цветница в ловеч

ЦВЕТНИЦА – не може да се нарече с по-поетично, с по-романтично и с по-весело име един пролетен празник.
ЦВЕТНИЦА – самото име подсказва, че това е празник на пробуждането на природата за нов живот с разцъфнали дървета и цветя – цветя в градините, цветя на полето, цветя по терасите …красота и наслада за очите.

ЦВЕТНИЦА /Връбница/ е един очакван и вълнуващ празник, който посрещаме всяка пролет / следващия ден след Лазаровден – тази година на 8 април/ с много радост и нови надежди. В Ловеч той се утвърди като традиционен празник и всяка година наред със старите ритуали се дава път и на нови съвременни изяви. На този Ден всеки забравя неудачите и лошите моменти от изминалата година и се отдава на всеобщата “усмивка”, на насладата от люляковия аромат, идващ от “Стратеш” и пъстроцветието по сергиите на традиционният Връбнишки панаир в града.
Но преди да отидат на панаир, заранта от 9.00 часа ловчалии ще участват в “Златоустовата света литургия” , която ще се отслужи от Ловчанския митрополит в катедралния храм “Св.Троица”. Които не успеят да стигнат до храма ще посетят другите две ловешки църкви – “Усп.Св. Богородица” във кв.Вароша и “С.в.Неделя” в кв. Дръстене. От там всеки ще излезе с върбова клонка, наречена “четена” – част от обрядния реквизит на този ден в църквата. Клончето се увива на венче, носи се в къщи и се поставя на иконата. Според народните вярвания то носи добро на цялото семейство, предпазва от болести и природни бедствия.
От църквите ловчалии се отправят към Транспортния мост, където в 11 часа ще се проведе друг ритуал, който характеризира този празник – кумиченето. В Ловеч той се нарича още “По вода” . В него участват само девойки и е продължение на Лазаровден. Лазарките от предишния ден, облечени в национални носии отиват на реката и там пускат в течащата вода предварително подготвени венчета от върба и цветя. Девойката, чието венче отплава най-далече се избира за кума.
В 11.30 ч. от естрадата на пл.”Тодор Кирков”тържествено ще стане откриването на празника “Цветница” и традиционният Връбнишки панаир. А тук… о, тук ахвате от писаните грънци на майстори от региона. И пет дни да ходиш по сергиите пак няма да избереш най-красивия, най-шарения керамичен съд, защото на следващата сергия винаги ще откриеш по-красив. А цветя … цветя каквито душата ти пожелае – от нашенски мушката до вносни екзотични от “засмяни ” по-засмяни. Не искам да пропусна едно поверие според което, всеки посетил панаира трябва да купи керамичен съд и да го подари на близък човек или приятел.Весело е в нашия Ловеч през тези дни. Целият град е шумен, забързан и засмян. Чуват се пищялки,свирки и гръм от спукани балони, детски смях и плач… Така е на панаир.
Не са забравени и кебапчетата и студената бира – може да се подкрепите и отдъхнете в многобройните заведения или да отидете пред естрадата и в 12 часа да послушате концерта на фолклорните формации, а от 13 часа да се насладите на изявите на различни състави, които участват в Регионалния събор на народното творчество “Цветница в Ловеч”. И да сте уморени не бързайте да се прибирате в къщи, защото от 17 часа на същия площад и същата естрада за нас и за нашите гости ще градския духов оркестър и ще пее Илиян Михов – Баровеца. Точно 21.00 часа започва “Историята своя тачим” – спектакъл звук и светлина. Най-доброто място за гледане е пешеходния мост над река Осъм.
И така, нека да забравим за няколко дни грижите си и да се повеселим и насладим от сърце на нашия празник Цветница и нека ПОЖЕЛАЕМ НА ВСИЧКИ С ИМЕНА НА ЦВЕТЯ – ЧЕСТИТ ИМЕН ДЕН!

3 коментара

Comments are closed.