Павлин Иванов

В едно от най-странните заседания в историята на Общински съвет, съпътствано със сериозни нарушения на закона по отношение на водене и част от гласуванията, част от избраните да представляват жителите на град Ловеч и хилядите хора живеещи в 34-те села, приеха Бюджет 2024.

Съветниците от БСП-то на Минчо Казанджиев, колегите им от ИТН, ДБ, ПП и Възраждане-то на изключеният от партията си Дренчев, без да са приели адекватна план-сметка за дейностите по чистота, без да са разгледали и дискутирали Такса битови отпадъци, без да са чули Отчет за изпълнението на Бюджета за 2023 г., без да са се запознали и анализирали отчетите за изразходване на средствата по план-сметката за 2023 г., без да знаят какви са недоборите, остатъците и без да са получили каквато и да е информация за наследството на Корнелия Маринова по сектори и ресори, след липсата на ясна визия дори за възможносите по усвояването на огромните 50 милиона лева за Община Ловеч, приеха в нарушение на закона един от фундаментално важните документи, касаещи живота, здравето и развитието на жителите в общината.

Дори по-малката като население, но с много иновативно, професионално и компетентно ръководство – Община Троян, има бюджет в размер на почти 100 милиона лева, докато община Ловеч едва може да обоснове бюджет около 75 милиона.

25 милиона разлика, 25 милиона поводи за оценка и размисъл.

За всичко това, ще може да прочетете в отделен материал. Ето и официалната версия на Община Ловеч за проведеното заседание:

С 16 гласа „за“, пет „против“ и петима въздържали се от общо гласували 26-има Общинският съвет прие на заседанието си днес бюджетът на Община Ловеч за 2024 г. Той е в размер на 74 645 105 лв.

По предложение на кмета бяха приети промени, като бе намален трансферът за Драматичния театър от 50 хил. лв на 30 хил. лв и културният календар на Общината от 180 хил. лв на 170 хил. лв. Тези 30 хил. лв бяха одобрени за дофинансиране на ОУ „Васил Левски“ – с. Малиново, което тази година не е в списъка на защитените училища и бюджетът му е намален със 100 хил. лв.

Капиталовата програма за 2024 г. възлиза на 11 852 368 лв – 3 219 600 целева субсидия за капиталови разходи, 2 820 190 лв собствени бюджетни средства, 1 567 636 средства от преходен остатък и 4 244 942 средства от външни източници.

Като приоритет в капиталовата програма се залага на изпълнението и разплащането на изграждането на клетка №2 на депото – 2 557 715 лв са от целева субсидия за капиталови разходи, 1 332 874 лв са собствени бюджетни средства. Те покриват двете фактури – авансово и междинно плащане, които са издадени и неразплатени от 2023 г. За сумата от 4 244 942 лв, която е за довършване на строителството и разплащане по договора, ще се търси външен източник.

„Определяща особеност на бюджета е, че приемането му дава шанс навреме да допълним предложенията си за инвестиционни проекти по чл. 107 от Закона за държавния бюджет“, коментира кметът Страцимир Петков. По думите му това насочва развитието на Община Ловеч през следващите три години – инфраструктура, озеленяване, ВиК проекти, благоустройство. Той изтъкна още, че наследството от финансовото необезпечение и скъп строеж на клетка №2 е поставило пред изключително затруднение взимането на решение точно как да изглежда капиталовата програма за 2024 г. „Определено не така, както си я представях“, заяви Петков.

По отношение на театъра кметът уточни, че го уважава като структуроопределяща и важна за културното развитие на Ловеч институция, затова прави възможно най-коректното предложение за него. Посочи и че е наложително да бъде протегната ръка и на училището в Малиново, защото в противен случай то няма да може да издържи финансово до завършване на учебната година.

Общинският съвет не прие предложенията, направени от съветници от ГЕРБ-СДС за включване на допълнителни разходи в капиталовата програма за близо 7 млн. лв, за увеличаване на средствата, които се възстановяват на селата от собствените им приходи с почти 700 хил. лв, както и на БСП за компенсирани промени в капиталовата програма.