Регионалният инспекторат по образованието в Ловеч вече работи по националния проект, който се изпълнява от Министерството на образованието, младежта и науката – BG051PO0013.1.06 „Подобряване на качеството на образованието в средищните училища чрез въвеждане на целодневна организация на учебния процес”. Проектът се осъществява с финансовата подкрепа на ОП „Развитие на човешките ресурси“, съфинансирана от Европейския социален фонд на Европейския съюз. За това бе информиран областният управител Ваня Събчева от началника на РИО на МОМН Райко Райков.

18 са средищните училища в Ловешка област, обхванати от проекта, който е с продължителност 36 месеца. Общата му стойност за дейностите в цялата страна е 180 000 000 лв, а целевата група включва ученици от I до VIII клас, учители и служители в средищни училища в България.

Общата цел на проекта е подпомагане процеса на ефективно въвеждане на целодневната организация на учебния процес за ученици от I до VIII клас от средищните училища в страната. Тя включва пълния образователен цикъл – задължителна подготовка, задължително– избираема подготовка, свободно-избираема подготовка,  самоподготовка, отдих и игри, хранене, за постигане на общодостъпно, базисно знание, основано на принципите на  справедливост, толерантност и перспективност.

Ще се работи за утвърждаване на средищните училища като инструмент в политиката за модернизиране и оптимизиране на училищната мрежа, а повишаване качеството на образователно-възпитателния процес в средищните училища ще се постигне чрез насърчаване развитието на ключови компетентности, творчески способности и умения за живот, необходими на учениците, създаване на възможности за успешно преминаване в следващ клас, и в следващ етап или степен на образование и ограничаване рисковете за отпадане от училище поради затруднения в усвояването на учебното съдържание и подобряване материалната база на средищните училища с оглед осигуряване на подходяща образователна среда за провеждане на целодневна организация на учебния процес.

Проектът предвижда и дейности по преодоляване на диспропорциите в степента на образованост на учениците от закритите и преобразуваните училища чрез създаване възможност за общуване и опознаване между деца от различни социални, етнически и културни общности, създаване възможност за развитие личността на ученика в мултикултурна и конкурентна среда чрез специално подбрани дейности, включени в целодневната организация на учебния процес и повишаване мотивацията на учениците, учителите, и на заинтересованите страни от прилагане на модела „целодневна организация на учебния процес”.

Основните дейности, заложени в проекта на МОМН са: осигуряване и провеждане на целодневна организация на учебния процес за учениците от I до VIII клас от средищните училища, обучение на учители и служители в средищните училища за прилагане на новия модел „целодневна организация на учебния процес”, както и осигуряване на средства за целодневно обучение на учениците от средищните училища, в т.ч. ученици от етнически малцинствени групи.

В област Ловеч 18 средищни училища изпълняват дейности по проекта, като полуинтернатните групи са 86, а общият брой на учениците е 1954. Броят на педагогическия персонал, ангажиран с целодневната организация на учебния процес е 115.