадат своето отражение при публичното им обсъждане.

  5. Премиерът на Шотландия Alex Salmond само преди дни обяви, че новата цел на страната е до 2015 година 50% от електричеството да бъде добивано от възобновяеми източници. Шотландия вече надмина своята цел от 31% електричество от ВЕИ за 2011 година с около 4%. „Когато станах министър-председател през 2007 г. аз наследих цел Шотландия да добива 50% от своята електроенергия от ВЕИ до 2020 г. Сега ние вече знаем, че можем да постигнем много повече от това и много по-бързо.“- казва той.

    По думите на премиера възобновяемата енергетика представлява „огромна икономическа възможност“. Поставянето на нова цел за развитието и означава нарастване на броя на зелените работни места, които сега са над 11 000, особено след като през миналата година се наблюдава бум на инвестиции във възобновяеми проекти на стойност 2,3 милиарда паунда.

    Шотландия смята да постигне тази нова по-амибициозна цел чрез изграждане на офшорни вятърни централи, проекти за добив на енергия от приливите и морските вълни. Страната също така планира да намали емисиите на парникови газове с 42% до 2020 г.

    И в Германия развитието на енергетиката от възобновяеми източници надминава прогнозите на правителството. Според висш държавен служител в рамките на следващите 10 години делът на електричеството, добивано от ВЕИ в страната ще нараства по-бързо от предвиденото и ще достигне 50%.

    Настоящият бум на нови вятърни, соларни и други ВЕИ инсталации ще доведе до надвишаване на националната цел на Германия за 35% ВЕИ електричество до 2022 г. Това заяви Stephan Kohler, който оглавява правителствената агенция, която контролира националната електропреносна мрежа. „Мисля, че 50% до 2022 г. е реалистична величина – казва той още – До този момент ние ще съумеем да интергираме възобновяемите инсталации в националната електропреносна мрежа.“

  6. Данчо, Иво и Павлин правят доста важна за всички ловчалии среща в 17 и 30 часа в залата на Общински съвет. Темата е за цената на водата в града. А СерГейчо ще се прави на интересен пред ловешките баби, които са най-засегнати от високите цени.

  7. Истината е , че не ние правим срещата , а ние сме инициаторите на събрание по Законa за пряко участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление за стартиране на местна гражданска инициатива за „Определяне на цена на питейната вода, доставяна от местния оператор „В и К“ АД Ловеч, при режим на водоподаване“. За да е законно събранието е необходимо участието поне на 50 граждани с избирателни права. Участниците в събранието ще направят местната гражданска инициатива, а не инициаторите.

    Не мисля , че провеждането на друго обществено мероприятие в Ловеч същия ден и час е провокация към гражданската инициатива, а го приемам като чиста случайност. В Ловеч живеят повече от 10 000 жители с избирателни права и ако 10 000 отидат на срещата с г-н Станишев пак биха останали 51 жители, които могат да направят гражданската инициатива законна .

    Въпроса е : Вярват ли гражданите , че могат имат цена на водата при режим на водоподаване определена от държавата след проведена от тях местна гражданска инициатива ?

Comments are closed.