Ученици от III клас в ОУ „Проф. Димитър Димов”, ресурсни учители и доброволци от Центъра за работа с доброволци към Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев” проведоха символично пътешествие в света на изобразителното изкуство в Художествена галерия – Вароша. Инициативата беше заключителна от проекта „Пазители на културното наследство” на Сдружение „Мисия. Иновации.Гражданство – МИГ”, финансиран по програма Младежки дейности на Община Ловеч.
В началото на събитието главен уредник Галя Герганова запозна малките възпитаници и доброволци с творбите на ловешките художници от ,,Есенен салон”, както и с жанровете живопис, рисунка, скулптура и приложни изкуства.
След това, учениците бяха разпределени в тимове по 4-ма за игра „Познаваме ли българските художници?”. Всеки екип посети определени постове, на който доброволците и ресурсните учители ги запознаваха с живота и творчеството на известни ловешки художници като Яким Банчев, Борис Данков, Кица Маркова, Петкан Наков, Найден Найденов, проф. Теофан Сокеров и други. Състезателите трябваше да отговорят на любопитни въпроси, свързани с наученото по време на дейности от проекта. За всеки верен отговор състезателите получаваха печат въру предварително подготвената за целта карта.
Вторият кръг от състезанието включваше редене на пъзели за най-кратко време. Пред всеки отбор имаше по няколко пъзела от картини на известени майстори.
Проектът „Пазители на културното наследство” се проведе в рамките на десет месеца. Той включване различни лекции, в които учениците се запознаваха с творбите на български художници. През времето на реализиране на дейностите, децата бяха подпомагани от модератори – доброволците от Център за работа с доброволци към Регионална библиотека „Проф. Беню Цонев” гр. Ловеч.
Тъй като инициативата се проведе в навечерието на 16 ноември – Международен ден на толерантността, в края всички участници отправиха своите послания за доброто и толерантността.
Организаторите смятат, че чрез изкуството учениците развиват творческият си дух, създават нови приятелства и контакти, научават се да работят в екип и да експериментират. Проектът има силен психологически ефект върху децата – изкуството им помага да се изразяват свободно в спокойна и приятелска атмосфера. В една различна и интересна среда да изградят социални умения и любов към изобразителното изкуство.