Със специален танц, наречен Флашмоб, възрастни хора от Ловеч отпразнуваха 1 октомври – Международен ден на хората от третата възраст. Събитието бе организирано от ОС на БЧК –Ловеч и със съдействието на Областен управител по проект „Лобиране и застъпничество защита правата на възрастните хора”. В Ловеч проявата се състоя точно наобед в центъра на града, но по това време и в много други градове – Монтана, Пловдив, Благоевград, Добрич, Ямбол и други, се проведе същото събитие, като за първи път възрастни танцуваха Флашмоб. Ако ние поддържаме една висока активност в тази група на населението, ще можем да разчитаме на тяхната жизненост и тяхната съпричастност към всички възможни проблеми, които ни вълнуват, обясни идеята Цветомира Георгиева, която на днешния ден чества две години откакто пое ръководството на ОС на БЧК – Ловеч.
2012-а е обявена за Година на активното стареене, припомнят от Областния съвет на БЧК – Ловеч. И обясняват, че активното стареене се обуславя от обществената и индивидуална активност на възрастните хора, от използването на новите технологии за информация и комуникация, от участие в различни форми на обучение, чрез насърчаване на любителското творчество, възстановяване и опазване на културно-историческите ценности и предаването им на младите поколения. Солидарността между поколенията е важна психологическа предпоставка за активното стареене. Срещите и предаването на житейския опит между поколенията трябва да се стимулира. Здравеопазването да бъде насочено към поддържане здравословен начин на живот, а не към лекуване на резултатите от нездравословния.
Общността на възрастните хора има потребност от информация за техните права, но са необходими и подходи, за да се реализира тяхното участие както в обсъждане на проблемите им, така и в овластяването им при реализация на политики с тяхно участие, обясни още Георгиева. С този „Флашмоб” възрастните доброволци, БМЧК и партньори изразяват своята позиция и умения да участват в обществения живот.
Предизвикателство пред обществото ни е да осигурява възможност за участие в обществените икономическите и граждански дела на всеки независимо от възрастта му, посочват още Георгиева, като подчерта, че с днешното си изпълнение възрастните искат да обърнат внимание върху себе си и да покажат, че не само живеят активно и здравословно, но и са хора, които могат да помогнат в решаването на редица социално-икономически проблеми в страната.

1 коментар

  1. Българска асоциация „Спорт за всички” и Община Плевен, съвместно с Министерството на физическото възпитание и спорта организират „Световен ден на ходенето” 2012, съобщиха от пресцентъра на общината.

    Тази година събитието ще се проведе за 20-ти пореден път в цялата страна, а Плевен е домакин на централната проява. Мероприятието ще се състои на 6 – ти октомври – събота от 10:00 часа в парк „Кайлъка” – спирка „Моста”. Спортното събитие е част от Националната програма за физическа активност и развитие на българското население БУЛФАР’2012.

    Проявата е международна в рамките на програмата „Спорт за всички”. Имайки предвид ползата от ходенето за хора от всички възрасти, Световната Асоциация Спорт за всички TAFISA стартира Световния ден на ходенето през 1991 година.

    Идеята на асоциацията е да привлече повече желаещи за системни занимания с ходене за здраве. Ходенето спомага за поддържането на добра кондиция, работоспособност, дълголетие и е профилактично средство при сърдечно- съдови заболявания. Кампанията има за цел да популяризира здравословния начин на живот чрез системно практикуване на ходенето, защото то е най-естествената форма на движение, може да се практикува навсякъде и по всяко време, не изисква финансови средства.

    „Денят на ходенето” е възможност за всеки да прекара един приятен и забавен ден. Това дава шанс да започнем един нов начин на живот и да поставим началото на системни занимания със спорт и физическа активност, за да бъдем здрави, в чудесна форма и винаги в добро настроение.

    Осигурени са много награди за включилите се в инициативата.

    http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=971464

Comments are closed.