Цветан С. Тодоров
Неотдавна стартира портал на публичните регистри в страната, направен от екип на Програма достъп до информация (ПДИ). Всеки гражданин, който търси специфична информация за администрацията, може вече да я намери на следния адрес в интернет (http://www.publicregisters.info/).
Дори само от тези регистри, които са безплатни и достъпни онлайн, човек може да научи доста интересни неща. Например колко и кои са адвокатите във вашия град, кои са оторизираните изкупвачи на мляко, колко са чуждите филмови продукции, снимали през годината у нас, както и много други данни. Някои регистри, като имотните и кадастъра, са платени и се ползват след регистрация.
Проектът на ПДИ стана факт след мащабно проучване на публичните регистри у нас през периода юни 2011 – март 2012 г. Данните сочат, че общият брой на публичните регистри у нас са 3945, които се поддържат от централните и местните органи на власт. От тях 516 са достъпни в интернет по закон. Общо 3927 регистри са достъпни безплатно.
На базата на тези данни стана възможно и съставянето на първия „Рейтинг на активната прозрачност”. Той оценява интернет страниците на административните структури на изпълнителната власт според Закона за достъп до обществена информация и други нормативни актове. За два месеца са оценени 474 страници на 487 административни структури, като прозрачността се оценява с точки.
Така порталът се утвърждава като важен инструмент за постигане на прозрачноста и отчетност на държавната администрация. Достъпът до него е голямо улеснение за всички журналисти, които търсят определена информация.
Неслучайно ПДИ предприема мащабно обучение на журналистите, които работят с публичните регистри. Вече са проведени срещите във Враца, Кюстендил и Пловдив, на които присъстват и колеги от околните градове. Ловешките журналисти ще участват в срещата във Велико Търново, предвидена за 29 юни.
Проучването на ПДИ показва, че в значителна част от регистрите съществува важна публична информация, която е достъпна, но в много случаи това не е известно на представителите на медиите или на гражданите. Порталът на публичните регистри може да бъде посетен и чрез страницата на ПДИ в интернет (http://www.aip-bg.org/).