Павлин Иванов

Българският патриарх Максим да бъде удостоен със званието „Почетен гражданин на град Ловеч“ реши мнозинството на вчерашното Девето заседание на Общински съвет Ловеч.

Предложението за неговото номиниране дойде от инициативен комитет начело с Ловчанския владика Гавриил и беше внесено от кмета на община Ловеч Минчо Казанджиев и Председателя на Общински съвет Ловеч Корнелия Маринова.

Негово светейшество българският патриарх Максим е удостоен със званието „Почетен гражданин на Ловеч” заради мъдрото му управление, за това, че винаги е близо до хората, за привързаността му към нашия край, за приноса му в духовния живот на българите и към духовното и културното развитие на Ловеч и във връзка с навършени 40 години от избора му за патриарх.

За разлика от единодушното избиране на Диана Йоргова за почетен гражданин, при избора на избора на патриарх Максим за „Почетен гражданин“ бяха оповестени допълнителни факти и мотиви против номинацията.

Съветниците на СДС, които бяха единствените с мотивирана позиция на дискусията, поставиха във фокуса силно противоречивото минало на Максим и обвързаността му с комунистическия режим на Живков.

Георги Митев категорично не се съгласи с мотивите и заяви, че в представената биографична справка за патриарх Максим има сериозни пропуски.

Първият аргумент е избора на Максим за патриарх. На 7.03.1971 г почива патриарх Кирил. На следващият ден, Политбюро на ЦК на БКП гласува решение 145, което гласи: „Възлага на другаря Михайл Кючоков – председател на комитета по църковните въпроси да извърши необходимата подготовка за осигуряване на избирането на ловешки митрополит Максим за патриарх на БПЦ.“ Д-р Георгиев заяви, че избора за патриарх през юли 1971 г. няма как да не е станал под давлението на БКП.

Относно оспорената през 90-те години легитимност на избора на Максим довел до разкол, има и до сега  две решения на Върховния съд на РБългария, които потвърждават, че избора на патриарх Максим е нелигитимен, което е ясно и от акт 92/25.05.1992г. на Дирекцията по вероизповеданията към МС.

Д-р Митев заяви, че не вижда никакво мъдро негово управление и никакви забележителни дейности и освен, че трябва да служи на Господа, той е служил и на някой други организации.

По време на управлението на Максим наблюдаваме запуснати храмове, безверие у хората, няма нито един паметник на избити свещеници след 9 септември 1944 г., няма отношение към изгорялата църква в Бесарабия, 11 митрополити се оказаха сътрудници на Държавна сигурност, а от Максим не последва и дума, заяви Митев.

Като контрапунк, д-р Митев даде за пример други духовници, които са наистина са напрали много за църквата и българския народ – патриарх Евтемии, екзарх Стефан и патриарх Кирил, които са се възпротивили на извеждането на българските евреи и на намесата на държавата в църквата. Патриарх Максим няма една дума за лагера в „Слънчев бряг“, заключи синия съветник.

Общинския съветник от СДС Иво Райнов, зам.-председател на общинския съвет също аргументира позицията си защо ще гласува против, с „гузното мълчание на църквата и тогавашния Ловчански митрополит Максим“,  който според него с това е станал съпричастен към безчинствата в онези години.

По времето на съществуването на известния със зверствата случващи се в него лагер „Слънчев бряг“ край Ловеч, днешният български патриарх е бил духовен водач на ловчалии, бяха мотивите против избора на Максим за „Почетен гражданин на град Ловеч“ на Райнов.

В защита на номинацията на Максим, общинският съветник от ГЕРБ Ценка Лазарова заяви, че е видяла обновени църкви в Босилеград и Цариброд, там свещениците работят добре и поддържат вярата.

Подкрепа за номинацията даде и общинският съветник Юнал Мъстънов, като заяви, че  „Групата на ДПС ще подкрепи предложението, защото в Истанбул, където е бил скоро, лично е видял писмо от патриарх Максим до общината, в което той моли за съдействие за ремонт на църквата там. И именно вследствие на неговото писмо общината отпусна 30 000 евро и ремонтът започва.

В крайна сметка за удостояването на патриарх Максим със званието „Почетен гражданин на Ловеч” гласуваха „за” 28 от общо 31 общински съветници, двама бяха против, един се въздържа.

Официалното публично обявяване, вписването в книгата на почетните граждани на Ловеч и връчването на удостоверенията на патриарх Максим и на Диана Йоргова ще стане на тържественото заседание на общинския съвет по случай официалното честване на Деня на Ловеч – 11 май.

Пак тогава почетните знаци на Ловеч ще получи и спасителя от Созопол Христо Кънчев, който бе обявен и за най-достойния българин на 2011 г.

Очаквайте утре пълен запис на Девето заседание на Общински съвет Ловеч.

5 коментара

  1. *Негово Светейшество Максим, Патриарх Български и митрополит Софийски е почетен гражданин на Троян от 2005 г.

     

  2. Патриархът е от с. Орешак и повече подхожда  на Троян да го направи свой почетен гражданин.

    Приветствам идеята да бъде удостоена нашата уважавана съгражданка Диана Йоргова с тази почест, но ме смущава фактът, че се дава светско звание на духовно лице, което стриктно спазва църковния канон и не би трябвало да нарушава неговата неизменност.

  3. “Съветниците на СДС, които бяха единствените с мотивирана позиция на дискусията, поставиха във фокуса силно противоречивото минало на Максим и обвързаността му с комунистическия режим на Живков. “

    Няма нищо противоречиво. Човека си е комунист. Само не ми стана ясно какво е направил за ловеч и докога ще се дават тези титли на куцо, кьораво и сакато?

    Добре че Йоргова отсрамва положението. Ей, много зле тоз общински съвет

  4. Гавриил предлага Максим.>

     Максим от синода иска
    пари за храма на Гавриил.>

    Храма е визитката на Гавриил пред синода.>

    Синода избира Гавриил за заместник на Максим.=

    Върти се колелото, а педалите му са в общински съвет

  5. Съветниците на СДС, които бяха единствените с мотивирана позиция на дискусията, поставиха във фокуса силно противоречивото минало на Максим и обвързаността му с комунистическия режим на Живков. 

    Наивници. То магистрален бандит и рекетьор стана премиер, те за някакъв си доносник от ДС тръгнали да протестират. 

    В защита на номинацията на Максим, общинският съветник от ГЕРБ Ценка Лазарова заяви, че е видяла обновени църкви в Босилеград и Цариброд, там свещениците работят добре и поддържат вярата. 

    Ето това, приятели от СДС, е трябва да бъде правилната,  партийна  позиция на един комунист. То това Босилеград, и Цариброд си направо Ловеч, ей там, зад завоя, дет се вика. 

Comments are closed.