Председателят на общинския съвет в Ловеч Корнелия Маринова и кметът на общината Минчо Казанджиев поздравиха днес ОУ „Васил Левски” – Ловеч, за патронния му празник, съобщават от пресцентъра на администрацията.

„За мен е особена чест, че днес съм тук, отново заедно с вас в деня, в който всички ние правим своята равносметка и търсим посоката, в която вървим. Макар че, за да се наречем истински българи, сме длъжни да правим това всеки ден. И повярвайте, правим го.

Защото Левски ни задължава. Той е нашата, българската икона. Той е нравственият стожер на всеки от нас. И едва ли е знаел някогашният дякон Игнатий, че краткият му живот ще надхвърли възможните човешки граници, ще надскочи тленността и ще отиде в безсмъртието.” С тези думи Маринова, която е и председател на Общинския комитет „Васил Левски”, се обърна към учениците и учителите от ОУ „Васил Левски”.„ОУ “Васил Левски” е символ на тържеството на духа и знанието. ОУ “Васил Левски” е училище, което защитава авторитета на Ловеч с огромните си успехи в национални състезания и конкурси. И това са постижения на много хора, отдали себе си на работата, на науката, на порива на личността да се развива. Справили се с всички предизвикателства на времето и на различните характери, защото винаги са следвали уроците на Апостола за свобода на духа и преклонение пред просвещението.” Това се казва пък в поздравителния адрес на кмета Минчо Казанджиев.

Поздравителни адреси бяха връчени още от името на областния управител Ваня Събчева и от началника на РИО Райко Райков.

В ония мрачни времена Левски е прозрял силата на училището, припомни още Корнелия Маринова. През юношеството и младостта си той е чиракувал срещу лъжливото обещание, че ще го изпратят да учи в Русия. Непостигнал мечтата си, Левски многократно предупреждава за недостатъчното си образование. При всички случаи на съпоставяне между дейците той отдава преднината и сочи за по-достойни учителите в чуждестранните школи и университети.

Защото учителят е не само този, който трасира пътя на просвещението – каза Маринова, – а и човекът, който превръща класната стая в пространство на свободната мисъл, а днес и в територия на приобщаване към уроците на Апостола, насочени към настоящето и бъдещето. Днешният учител има една важна мисия – да възпитава нравствени критерии у младите хора особено в сегашното материално време, при това в години на тежка икономическа криза. Маринова поздрави учителите от училище „Васил Левски” с това, че са именно такива просветители и продължители на делото на българските възрожденци. Както и че училище „Васил Левски” е част от възрожденските училища на България.

Училище „Васил Левски” е най-голямото основно училище в Ловешка област, то е второ по големина след Гимназията за чужди езици „Екзарх Йосиф I”. ОУ „Васил Левски” е с най-голям брой ученици, продължили образованието си в Езикова и Математическа гимназии, то е училище с традиции в провеждането на състезания по математика, конкурси за рисунка и литературни творби, има и театрална школа.

Тази година там е пред реализиране проект, спечелен от община Ловеч, одобрен за финансиране и предстои скоро подписването на договор, по който ще бъде направен ремонт по линия на енергийната ефективност на сградата на училището, за да бъдат създадени още по-добри условия за работа за ученици и учители.

Възпоменателното тържество на ОУ „Васил Левски”, преминало под наслова „И носи съзнанье, крепост, светлина”, продължи със спектакъла с патриотично звучение на Нешка Робева „Забравени”. Знаменитите танцьори гостуваха в Ловеч по покана на директора на ОУ „Васил Левски” – Ловеч, Илица Петрова.

Преди това Петрова откри изложбата-конкурс „Нашата България” с рисунки на възпитаници на училището и награди най-добрите. Редом с работите на учениците във фоайето на Драматичния театър е подредена и фотоизложбата „Васил Левски – Апостола на българската свобода”, дело на Регионалния исторически музей.

Празникът на ОУ „Васил Левски” е част от програмата на община Ловеч за отбелязване на 139-годишнината от гибелта на Апостола. Довечера честванията продължават с прожекция в Драматичния театър на филма на проф. Дойно Дойнов „Левски пред съда на Портата и историята”. В неделя, 19 февруари, ще бъдат поднесени венци и цветя в Къкринското ханче и пред паметника на Васил Левски в Ловеч. Ще бъде отслужена и панихида за Левски в катедрален храм „Света Троица”. Ще се проведе и традиционният туристически поход „Последният път на Апостола”.