Зам.-кметът на Ловеч Пламен Петков ще презентира днес в Пловдив община Ловеч като бъдеща столица на културния туризъм у нас, съобщават от пресцентъра на кмествовто. Това ще стане на националния преглед-конкурс „Общините за развитието на туризма”, организиран от консорциум „Еврорегиони” със съдействието на Министерството на икономиката, енергетиката и туризма. Община Ловеч ще бъде представена редом с общини с традиции в тази посока – Пловдив, Велико Търново и Казанлък.

Амбициозната задача, която ние си поставяме, е породена от спечелените три проекта по оперативна програма „Регионално развитие” в сферата на туризма, коментира Петков. Той обяви, че основното разбиране на общината е, че „ще продаваме не просто туристически обекти, а преживявания”.

„В Ловеч приемаме и ще прилагаме посланието на известния германски теоретик на културния туризъм Томас Хайнце: в света на Internet и Google Негово Величество Зрителят (особено младият) може да не посети реалния културно-исторически обект, но всеки от нас – независимо от възраст, социален и религиозен статус, е подвластен на една Приказка, Мит или Легенда, разказани със средствата на съвременните аудиовизуални изкуства. Това е, което ще правим в община Ловеч” – подчерта зам.-кметът.

Вече започна реализацията на проекта „Ловеч – корени от миналото – мостове към бъдещето”. Осъществява се от творческия екип на продуцентска фирма „Ц. С. М” – София, автор съвместно с фирма „Призма – С” – Варна, на спектакъла „Легенди от Аладжа манастир” и това е успешен пример на емоционално представяне на културен туристически продукт.

По проекта в Ловеч ще се създаде дневен център за водни забавления в сърцето на града, който ще включи р. Осъм в социалния и културен живот на града. Ще бъде изградена сцена в реката, на която ще се реализират разнообразни спектакли, които ще се излъчват на воден екран. Ще се разработят сценарии на аудиовизуални интерактивни спектакли, представящи културно-историческото наследство, настоящето и бъдещето на Ловеч и региона. С въвеждането на специална организация – площадка за наблюдение и технически новости като електронен гайд, спектаклите ще се наблюдават срещу заплащане и ще носят значителни приходи за културните проекти на общината.

По другия проект – „Подкрепа за развитие на туристически атракции в община Ловеч”, намеренията са да се разработи иновативен аудиовизуален спектакъл, прожектиран върху самите крепостни стени, разказващ със средствата на игралното и документално кино, 3dmapping и компютърна анимация историята на града от самото му създаване. Зрителят не само ще научи тази история, но и ще я съпреживее.

Тази атракция развива вече съществуващия спектакъл „Звук и светлина”, ще се наблюдава срещу заплащане от изградения в крепостта летен театър и ще носи значителни приходи на общината.

Другата атракция по проекта е Старата градска баня „Дели Хамам” в квартал Вароша. Тя ще разказва за връзката между Водата и Човека. Едновременно ще образова и развлича с въвеждането на най-съвременни технологии. Атракцията ще работи целогодишно, тъй като е в затворен архитектурен паметник. Атракциите ще бъдат дневни–образователни и вечерни–развлекателни, срещу заплащане и също ще носят приходи на общината.

Прожекционна система ще превърне купола в небесен свод – в слънце, буря, зима и лято, а стените в екрани – един от които ще бъде воден.

С третия проект – „Устойчиво развитие на туризма чрез ефективен маркетинг и реклама на разнообразни и атрактивни туристически продукти и услуги”, ще бъде създаден модерен регионален туристически продукт съвместно с общините Троян, Летница и Априлци. По думите на кмета Минчо Казанджиев, с него община Ловеч подчертава още веднъж своята концепция – да не се работи на парче, а всеки проект да надгражда предишен и да е основа за следващ. Проектът за регионалния туристически продукт надгражда стартиралите вече „Подкрепа за развитие на туристически атракции в община Ловеч” и «Ловеч – корени от миналото – мостове към бъдещето». Дейностите и по двата проекта ще бъдат рекламирани и популяризирани по новия – трети проект.

1 коментар

  1. Всичко това е много хубаво, нека да се реализира,но кмета нека да помисли и за Деветашката пещера, която се посещава от много туристи ,но за голямо съжаление човек няма къде да пие една студена вода камо ли кафенце. КМЕТЕ ПОМИСЛИ И ЗА ТОВА.

Comments are closed.