Ловешкият народен представител от ГЕРБ Станка Шайлекова заедно с нейните колеги Светлана Ангелова и Галина Банковска внесоха в парламента законопроект за изменение и допълнение на Закона за семейните помощи за деца. Той бе разгледан и приет от комисиите по труда и социалната политика, комисията по образование, наука и въпросите на децата, младежка и спорта и комисията по бюджет и финанси.

Предлаганите промени в Закона за семейните помощи за деца имат за цел да подобрят нормативната уредба в областта на семейните помощи с оглед осигуряване на по-добра и целенасочена подкрепа за една от най-уязвимите групи деца – тези, които се отглеждат от един жив родител и децата с трайни увреждания.

Промените са подчинени на принципа, че най-добрата среда за детето е семейната среда, независимо дали то се отглежда от двамата си родители или само от единия. Трудностите при отглеждането, когато единият родител е починал, са по-големи не само за родителя, който поема грижите, но и за самото дете. Финансовата отговорност за издръжката на детето също е по-голяма за родителя, тъй като доходите на семейството се формират само от неговия принос. В тази връзка се предлага премахване на доходния тест за получаване на семейни помощи за деца, които се отглеждат от един жив родител. Обвързва се предоставянето на помощите с грижите за детето, като право има родителят, който се грижи за детето, се казва в мотивите на предложението, внесено от народните представители на ГЕРБ.

Те предлагат още с цел постигане на равноправие между всички деца месечна помощ да продължи да се дава до навършване на 18-годишна възраст в случаите, когато преди навършването й детето е завършило средното си образование. Това в повечето случаи са талантливи деца, които завършват по-рано и по този начин те няма да бъдат лишени от подкрепа само защото са се справили по-бързо с учебния процес, се казва още в мотивите на предложението.

Друга съществена промяна, която ще настъпи след приемане на предложението на народните представители и в пленарна зала, е отпадането на доходния тест за получаване на целева помощ за първокласници и за децата с трайни увреждания. Всички останали помощи към настоящия момент са без доходен тест за тази група. С оглед важността на включването на децата с трайни увреждания в общообразователния процес това допълнително облекчение за техните семейства е изключително важно, считат депутатите.

Законопроектът ще бъде гласуван в пленарна зала на 24 април. Ако той бъде приет, предложените промени ще влязат в сила от 1 януари 2013 г., за  да имат те финансовото обезпечаване от държавния бюджет.