oic1602131Ирина Захариева, главен директор и Валери Найденов, държавен експерт в ГД „Стратегическо планиране на регионалното развитие и административно-териториално устройство” на Министерство на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) запознаха служители от Областна администрация и общините от Ловешка област със стратегическите и планови документи на новия програмен период 2014 – 2020 г. и с основните етапи и срокове от плановия процес. Семинарът се проведе на 15 февруари 2013 г. в залата на Общински съвет Ловеч.

Над 30 експерти от администрациите, пряко участващи в планирането на местно ниво, се включиха активно в събитието като зададоха конкретни въпроси на лекторите. Присъстващите бяха запознати с методическите указания и насоки за разработване и прилагане на общинските планове за развитие за следващия програмен период 2014-2020 г. Посочено бе, че в България има добра нормативна уредба в тази област, но няма добър практически опит в нейното прилагане, поради което е необходимо да се окаже съдействие на общините и областните администрации. От особена важност за следващия програмен период е да се подготвят качествени общински планове за развитие, които да подпомогнат общините максимално да привличат инвестиции, включително и да се възползват от финансовите инструменти на ЕС. Представена бе структурата, съдържанието и основните части на общинските планове за развитие, посочени бяха и някои често допускани грешки при подготовката им, отправена бе препоръка към присъстващите да не пропускат да формулират обща цел на общинския план за развитие.

Вниманието на присъстващите бе насочено и към промените и новите моменти в разпоредбите, които касаят общинските администрации, както и към всички национални, регионални и секторни стратегически планове и програми, които трябва да се вземат предвид при разработването на общинските планове за развитие. Представена бе взаимовръзката между общинския план за развитие и стратегическите документи за планиране на устойчиво интегрирано регионално развитие, пространствено и градско развитие. Споменато бе, че в общинските планове могат да се заложат мерки, които са свързани с реализация на проекти със съседни общини, а област Ловеч може да участва с проекти и в рамките на Дунавската стратегия за развитие. Участниците бяха насърчени да търсят възможности за участие и в Програма Interreg, която е част от цел “Европейско териториално сътрудничество” и предлага финансиране на всички региони от Европейския съюз, както и други програмите за междурегионално и транснационално сътрудничество като Ineract, EPSON и др.

Подчертано бе, че общинските планове за развитие трябва да се обвържат с концепциите за пространствено развитие и като цяло да се превърнат в работещ механизъм за планиране на икономическото, социално и териториално развитие.