Въпреки обилния снеговалеж, на Ивановден (по стар стил) в с. Йоглав се разигра местният автентичен обичай „Камилата”, който събра старо и младо на селската чаршия. Той принадлежи към маскарадните игри и датира от дълбока древност. Осмисля се като веселба, „джомбиш“ и се изпълнява за здраве, щастие, берекет, много пари и много деца.
Навремето се играело пред домовете на Ивановци за здраве, а по-късно и пред домовете на всички желаещи да ги посети „Камилата”, разказва Еленка Щерева, секретар на Народно читалище „Пробуда – 1926 г.”, организатор на проявата. Понастоящем ритуалът се изпълнява само в центъра на селото, за да се привлече голяма публика и да се превърне в истински фолклорен празник.
Обичаят е представян на различни регионални събори, както и на националния събор за народно творчество в Копривщица. Той датира още от основаването на селището преди 500 години.
Днес стопаните на „къщата” – кметът на Йоглав Анелия Ангелова и гостът д-р Алдин Начков, зам.-кмет на Община Ловеч, посрещнаха играчите с погача и червено вино. Под звуците на народна музика главната обредна фигура „Камилата”, пристигаща от далечен „Арабастан”, и нейната войска от „хиляда“ души изпълниха ритуала, заобиколени от множество йоглавчани и гости на селото. Всички гледаха с интерес наситения с хумор „театър на открито”, разигран от двадесет самодейци, включително и шест деца, с различни роли и маски – баба, дядо, доктор, свещеник, музиканти, циганка, касиер.
Гости на тържеството бяха още Николай Дренчев, народен представител, Златин Михайлов, началник на РУ – Ловеч, Красимира Дренчева, общински съветник.
След спектакъла на площада се изви голямо народно хоро, насред което игриво подскачаше „Камилата“. С изпълнението си самодейците демонстрираха своето родолюбие и преклонение пред местния изворен фолклор, коментира Еленка Щерева. Включването на деца в играта тя обясни като проява на приемственост, която вече е доказана от йоглавското читалище.
Утре в Йоглав ще бъде показан още един обичай. Фолклорна група „Югла“ ще представи автентичен ритуал за Бабинден – денят, в който се носят дарове и се засвидетелства уважение на жените, играли ролята на акушерки, преди да се появят родилните домове.