В края на месец октомври Община Ловеч стартира още една обществена поръчка, която обхваща следните дейности за изпълнение през 2013 и 2014 г.:
– Зимно поддържане на уличната мрежа и обществените площи
– Почистване на уличната мрежа и обществените площи
– Хоризонтална и вертикална маркировка
– Поддържане на зелените площи
– Пътно строителни ремонти
Общата сума на двугодишната поръчка е на стойност 2 780 000 лв. без ДДС.
Тъй като това е публично обявена обществена поръчка в нея може да участва всяка фирма отговаряща на съответните условия. Гарантирано една от състезаващите се фирми ще бъде общинска фирма „ЕКО“, която в момента изпълнява на добро ниво договорите си, спечелен по последната обществена поръчка за посочените дейности.
За близо 3-те милиона лева, битката ще бъде повече от жестока в тази криза и това е повече от ясно. От тази гледна точка е трудно разбираемо хазартното поведение на възложителя – Община Ловеч и най-вече на кмета Казанджиев.
В момента тече и още една обява за обществена поръчка, която касае сметосъбирането и сметоизвозването за 34-те села от общината. При нея стойността е 830 000 лв. за 5 години.
Общинска фирма „ЕКО“ се издържа благодарение на спечелените обществени поръчки свързани с чистотата и на 24%-ия си дял във фирмата оператор на ловешкото депо за твърди битови отпадъци.
Какво ще стане ако „ЕКО“ не спечели договор? Има два варианта – или поръчката е направено точно така, че фирмата да я получи или губи всичко. И в двата случая идеята за обявяване на обществените поръчки, които „ЕКО“ може да изпълнява е хазартна.
Лично аз, не съм наясно защо все още не се повдига официално въпроса за създаване на общинско предприятие, което да поеме работата по сметосъбиране и сметоизвозване, чистотата и снегопочистването. Няма да има нужда от обществени поръчки, такова предприятие би било изключително полезно с гъвкавостта си, възможности за контрол на разходите от страна на Общински съвет и жителите на общината, по-ниските разходи и най-вече с намаляване на цените по посочените дейности.
В допълнение, обявяването на тези особено важни обществени поръчки, с оглед тяхната тежест в общинския бюджет и важността им за жителите на град Ловеч, не е минало през обсъждане в Общински съвет.
Обикновено, за да си обясним какви са мотивите за едно или друго решение, трябва да знаем кои са невидимите заинтересованите страни, да проследим пътя на парите и да намерим връзките и пресечените точки. Там, вероятно бихме попаднали в полето на чудесата.
Пари, те са престъпление.
Сподели го честно, но не си взимай от моя дял.
Пари, за тях казват,
че са коренът на злото днес.
http://www.youtube.com/watch?v=ZwU8QeW4ofU
За нищо, влахче.
„ЕКО“ АД гр.Ловеч да се чете „ЕКО“ ЕАД гр.Ловеч , допуснал съм правописна грешка…..монголче , абсолютно си прав ! Благодаря за забележката !
„Община Ловеч / възложител на обществена поръчка/ притежава не 50 % а цели 100 % от капитала на „ЕКО“ АД гр.Ловеч.“
Ами то затова и дружеството се казва ЕКО ЕАД.
…през цялото време аз, глупакът, си мислех, че тази обществена поръчка е специално за „Еко“, а то сега какво излиза…за кого ли е…
Павлин Иванов каза: “Какво ще стане ако „ЕКО“ не спечели договор? “
Многоуважаеми г-н Иванов ,
За да спечели „ЕКО” договор по реда на Закон за обществените поръчки /ЗОС/ първо трябва да участва в обобществените поръчки.
В ЗОП законодателя е въвел термина „Свързано предприятие”. Какво е „Свързано предприятие” ? Според ЗОП „Свързано предприятие” е предприятие върху което възложителят може да упражнява пряко или непряко доминиращо влияние. Какво е пък това чудо ДОМИНИРАЩО ВЛИЯНИЕ ? Едно от определенията за „Доминиращо влияние" /пак в ЗОП/ е когато възложителя притежава над 50 на сто от капитала на предприятието.
„ Те ти булка Спасов ден !” както казва народа в такива случаи
.
Община Ловеч / възложител на обществена поръчка/ притежава не 50 % а цели 100 % от капитала на „ЕКО“ АД гр.Ловеч.
Ето защо многоуважаеми г-н Иванов, „ЕКО” неможе да участва в обществена поръчка с възложител Община Ловеч защото е Свързано предприятие.
Ако пък съвсем случайно и разбира се без умишлено да е нарушила ЗОП комисията, която провежда процедурата по обществената поръчка си затвори едното или двете очи и без да иска допусне в нарушение на ЗОП ‘ЕКО” да участва и ако „ЕКО” хипотетично спечели , то тогава влиза в сила забраната в ЗОП да не се подписват договори със „Свързано предприятие”.
Многоуважаеми г-н Иванов ,
Двете обществени поръчки са направени за да НЕ участва „ЕКО” в тях !
п.п. В подкрепа на горното ми твърдение ще спомена само , че уставния капитал на „ЕКО” не е внесен и този факт е сериозен проблем за участие в обществени поръчки- справка ЗОП
Както се казва : Кой е луд да дава пари на дружество което дори не си е внесло уставния капитал да му върши работа.То е ясно каква ще я свърши като няма пари да си внесе уставния капитал.