Днес в Областна администрация Ловеч заседава Областният съвет по условия на труд. На заседанието, председателствано от Михаил Бушандров, главен експерт в Областна администрация, директорът на Областна дирекция „Инспекция по труда” Митко Митев представи отчет за контролната дейност. Бе презентиран и проект „Информирани и здрави – Превенция на производствения травматизъм” на Министерството на здравеопазването.

Общо за периода от началото на година до края на юни са извършени 570 проверки в 464 предприятия в областта. За първи път са проверени 132 фирми или 28 % от общия брой извършени проверки.

Най-много са инспекциите в предприятията от икономически дейности „Търговия на дребно” – 110, и „Хотели и ресторанти” – 94. Съвместно с други контролни органи са проверени 55 предприятия.

Общо 2431 са констатираните нарушения, от които 26 са за неизпълнени предписания. По Закона за безопасни условия на труд са констатирани 1019 нарушения или 42 % от общия им брой.

Както и през миналата година основен акцент в контролната дейност на дирекция „Инспекция по труда” е контролът по изплащане на трудовите възнаграждения. Предприятията, които от години системно забавят изплащането на заплатите, са на „специален отчет” и в тях се прави проверка почти всеки месец, подчерта Митев по време на заседанието.

В изпълнение на дадените от инспекторите по труда задължителни предписания за 6-те месеца на 2012 г. работодателите са изплатили на работниците и служителите забавени трудови възнаграждения и обезщетения с общ размер на 780 000 лв.

През първото полугодие на годината в област Ловеч са допуснати общо 31 трудови злополуки, като пряко свързани с извършваната от пострадалите лица работа са 25 от тях, а останалите 6 са в резултат на различни инциденти, случили се по време на път от или до работното място. С най-много злополуки както и в предходни периоди са икономическите дейности „Дървообработване” и „Производство на мебели”, обясни още Митко Митев.

По време на презентацията стана ясно, че в страната най-голям е броят на трудовите злополуки в малките и средни предприятия, като традиционно рискови се определят секторите на строителството, преработващата промишленост и дърводобива. Безопасната среда зависи както от отношението на работодателя, така и от това на работниците. Особено внимание трябва да се отдели на създаване и реализиране на ефективна система за управление на безопасността на труда и опазване на здравето при работа, а инструктажите и обученията трябва да се приемат с особена важност като стъпка за поддържане на безопасността на труда и опазване на здравето при работа.