В края на миналата седмица „Ловеч днес“ постави актуални въпроси на водачите на групи в Общински съвет Ловеч, свързани с предстоящата сесия на местния парламент. Въпросите бяха изпратени до Валя Митева БСП, Ирина Митева ГЕРБ, Юнал Мъстънов ДПС и Георги Митев СДС. До момента единствено Ирина Митева беше коректна и уважи правото на ловешката общественост да бъде информирана, за което й благодаря. Поради ангажимент извън града, д-р Митев се извини, че няма да може да отговори днес, като това ще направи до няколко дни.

Представям ви поставените въпроси и отговорите на Ирина Митева по актуални въпроси от дневния ред на Общински съвет Ловеч:Одобрявате ли предложената от администрацията  план-сметка за 2013 г.?

Предполагам става дума не за план-сметка въобще, а за тази, определяща разходите за почистване на битовите отпадъци. Въз основа на нея за 2013 г. е предвидено намаляване на ТБО за предприятията и населението в гр. Ловеч. Ако тази план-сметка не бъде приета на 27.11. т. г., то за сесията през декември няма да е изпълнено условието на чл. 66 от ЗМДТ и няма да може да бъде приета новата по-ниска ТБО -2013. А,ако това не стане до края на декември, то и през 2013 г. ще се прилага старата по-висока ТБО от 2012 г., което, ако се случи, няма да бъде приветствано от гражданите.

Може би може и още да се желае, но това предполага дълъг и задълбочен анализ.

 

Одобрявате ли включването на 200 000 лв. за снегопочистване в план-сметката, като разход по ТБО?

По този въпрос цитирам текста от ЗМДТ, според който елемент от ТБО е и „почистването на улиците, парковете  и т. н. места за обществено ползване”, без да е визирано в закона от какво ще се почистват тези зони – от хартийки, кофички, найлонови торбички, листа/през есента/или от сняг/през зимата/. Според Закона за пътищата държавата е ангажирана с финансиране  на почистването само на пътищата между населените места, но не и с уличното почистване от сняг. В този закон е и определението на понятието „път”.

 

Запознати ли сте с параметрите и одобрявате ли експеримента на администрацията за раздаване на компостери в селата от община Ловеч, закупени с пари от такса битови отпадъци?

Това е едно от възможните решения на проблема в селата с изхвърлянето в контейнерите за битови отпадъци на зелена маса и въобще на отпадъци от дворните градини, а компостираните отпадъци ще се използват като биотор пак в тези села и ще се намали количеството отпадъци, депонирано в депото за битови отпадъци, а от там и ще се постигне намаляване на таксите, които Общината следва да плаща по ЗУО. Може би има и други решения и други експерименти. Поради това, че съм икономист по професия, а не химик или еколог, не мога и не следя челния опит в света по това направление. Дължим на обществото постоянно поясняване на всички наши решения /на общинския съвет/ и заповеди /на кмета/. Тук в тази област имаме много да се учим от добрите практики на други общини.

Все пак искам да подчертая, че и в предходния въпрос и в този се съдържа твърдението, че парите за снегопочистване и тези за компостерите са включени в ТБО. А не е така, и това личи от факта, че въпреки новите разходи, таксата за 2013 г. е намалена в сравнение с тази от 2012 г. План-сметката за разходи по сметосъбирането и ТБО са две различни понятия. Първото обуславя второто но не се покрива с него.

 

Законно ли е според вас, включването на разходи в план-сметката за почистване на нерегламентирани сметища?

Не съм юрист и не претендирам, че детайлно познавам закона. Но логично е, щом като населението и предприятията създават такива сметища около населените места, то населението да си плаща за почистването им. От заплащане на такава част от таксата би могло да бъдат освободени само населените места, които не са допуснали създаване на такива сметища в околностите си. Друго решение е, около всяко „удобно” за такова сметище място да се назначи денонощно за сметка на бюджета лице/лица/, които да не допуска изхвърляне на отпадъци. Но мисля, че в сегашната ситуация, няма да има нито пари, нито желаещи за такава работа. В това направление аз лично виждам широко поле за действие  на НПО, които чрез възпитателни акции да опитат да променят съзнанието на населението.

 

Включва ли младежката политика на Община Ловеч превръщането на Младежки дом в музей?

Не. И няма да бъде превърнат само в музей. Проектът ще предвиди, както музейна част, така и част за младежки прояви. Лично аз виждам положителен ефект за възпитанието на младежта  в съжителството в една сграда на младежки дейности и музей на историята на града.Определено считам, че уважението към историята във възпитанието на младежите силно изостава. Разбира се всичко зависи не от това къде ще бъде музейната част и къде младежката, а от начина и от желанието за адекватна организация и на двете дейности.Тук отново виждам широко поле за дейност на НПО, но…всичко е въпрос на желание за работа. Нали?!

 

След като няма приета Наредба за обществено обсъждане по Закона за общинския дълг, редно ли е поемането на общински дълг?

Зависи какво се разбира под общински дълг. На  предстоящата сесия не се предвижда поемане на общински дълг. И по двете точки от дневния ред дългът вече е възникнал/поет е/със  сключените отдавна договори, по които управляващият орган е изискал подписване на запис на заповед от кмета, като гарантиращ документ, без който предоставянето на разходваните по проектите средства ще бъде забавено, а това ще доведе до начисляване на никому ненужни лихви, които само ще увеличат размера на дълга и той ще бъде понесен пак от гражданите.

 

Записът на заповед издаден от Община Ловеч общински дълг ли е според вас?

Вече казах, че не съм юрист и не искам да тълкувам закона. Въпросът си адресирайте към обслужващите общината юристи.

 

За или против сте създаването на общинско предприятие по Закона за общинската собственост с предмет комунални дейности по чистотата, сметсосъбиране и сметоизвозване, снегопочистване, поддържане на паркове и обществени площи?

Да. Може би това би довело до по-сериозен и близък контрол на дейността. Но за това е необходима сериозна предварителна подготовка.Такова предприятие не може да „се роди”от нищото или чрез метаморфоза на друга стопанска структура.