litex2608131PFC Litex

Литекс постигна инфарктна победа над Любимец с 2:1 в зрелищен и непредсказуем до последния съдийски сигнал мач. Оранжевите спечелиха в последните секунди на двубоя, а в герой се превърна албанецът Армандо Ваюши . До тогава стражът на гостите Радослав Рашков правеше чудеса от храброст спасявайки половин дузина чисти положения. Отделно момчетата на Загорчич удариха две греди, отмениха им гол, а няколко други удара профучаха опасно край вратата. С успеха над един от изненадващитe лидери в шампионата, Литекс се изкачи на второ място във временното класиране на една точка от водача Лудогорец

В състава на оранжевите настъпиха няколко промени в сравнение с мача с Левски. На вратата застана Евгени Александров, заменил тежко контузилия се преди седмица Илко Пиргов . Стартовата единадесеторка се завърнаха и възстановените младежки национали Недялков и Славчев.

От самото начало ловчанлии срещнаха здрав отпор в пренаситената защитна линия на гостите, през която трудно се намираха пролуки. Все пак териториалното преимущество на Литекс доведе до четири голови ситуации до почивката, които при повече концентрация и шанс можеше да завършат с гол. В 12-тата минута Джордан излезе на изгодна позиция, но Рашков спаси. Малко по-късно стражът се намеси майсторски и при удар от границата на пеналта на Ваюши . В 22-та минута и късметът покри Любимец, след като шут на албанското острие нацели лявата греда. В 40-тата минута оранжевите сътвориха най-опасната си атака, но отново Ваюши пропусна чист гол.

След почивката Литекс тръгна открито да търси така важния гол, но бе неприятно изненадан. В 47-та минута Тевия изпусна отблизо да вкара, а при ответната атака Божиков удари от 30 метра за втори път гредата. Минута след това Будинов попари домакините, разписвайки се с глава за 0:1. Ловчанлии реагираха като ужилени и мощно подкрепяни от публиката си, не спряха да атакуват.

В 66-тата минута те стигнаха до изравнителен гол чрез Джордан, но попадението бе отменено незнайно защо от главния съдия, който видя фаул в нападение на колумбиеца . В 68-та минута обаче мощният таран взриви трибуните с красив и неспасяем гол, оплитайки коженото кълбо при сглобката на гредите за 1:1.

Устремът на Литекс не спря до последният съдийски сигнал. В 78-та минута Рашков показа класа избивайки удар от упор на Джазула . Вратарят продължи с блестящите си изяви и в 87-та минута спаси нова стопроцентова ситуация, когато парира силния шут от 5 метра на Божиков.

Изключително инфарктни бяха минутите в даденото от съдията продължение. Тогава пред вратата на гостите вреше и кипеше, а гол така и не падаше. Литекс изтърва нови три положения, а най-накрая Ваюши с хладнокръвен удар донесе победата с 2:1.

Литекс – Любимец 2:1

0:1 Будинов (48)
1:1 Джордан (68)
2:1 Ваюши (90)

Съдия: Стефан Павлов
Стадион: Градски, Ловеч; 2000 зрители

Литекс: 30. Александров, 3. Недялков, 4. Божиков, 5. Бодуров, 6. Славчев (77 – Цветанов), 9. Джордан, 10. Джазула, 14. Ваюши, 16. Попов, 21. Цветков (55 – Манолов (63 – Златинов)), 33. Берберович

Треньор: Златомир Загорчич

Любимец: 12. Рашков, 4. Николов, 21. Копаранов, 13. Величков, 18. Мунин, 6. Аясс (84 – Минчев), 8. Тевия (90 – Гущеров), 7. Огнянов, 11. Шоколаров, 9. Будинов, 77. Колев (65 – Чакъров)

Треньор: Красимир Мечев

Жълти картони: Мунин (28), Цветков (53), Берберович (67), Аясс (73), Чакъров (76)