С реализацията на проекта „Енергийно обновяване на българските домове” за първи път реално европейски публични инвестиции достигат до най-скъпата вещ на българина – неговия дом. Това каза зам.-министърът на регионалното развитие и благоустройство Николай Нанков на представянето на проекта „Енергийно обновяване на българските домове”, което се проведе днес, 30 май, в Ловеч.  На събитието, организирано от Областен управител, присъства и Десислава Йорданова, директор на дирекция „Жилищна политика” в Министерството на регионалното развитие и благоустройство.

На презентацията присъстваха губернаторът на Ловеч Ваня Събчева, общинското ръководство, експерти, представители на всички квартални съвети в града, граждани. Те имаха възможност да задават своите въпроси и да получат компетентни отговори.

Проектът „Енергийно обновяване на българските домове” се финансира по схема BG161PO001/1.2-01/2011 ”Подкрепа за енергийна ефективност в многофамилни жилищни сгради” от Оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 г.

Целта е да се осигурят по-добри условия на живот за хората в многофамилни жилищни сгради в градските центрове чрез повишаване на качеството на жизнената среда и изпълнение на мерки за енергийна ефективност. Той обхваща 36 градски центрове и е с продължителност три години (2012-2015 г.). Общият размер на безвъзмездната финансова помощ възлиза на 50 млн. лв. През настоящия програмен период средствата са ограничени, но пък искаме да начертаем пътя, по който цялостното рехабилитиране на сградите може да се случи, подчерта Нанков. Конкретен бенефициент е дирекция „Жилищна политика” в Министерство на регионалното развитие и благоустройството.

Финансова помощ за изпълнение на мерки за енергийна ефективност ще получават сдружения на собственици, регистрирани по реда на Закона за управление на етажната собственост в съответната общинска администрация и в регистър БУЛСТАТ. За всяка одобрена сграда собствениците ще получат финансова помощ до 50% от стойността на бюджета за обновяване на съответната сграда. От оперативната програма ще се покрият изцяло разходите за обследване за установяване на техническите характеристики на сградата, включително изготвяне на технически паспорт и обследване за енергийна ефективност, тоест това се поема на 100% от европейските средства и гражданите няма да участват със съфинансиране при изготвянето на тази документация, подчерта Десислава Йорданова.

Намаляване на разходите за енергия над 50%, уют и топлинен комфорт във всяко жилище, съхранение на околната среда, са само част от ползите при обновяването на домовете, стана ясно от презентацията, както и какви мерки за енергийна ефективност ще се финансират – дограма в жилищните и общинет части, изолация на външни стени и покриви, ремонт, модернизация и подмяна на котли и термопомпи, и локални отоплителни системи, слънчеви системи за осигуряване на енергия за битови нужди, ремонт в общите части и въвеждане на енергоспестяващо осветление, хоризонтални и вертикални щрангове в общите части, освежаване в общинет части на сградата.