Зам.-областният управител Сашо Данков, директорът на Областна дирекция „Земеделие и гори” Преслав Георгиев и комисар Владимир Кацарски – началник на Областна дирекция „Противопожарна безопасност и защита на населението” в присъствието на журналисти извършиха днес, 6 юли, проверка спазват ли се разпорежданията на областният управител Ваня Събчева и нормативната уредба за ограничаване възникването на пожари в житните масиви кооперация „Съгласие” с. Слатина.
На място проверяващи и медии видяха, че всички изисквания са изпълнени, взети са необходимите мерки да не се допусне унищожаване на реколтата. Кооперацията обработва общо 21 500 декара зърнени култури. Очакват се добиви от средно около 500 кг от декар. По думите на председателя й Тошо Цвятков тази година добивите ще са по-добри от миналата, а зърното е по-качествено. В момента изкупната му цена е 37 стотинки за килограм, като се очаква да стигне до 40 ст.
Началникът на Областна дирекция „Противопожарна безопасност и защита на населението” в Ловеч Владимир Кацарски заяви, че по негови наблюдения отношението на арендаторите става по-отговорно относно спазването нормите по пожарна безопасност. „Значително се подобрява техниката, която участва в жътвената кампания, което е основен фактор за нейното безопасно протичане”, каза още Кацарски.
Той съобщи, че до момента не са наложени административно-наказателни мерки. Единственият пожар, който е възникнал, е при горене на суха трева в близост до житен масив край ловешкото село Йоглав. Основните усилия на службата са насочени към предотвратяване на пожари извън житните масиви, който биха могли да достигнат до тях.
Проверките ни са ежедневни по разпореждане на областния управител Ваня Събчева и сме безкомпромисни при констатиране на нарушения, дори и най-дребните на пръв поглед. Защото никой няма полза, ако се случи нещо с реколтата. Важно е обаче да се акцентира, че нейното опазване е грижа на всички ни, не само на органите, а цялото общество трябва да бъде осторожно, защото при тези температури и най-малката искра може да предизвика пожар, а в житен масив той се разпространява за секунди и щетите касаят всеки един от нас, подчерта и зам.-областният управител Сашо Данков.
В заповедта на губернатора от 13 юни ясно е разписано, че кметовете на общини е нужно да обявят със своя заповед настъпването на т. нар. „Восъчна зрялост” на посевите и житните култури и да определят мерки за осигуряване на пожарна безопасност, както и да разпоредят недопускане паленето на открит огън, тютюнопушенето и паркирането на моторни превозни средства в площите с посеви и в непосредствена близост до тях до окончателното прибиране на реколтата и изораване на стърнищата. Кметовете трябва да осигурят механичното отстраняване на сухите треви и храсти, горими предмети и материали в сервитута на общинските пътища, минаващи през или покрай житни посеви, както и да организират и проведат мероприятия за опазването на селскостопанското имущество от пожари. При евентуално възникване на такива е необходимо да бъде организирано извозването до мястото на огъня на групи за гасене и оборудването им с пожаротехнически средства за първоначално гасене.
Областният управител в заповедта си разпореди още юридически и физически лица, осъществяващи дейност в земеделски земи, да уведомят писмено съответната Районна служба по противопожарна безопасност и защита на населението преди започване на жътвата в площи над 20 дка, да парцелират и осигурят пожарозащитни ивици в земеделските земи, засети с житни култури, да определят лице за провеждането на инструктажи за пожарна безопасност на хората, изпълняващи задълженията като физическа охрана и наблюдение на посевите, както и на участващите в жътвената кампания.
Земеделците трябва да осигурят и наблюдение на посевите до окончателното прибиране на реколтата чрез подвижни и неподвижни наблюдателни постове и да представят в РСПБЗН схеми с разположението на засетите площи с житни култури.
От заповедта на областния управител става ясно още, че общините е необходимо да проверят състоянието и приведат в изправност пожарни кранове, водоеми, помпи за пожарни нужди и друга техника, както и средствата за първоначално гасене, да осигурят пътища и подстъпи до водоизточници за пожарни нужди, а чрез медиите да се запознае населението с изискванията за пожарна безопасност преди, по време на и след жътвената кампания.
Необходимо е още при започване на жътвата житните култури да се парцелират на площите за еднодневна работа с противопожарни ивици, широки не по-малко от 6 метра, ожънати, с отстранена слама и изорани. Такива ивици трябва да разделят и житните посеви от горски насаждения, сметища, пчелини, гробищни паркове, както и от газоразпределителни и катодни станции, кранови възли и съоръжения на магистрални газопроводи, петролопроводи, газостанции, бензиностанции и други подобни обекти. Важно е още да бъде осигурен трактор с прикачен най-малко четирикорпусен плуг при жътва над 100 дка и с техника за пожарогасене при жътва с обща площ над 2000 дка.
При констатирани нарушения на изискванията на наредбите органите на ПБЗН стриктно да прилагат съответните мерки за административна принуда, разпорежда още в заповедта си областният управител.
Госпожо Събчева,след издаването на тази заповед с цел опазването храната на народа,защо не проверихте кой от кметовете или кметските наместници са я спазили.ИЗДАДЕНА ЗАПОВЕД-НЕ ИЗПЪЛНЕНА ТОВА ЗНАЧИ НИЩО.
…. някой знае ли тези в т.нар. областна управа какво работят и за какво получават заплати?… още колко държавни институции ще се качат на главата на ЧАСТНИКА и в /уж/ пазарни условия ще му налагат зрелия /развития, реалния/ социализъм?