В хода на бюджетната процедура общините могат да внесат в Министерството на финансите за обсъждане предложение за финансово подпомагане със средства от държавния бюджет за изпълнение на дейности по Наредба № 3 от 2021 г. за условията и реда за обезвреждане на странични животински продукти и на продукти, получени от тях, извън обектите, регистрирани в областните дирекции по безопасността на храните. Това се казва в писмо до областния управител от Министерството на земеделието, храните и горите.
В началото на юли на заседание Областната епизоотична комисия обсъди изграждането на терени за обезвреждане на животинските продукти. Такова е изискването към общините на Наредба № 3. Оказа се обаче, че в нито една община на област Ловеч няма определен подобен терен, като сред основните причини са липсата на необходимия финансов ресурс, както и фактът, че не разполагат със собствени имоти, съответстващи на изискванията на компетентните институции – РИОСВ – Плевен, РЗИ – Ловеч, и Басейнова дирекция „Дунавски район“ – Плевен.
Длъжни сме да подходим отговорно и да посочим в най-скоро време терени, в които да бъдат изградени трупни ями за унищожаване на животински продукти, както и на принудително умъртвени животни, засегнати от заболявания, каза тогава председателят на епизоотичната комисия Милко Недялков, зам.-областен управител, още повече че ползването на инсинератори е много скъпо.
Изпратено бе писмо до зам.-министъра на земеделието, храните и горите с предложение да бъдат идентифицирани възможности и предложени начини за финансиране изграждането на тези обекти в рамките на националното и/или европейско финансиране. Преди общините да внесат предложение за финансово подпомагане в Министерството на финансите обаче е необходимо те да определят терените, коментира днес Милко Недялков. Той гарантира, че общините могат да разчитат на областната администрация за преотреждане на имоти при нужда.
Comments are closed, but trackbacks and pingbacks are open.