bibl1901142Анабел Драгошинова, Димана Станчева, Никол Босилкова

Десетокласнички от Гимназията за чужди езици „Екзарх Йосиф I“, които са в клуб „Млад журналист“ с ръководител Жанина Илиева, се срещнаха на 16 януари с Албена Йончева, главен библиотекар „Регионална история“ и връзки с обществеността в РБ „Проф. Б. Цонев“. На срещата младите журналистки се запознаха отблизо с възможностите за “спасяване” на старите ловешки вестници, които са излизали от началото на миналия век.

Момичетата бяха впечатлени от старите вестници и разгръщаха с ентусиазъм пожълтелите страници, пазещи късче от историята на града ни. Из вехтите писания момичетата намериха статии, които ги накараха да се засмеят, но и да се чувстват горди с тези исторически паметници. Във вестниците бяха поместени любопитни обяви и публикации, разказващи не само за  “силните на деня”, но и за различни благотворителни инициативи.

bibl1901143Почти цялото течение на вестник „Стремление“, който е излизал от 1901 до 1944 г., е запазено в ловешката библиотека, като липсващите броеве са попълнени от ксерокопия от библиотеката в Пловдив. Поради статута си на национална депозитна библиотека там се съхранява цялото течение на „Стремление“, каза Албена Йончева. Тя обясни още, че старите вестници най-често се търсят от изследователи, краеведи, журналисти. Честото използване на вестниците и тяхното ксерокопиране вредят на хартията и затова библиотекарите търсят начини за тяхното запазване. В ловешката библиотека са ламинирали броевете на вестника от 1937-38 година. Много по-добър съвременен начин за опазване на вестниците е тяхното дигитализиране, тоест те се сканират или пък снимат с фотоапарат, след което материалите се обработват и качват на носител.  Тези материали са достъпни в интернет.

bibl1901146Албена Йончева показа на момичетата как могат сами да влязат в сайта на библиотеката и да потърсят статии от стария вестник „Стремление“ или просто да прочетат някой брой, който ще ги върне към миналото.Интересно е, че вестникът е имал различен формат и страниците му са се увеличили през годините.

Ученичките видяха и броеве на вестник „Правдолюб“, който е започнал да излиза в Ловеч през 1875 г., както и броеве на „Ловчански вести“. Момичетата се съгласиха с  Албена Йончева, че добрият вестник не остарява, в него всяко поколение има какво да прочете.

 

1 коментар

  1. Някой виждал ли е през последните години такова чудо като “ученик чете вестник на хартиен носител”?

Comments are closed.