Проявите за честването започват днес, церемонията по посрещането на Георги Иванов е на 10 април. БТА – медиен партньор

От днес в Ловеч започват честванията за 45-годишнината от полета на първия български космонавт Георги Иванов. Организатор на събитията е Община Ловеч, а медиен партньор – Българската телеграфна агенция (БТА).

Пред сградата на Общината вече е разположена изложбата на Регионалния исторически музей – Ловеч, „Полетът на първия българин в Космоса“. Тя проследява историята на космонавтиката от 1957 г. до достиженията на съвременната наука. Акцентът се поставя върху жизнения и професионален път на ловчалията генерал-лейтенант Георги Иванов. Отделните табла информират посетителите за прекараните детски години в кв. „Вароша”, преминават през военната му служба, за да се стигне до самата подготовка, извършения полет на „Съюз-33” и драматичното спускане на спасителната капсула. Добавена е информация, отнасяща се до полета на бригаден генерал Александър Александров, изследванията на ловчалията академик Димитър Мишев, участието на българските учени и български изобретения в множество международни програми.

Тържествената церемония за годишнината ще се проведе на 10 април. Ще участват представителна част от Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ – Долна Митрополия, и оркестърът на Военновъздушните сили на България. Предвижда се и демонстрация (въздушен поздрав) със самолети на Военновъздушната учебна база „Георги Бенковски“. Същия ден ще бъде открита и фотоизложба, посветена на годишнината, както и изложба на ракетомодели, организирана от „Моделклуб“ – Ловеч – на площад „Екзарх Йосиф I“, където и ще се състои ритуалът по посрещането на Георги Иванов. След това ще бъдат наградени победителите в обявения от Община Ловеч конкурс за есе „Към звездите“, ще има и прожекция на филма „Георги Иванов – моят път към звездите“ в кино Космос.

В Регионалната библиотека „Проф. Беню Цонев“ по-рано през деня ще бъде открита мобилна изложба за Държавната самолетна фабрика в Ловеч, за ловешките летци, българската авиация и личности с принос за създаване на фабриката. На 8 април Библиотеката представя собствена библиографска справка за самолетната фабрика, а на 9 април – презентация за ученици за историята на самолетостроенето в България, ловешкия принос в космонавтиката и приноса на българската наука към изследването на Космоса в 21.век.

Георги Иванов излетя в орбита на 10 април 1979 г. На борда на изстреляния космически кораб „Союз 33“ той бе с руския космонавт Николай Руковишников. По план корабът трябвало да остане в Космоса седем денонощия, но проблем с един от двигателите осуетява скачването му с орбиталната станция „Салют 6“ и принуждава екипажа аварийно да се завърне на Земята, след като прави 31 пълни обиколки около нея.

Двамата прекарват в Космоса едно денонощие, 23 часа и една минута.