NikolaiNankov1304131Според бизнес плана на дружеството, приет от Тройната коалиция, цената на водата

е предвидено да бъде 3,24 лв; правителството на ГЕРБ я задържа на 2,39 лв

Дано да съм лош пророк, но считам, че днешните управляващи подготвят ВиК Ловеч за приватизация или концесиониране за жълти стотинки. Правят се внушения и се създава изкуствено настроение срещу дружеството, за да може безболезнено да бъде подменен Съветът на директорите и то с една едничка цел. С новите промени в Закона за водите голяма част от активите на ВиК дружествата ще станат общински или държавни, зависи дали пречистват и водоснабдяват територията на една или повече общини. От счетоводните баланси на ловешкото ВиК виждаме, че около 6,5 млн. лв от активите попадат под ударите на Закона за водите и бъдещите му промени и те ще бъдат прехвърлени на общините, в които ВиК оперира. 6,5 млн. лв от 7,2 млн. лв активи – тоест ВиК Ловеч ще остане с активи от не повече от 700 000 лв. Това е политика, която се провежда в цялата страна и която ще позволи приватизация или концесиониране на ВиК дружествата за жълти стотинки. Не сме забравили примерите от историята, когато и днешните управляващи и в миналото са провеждали подобна политика и до какви последици е довела тя. Ще видите, че лавина от подобни приватизационни и концесионни сделки ще залее страната и именно чрез промените в Закона за водите, които дават възможност ВиК-ата да прехвърлят активите си на общините или държавата, се дава възможност и на бъдещите концесионери, на бъдещите собственици на дружествата да ги приватизират за жълти стотинки. Това каза народният представител Николай Нанков, бивш зам.-министър на регионалното развитие пред БНР по повод изказване на депутата социалист Димитър Горов.

Преди дни Горов нападна ВиК дружеството в Ловеч с обвинения, че е похарчило без да е належащо пари за изграждане на административна сграда в Априлци, а средствата са калкулирани в цената на водата.

Обвиненията на колегата Горов за неправомерно извършени ремонтни и строителни дейности в община Априлци от страна на ВиК и обвързването им с цената на водата са напълно безпочвени, категоричен бе Нанков.  По думите му община Априлци е единственият район, обслужван от ВиК Ловеч, без административна сграда в момента. Изграждането на такава е включено в бизнес план на дружеството още през 2006 г. Бизнес планът, по който се действа и сега, е одобрен и през 2008 г. Той е подписан от бившия управител Светослав Иванов именно през мандата на Тройната коалиция. Изграждането на административната сграда е включено в този бизнес план като първа и основна инвестиция.

Трябва да кажем, че заложената инвестиция е за 120 кв. метра сграда на стойност над 200 000 лв. Така тя е крайно недостатъчна като площ на база обхвата на работата и на служителите, заети в район Априлци. В момента обектът е с 4 пъти по-голям по площ – почти 500 кв. м РЗП и е изграден за два пъти по-ниска стойност на база заложените единични цени – над 400 000 лв, обясни Николай Нанков. Той акцентира и на това, че според този същия бизнес план, цената на водата в момента в Ловеч трябва да бъде 3.24 лв и дружеството ВиК да има над 40 млн. лв кредити. В момента цената на водата е 2,39 лв и дружеството има 6 млн. лв кредити – толкова, колкото е наследило през 2010 г. при поемането на управлението от сегашния Съвет на директорите.

По наследения кредит от 6 млн. лв всяка година се изплащат по 600 000 лв. До март 2013 г. са изплатени 1,5 млн. лв. Декември 2012 г. е изтеглен и новият кредит от 1,5 млн. лв с две години гратисен период, който Горов коментира. Тоест няма никакво завишение по кредита, такова, каквото наблюдаваме в периода 2006-2009 г. с отпускане на наследения кредит от 6 млн. лв, подчерта бившият зам.-регионален министър.

По думите му причината за повишаване цената на водата в Ловеч е изтъкната много добре в докладната от дружеството пред ДКЕВР, а именно увеличаването цената на електроенергията и горивата – основно перо в разходната норма на дружеството, когато калкулира цената на кубик вода. ДКЕВР е одобрил това увеличение. Нанков вметна пред БНР, че това 5-процентно намаление, с което правителството много се хвали, е само за битовите потребители, а не за промишлените такива, каквото е и дружеството ВиК, което пък означава, че няма да може да се отчете бъдещо намаление на цената на кубик вода.

На въпрос за какво са похарчени средствата от кредита, народният представител от ГЕРБ поясни: „Кредитът от 1,5 млн. лв също е одобрен от държавната комисия – органът, който одобрява подобни задължения на дружества от водния сектор, каквото е ВиК, но по различна процедура от тази, по която е поискано увеличението на цената на водата през 2011 г. Той е изтеглен за извършването на неотложни възстановителни, рехабилитационни и строителни дейности. Една част от него – около 470 000 лв, е използван за изграждане на административната сграда в Априлци – единственият район без такава. Други близо 450 000 лв са за съфинансиране по водния цикъл на община Ловеч с изграждането на 3 км водопроводи. Още над 450 000 лв са за изграждане на цялостната водопроводна мрежа на кв. Дикисана – над 3,2 км, откъдето дружеството търпи загуби, тъй като това е най-старата водопроводна мрежа. Тоест повече от 6 км новоизградени или реконструирани водопроводи”.

Излиза, че близо 1 млн. лв от кредита е отишъл именно за град Ловеч, подчерта Нанков и обори опонента си, който твърди, че най-големият акционер – държавата, е неглижирала дружеството по време на управлението на ГЕРБ.

За сравнение Николай Нанков даде и друг пример – това ръководство е инвестирало 1 млн. лв за над 6 км изградени и реконструирани водопроводи, а по данни от отчетите на ВиК Ловеч от наследения 6 млн. лв кредит едва 1,8 млн. лв са отишли за инвестиционни дейности, свързани с изграждането или реконструкцията на водопроводна мрежа и то само за 2,5 км. Разликата е фрапантна. Къде са другите пари от наследения 6 млн. лв кредит само можем да гадаем. И тези въпроси ще си ги задаваме и оттук нататък, нищо че минаха доста години. Знам само, че имаше на склад едни водомери, за които нищо не се каза и не бяха обект на проверка от страна на АДФИ, която извършва одит на старото ръководство, коментира още Николай Нанков.

Той контрира и нападките на депутата Димитър Горов,  че ВиК дружеството не изплаща дивиденти на община Ловеч.

Ако Горов се притеснява защо дружеството ВиК не насочва достатъчно инвестиции в Ловеч, а както цифрите сочат това не е така, нека се върнем към другия въпрос, който бе поставен – за изплащането на дивиденти на акционерите си. Отново несъстоятелно твърдение от гледна точка на това, че срокът за изплащането на дивиденти още не е изтекъл към днешна дата, 15 август. Направих си труда и като народен представител получих информация, че утре, на 16 август, ще бъде изплатен дивидентът не само на община Ловеч, но на всички останали общини. Ето какво сочат фактите – дивидентът, който дължи дружеството на община Ловеч, е в размер на 28 000 лв – не малка сума. От други официални документи виждаме, че община Ловеч е задлъжняла на ВиК към момента от техни имоти и техни неизрядни наематели с над 200 000 лв. Тоест ВиК ще се издължи в срок на община Ловеч, а община Ловеч дължи натрупани сметки за над 200 000 лв. Това потвърждава несъстоятелните твърдения на Димитър Горов и манипулативните внушения, зад които виждам една причина – днешната власт подготвя дружеството ВиК за приватизация или отдаване на концесия за жълти стотинки, изрази опасенията си бившият зам.-министър на регионалното развитие.

6 коментара

  1. renegat, споко брат, ред й е, а й се пада родата горова и във вик-то да се назначи- next level, а не само в общинското еко. днес му е времето горов да уреди родата , че и другите “близки”, ако ме разбираш за кои “близки” хора ти говоря.
    споко, до месец два и ти ще намажеш филията брат, горов е пич, а не гюлее , като нанков който е в политиката поради не реализираните амбиции на .. е по-хигиенично е да не пиша чии са амбициите

  2. я как защитава нанков роднината си!!!!!браво нанков кръвта вода не става!!!!все пак сте род с директора на вик!!!!защо да не си построите една вила още????да си пие дидко на спокойствие!!!нанков,смешен си!!!колите на вик ви разнасяха плакатите по изборите???!!!!водомаисторите правеха агитации!?или това ще го отрчеш???или много ми е интересно коя фирма е доставила ел материалите за строежа???дали е на тати или е на леля???

  3. Аз не съм продавал дини, но държах червеното знаме на един митинг и затова ме направиха депутат .

  4. Е все пак има някакъв напредък споменават се жълти стотинки. В сравнение с площада де. Не стига, че си го харизаха на църковното БКП ами общинарите съфинансират храма на сатаната. Затова се стягай народе предстои стабилна корекция в цената и на Н2О.

  5. Много кратко обобщение на изявленията на г-да депутатите Нанков и Горов – “Демагогия”! /За маминия депутат-продавач на дини не се отнася. Той и това не може/

    Демагогията (старогръцки: Δημαγωγό, от старогръцките δῆμος (демос, “хора”) + ἀγωγός (агогос, “водя”)) е стратегия за спечелване на влияние чрез въвеждане на публиката в заблуда с цел демагогстващият да я убеди в “своята правота”. Най-често демагогията се използва за постигане на политически цели и реклама. Тя си служи с ораторски и полемични средства (вкл. средства за масово осведомяване), обикновено това са емоционална реторика и пропаганда, насочени към предразсъдъците, чувствата, страховете, тщеславието и надеждите на публиката.

    Преди 20-на години в Троян бе разработен екологичен проект с помощта на един американски институт за устойчиви общини. Проектът финализира с програма за развитието и управлението на водния ресурс на територията на общината.. Разбира се, всичко си остана само на фаза проект. Защо?

    Защото човек дори добре да живее, на власт идва БСП. И когато си мислиш, че нищо по-лошо не може да ти се случи – на власт идва Герб. Както се казва в една реклама “и това не е всичко” – необразован продавач на дини стана депутат.

    Какво ли още я чака тази премазана и продадена държава с нещастен и безмълвен народ?

  6. Резолюция на Европейския парламент P6_TA(2006)0087 27/06/2012 NoA7-0192No/12
    Изменение 9 João Ferreira, Willy Meyer, Patrick Le Hyaric, Inês Cristina Zuber, Kyriacos Triantaphyllides от името на групата GUE/NGL
    Доклад A7-0192/2012 Richard Seeber
    Прилагане на законодателството на ЕС в областта на водите 2011/2297(INI)

    Предложение за резолюция (член 157, параграф 4 от Правилника) с цел заместване на предложението за незаконодателна резолюция A7-0192/2012

    Резолюция на Европейския парламент относно прилагането на законодателството на ЕС относно водите преди приемането на необходимия цялостен подход към предизвикателствата пред Европа в областта на водите

    Европейският парламент,

    А. като има предвид, че водата е обществено благо на всички и за всички, съществен природен ресурс, незаменим и съществено необходим за живота, и че следва да бъде разглеждана и включена в три измерения: социално, икономическо и екологично;

    Б. като има предвид, че Организацията на обединените нации призна универсалното право на човека на достъп до вода и нейното пречистване (Резолюция на Общото събрание на ООН A/64/L.63/Rev.1);

    В. като има предвид, че много европейски граждани не се ползват от правото на вода като общ ресурс на човечеството[1] поради приватизация на водите и придаването на пазарен характер на водите;

    Г. като има предвид, че приватизацията предизвика неравенства и изключване и често е водила до повишения на цените, прекомерни течове, сривове в услугите, свързани с водата, и безотчетно управление, поради което в редица случаи се наблюдава връщане към публично управление на услугите;

    Д. като има предвид, че различните процеси за отдаване на концесия и/или приватизация, свързани със събирането на вода от природни източници, включващи басейни на реки и речни корита, морски рибни ресурси, обществени инфраструктури като пристанища и язовири, обществени услуги за водоснабдяване и пречистване на водите имаха вредни последици за местните общества, пряко – под формата на увеличения на цените на водата (такси, данъци и допълнителни такси) или непряко, засягайки сектори на икономиката като земеделието, рибарството, индустрията, производството на енергия и морския и вътрешноводния транспорт;

    Е. като има предвид, че следва да се отчита пълният жизнен цикъл на консумираните продукти, за да се обхванат всички възможни въздействия върху водния цикъл, включващи действията както в Европа, така и извън нея, като се има предвид износът

    Ж. като има предвид, че политиките в областта на водите следва да бъдат свързани с другите политики, с особен акцент върху енергетиката, политиките в областта на селското стопанство и горите, като се отчитат примери като бързорастящи дървета (евкалипти), предназначени за биомаса, които повреждат плодородни селскостопански земи, представляващи воден резервоар, и увреждат екологичното равновесие;

    Правни инструменти

    1. приветства признаването, от страна на Общото събрание на ООН, на правото на човека на достъп до питейна вода и нейното пречистване; заявява, че е спешно преразглеждането и приспособяването на съответното общностно законодателство, както и мобилизирането на средства с цел постигане на разпоредбите на резолюция A/RES/64/292 на ООН и гарантиране на пълноценното и универсално право на вода в държавите членки; призовава държавите членки да засилят усилията за снабдяване на всички хора с безопасна питейна вода и пречистване, достъпни и на ниски цени;

    2. заявява, че водата е общо благо на човечеството и обществено благо и следователно не трябва да бъде източник на печалба от търговска дейност; счита, че пазарните правила не са приложими за водата, нито за услугите по водоснабдяване;

    3. отбелязва, че Рамковата директива за водите (РДВ) създава рамка за защита на всички водни обекти в ЕС като подземни и повърхностни води, езера, реки и крайбрежни води и има за цел постигане на „добро екологично и химично състояние“ до 2015[2] г.; приветства подобряването на качеството на водите в Европа през последните години; въпреки това отбелязва, че прилагането на РДВ, и по-специално на член 10 от нея, налага съществено подобряване с цел постигане на „добро състояние“ на всички европейски води до 2015 г.;

    4. приветства подобряването на качеството на водоснабдяването и пречистването на и европейските води и пречистването на отпадъчните води в Европа през последните години и напредъка, постигнат при прилагането на Директивата за пречистването на градските отпадъчни води; при все това отбелязва, че резултатите и мерките по отношение на равнищата на спазване на безопасност и качество продължават да бъдат недостатъчни, тъй като много граждани на държавите членки, по-специално хората с най-ниски доходи, остават изключени от правото на вода и пречистване на водата; предупреждава, че съществува опасност обедняването и безработицата, произтичащи от строгите мерки за бюджетна дисциплина, да увеличат броя на изключените и призовава държавите членки, при спазване на принципа на субсидиарност, към управление на водите и обществените услуги по водоснабдяване, ориентирано приоритетно към качество и универсалност на водоснабдяването, гарантирайки достъпни цени за гражданите с най-ниски доходи, както и към качество, поддръжка, обновяване и разширяване на обществените мрежи;

    5. установява, че когато се управляват по предприемачески модел, водоснабдяването, както и отводняването и събирането на дъждовни или отпадъчни води и другите колективни видове използване на вода, основани на фиксирани мрежи, представляват естествени монополи и олигополи, обхващащи района на управляваната мрежа, и поради това към тях не могат да се прилагат пазарните инструменти, нито инструментите за свободна конкуренция;

    6. подчертава, че целите за постигане на добро състояние на водните маси и за гарантиране на наличието на вода са междуотраслови и че в други политики на ЕС, често целите не се преследват по достатъчно последователен начин; подчертава, че доброто управление на водите трябва да бъде интегрирано във всички европейски политики, свързани със секторите, които използват вода, по-специално селското стопанство и енергетиката; подчертава, че общите политики, секторното общностно законодателство и финансираните инвестиции следва да бъдат предмет на специална оценка по отношение на възможните им въздействия върху водните ресурси и да бъдат коригирани съответно;

    Интегрирано управление на водните ресурси

    7. подчертава, че политиката в областта на водите е междуотраслова и включва социалното, стопанското и екологичното измерение, и трябва да бъде акцент, който да се включи във всички секторни политики;

    8. подчертава връзката между производството на енергия, енергийната ефективност и сигурността на водоснабдяването; подчертава необходимостта от интегрирани подходи, особено по отношение на производството на водна електроенергия с насрещни язовири и обратно изпомпване, свързани със събирането на вода в резервоари за многократна употреба; обръща внимание на необходимостта да се избягва използването на вода, която се съхранява в почвата, или се използва чрез напояване за отглеждане на биогорива;

    9. подчертава, че икономически и екологично обоснованата политика относно канализацията и управлението на отпадъчните води следва да се справя със замърсяването при източника преди всички замърсители да преминат за скъпо струващо крайно пречистване особено по отношение на водата, преминаваща през замърсена почва; насърчава използването като нов ресурс на отпадъчни води и странични продукти от пречистването в края на веригата, като се прилагат строги изисквания за качество; отбелязва, че отпадъчните води могат да бъдат използвани като източник на енергия като се оползотворява топлинната енергия или енергията от органичните вещества, които те пренасят, и че е необходимо тази възможност да бъде използвана;

    10. подчертава необходимостта от насърчаване на по-добра съгласуваност и по-успешно интегриране на целите, свързани с водата, и на програмата за ефективно използване на ресурсите, която съдържа ключови цели в областта на ефикасността на водните ресурси, в законодателството на равнище ЕС, на национално, регионално и местно равнище; призовава определянето на политиките, стратегиите и директивите да взема предвид в пълна степен подробна оценка на последиците им за водните ресурси, с цел да се оптимизират политиките в областта на водите, включвайки системно управлението на водите във всички области на намеса, така че да се подобри качеството на водните ресурси във всички европейски региони;

    11. отбелязва, че в новата финансова стратегия на ЕС относно средствата от Кохезионния фонд е необходимо да се обърне по-голямо внимание на инвестициите в хидравнични инфраструктури, включително резервоари за многократна употреба и разпределителни мрежи;

    Обществена информираност

    12. призовава настоятелно Комисията, държавите членки и регионалните и местни органи да стимулират междусекторния диалог по въпроси, свързани с водата, в който участват различни икономически субекти, граждани и комисията по петиции, всеки път когато последната разглежда тревогите на европейските граждани по отношение на въпросите на водата, както и да засилят пълното и прозрачно участие на местните общности и действащи лица на всички равнища при разработването на политика за водата; подчертава значението на една ефективна многостепенна система за справяне с предизвикателствата в областта на водите, която отчита необходимостта от интегрирано управление на водата в рамките на естествените водосборни басейни и насърчава обмена на най-добри практики;

    13. подчертава нуждата от ефективна политика на управление в областта на водата, която да е възможно най-близка до ресурсите; призовава настоятелно Комисията да вземе предвид областите с неблагоприятни природни условия като планини, острови и най-отдалечени региони;

    14. призовава за засилване на обществената информираност и култура по въпросите, свързани с водата, за да се постигне по-добро разбиране от страна на потребителите, операторите в сферата на здравеопазването и лицата, отговорни за разработването на политиките и вземането на решения, на връзките между водата, екосистемите, канализацията, хигиената, здравето, безопасността на храните, продоволствената сигурност и предотвратяването на бедствия; подчертава първостепенната роля на регионалните и местните органи и на организациите на гражданското общество в кампаниите за повишаване на осведомеността и образователните дейности; настоява, че тези програми за информиране трябва да бъдат насочени към граждани от всички възрасти, така че това обществено и жизнено необходимо благо да може да се използва по-ефикасно и ефективно;

    15. подчертава, че водата и нейните екосистеми нямат административни граници и че следователно всички мерки за тяхното опазване и развиване трябва да се провеждат последователно и координирано, по възможност от компетентни органи с правомощия в рамките на целия речен басейн;

    16. подчертава отново, че Рамковата директива за водите предвижда координация между държавите членки за споделяне ползването на общите речни басейни, където използването на водите може да има трансгранични последици, и настоятелно призовава тези държави членки, които могат да бъдат засегнати от това, да се ангажират с редовна трансгранична комуникация и сътрудничество в подкрепа на прилагането на Рамковата директива за водите по отношение на замърсяването с приоритетни вещества, приоритетни опасни вещества и хранителни вещества;

    17. отбелязва, че качеството на водата за къпане оказва въздействие върху туризма; призовава за повсеместно въвеждане на системата „син флаг“ за всички зони за къпане в Европа, в т.ч. реките, езерата и водоемите;

    18. подчертава, че понятието за устойчив туризъм включва опазването на водните ресурси; призовава за осигуряване на обучение за специалистите в областта на туризма във връзка с пестенето на вода и устойчивото използване на вода, по-специално по крайбрежните и термалните зони;

    19. подчертава важността от въвеждането на ефективни и безопасни системи за охлаждане на водата в сградите и публичните пространства, за да се помогне за намаляването на потреблението на бутилирана вода;

    20. отбелязва, че от 1988 г. насам сред петициите във връзка с жалби по повод околната среда, адресирани до комисията по петиции, 601 от тези петиции (Испания 166, Обединено кралство 129, Германия 97, Италия 60, Франция 55, Гърция 34, Нидерландия 16, Португалия 16, Ирландия 12, Полша 4, Румъния 4, Финландия 3, България 2, Унгария 2 и Словения 1), понякога подписани съвместно от няколко лица (вж. Петиция 0784/2007, подписана от 2036 лица), се отнасят до качествени и количествени характеристики на водата в държавите членки; признава, че тези петиции са доказателство, че водата е изключително сериозен проблем за гражданите на Европейския съюз;

    21. отбелязва, че според проучване на Евробарометър от март 2012 г. 68 % от европейците считат, че има сериозни проблеми с количеството и качеството на водата, 80% смятат, че химическото замърсяване е заплаха за водната среда, 62 % са на мнение, че не са достатъчно добре информирани за проблемите, свързани с подземните води, езерата, реките и крайбрежните води в своите държави, според 67 % най-ефективният начин за справяне с проблемите в сферата на водата би бил повишаването на осведомеността относно тези проблеми, а 73 % мислят, че ЕС следва да предложи допълнителни мерки за справяне с проблемите в Европа в сферата на водата;

    Сътрудничество с трети държави

    22. подчертава нуждата от количествен контрол на щетите върху водните ресурси на трети държави, причинени от консумацията в държавите – членки на ЕС и търговията със стоки, с цел намаляване на „водния отпечатък”;

    23. призовава настоятелно за съблюдаване на Резолюция A/RES/64/292 на ООН, в частност по отношение предоставянето на финансови ресурси, институционално изграждане на капацитет и трансферна технологии чрез международна помощ и сътрудничество, по-специално с развиващите се страни, така че да се увеличат усилията за предоставяне на всеки безопасна, достъпна и евтина чиста питейна вода и канализация;

    24. възлага на своя председател да предаде настоящата резолюция на Съвета, Комисията, правителствата и парламентите на държавите членки.

Comments are closed.