На пресконференция вчера сдружение „Знание” – Ловеч, представи пред представители на местни, регионални и национални медии и пред ръководители на социални услуги в общината своя проект „Инициатива за иновации в социалната икономика”. Проектът е финансиран от Европейския социален фонд чрез схема BG051PO001-7.0.01 „Без граници – компонент 1” на оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Продължителността му е 16 месеца, бюджетът 170 554,92 лв. Проектът стартира през юли тази година.

Партньори на сдружение „Знание” са организацията „Ирекооп” от Венето, Италия, и Регионалното сдружение на общините „Централна Стара планина”.

Основната цел на проекта „Инициатива за иновации в социалната икономика” е установяване на транснационално сътрудничество за разпространение на иновативни резултати в сферата на социалната икономика. Той е насочен към неправителствените организации, социални предприятия, малки и средни предприятия и общини на територията на Централна Стара планина. Идеята е да се повишат знанията на представители на тези институции в посока сътрудничество и повишаване възможностите за социално предприемачество у нас, обясни ръководителят на проекта Анета Гечевска. Тя представи дейностите, които ще бъдат осъществени. Те включват описание на моделите и практиките, прилагани в България от НПО, бизнеса и публичния сектор в областта на социалната икономика, описание на методологията за създаване на Агенция за устойчивост на социалните предприятия, както и практически насоки как италианският опит може да се приложи в българска среда. Проектът работи за повишаване знанията на представители на НПО, малки и средни предприятия и местна власт да си сътрудничат и да повишават възможностите за социално предприемачество в България.

На координационна среща от 14 до 16 октомври т. г. експертите от „Ирекооп”, които са в Ловеч – Франка Барисон и Даниела Галанте, запознават българските си колеги с методологията на реализация на своя проект „Осмози” – „Нови възможности за социалните предприятия”, който въвежда иновативен и доказал ефективността си модел на сътрудничество е подпомагане на социалните предприятия в Италия. И пред медиите днес италианските експерти споделиха своя опит за това как социалните предприятия комбинират по-добре социалните си цели и икономическите принципи на работа чрез насърчаване на междусекторното сътрудничество.

По проекта „Инициатива за иновации в социалната икономика” ще бъде направен експертен анализ на моделите и практиките, прилагани в България от НПО, бизнеса и публичния сектор, и кратък анализ на нормативната уредба, касаеща социалните предприятия. Той ще послужи за бъдещи предложения за промени на нормативната уредба, касаеща социалните предприятия. В тази посока ще се работи с експерти от Българския център по нестопанско право. Ще бъде разработено и практическо ръководство с описание на методологията на създаване на Агенция за устойчивост на социалните предприятия.

На работно посещение в Италия ще бъде проведено обучение на място и наставничество. Ще бъдат посетени кооперативи, публични институции, малки и средни предприятия, както и местната Агенция за устойчивост на социалните предприятия. У нас ще бъдат проведени три обучения – за представителите на НПО – с акцент социалният ефект и възможностите за социална и професионална интеграция на групи в неравностойно положение и за мястото на НПО в социалната агенция, за бизнеса – социалната корпоративна отговорност, ползите и необходимостта от междусекторни партньорства и тенденциите за все по-социалния бизнес като печеливш, и за местната власт – ролята на общините в социалната икономика и възможностите им да аутсорсват дейности към социални предприятия. 60 човека ще участват в обученията в България, 8 – в учебната визита в Италия.

По проекта ще бъде изготвен още наръчник „Нови възможности за социалните предприятия. Италианският опит в българска среда”, който ще даде съвети и препоръки на експерти как да се приложи италианският опит в България. Ще бъдат информирани 200 фирми, 80 НПО и 20 социални предприятия.

Конференция на бъдещето в Габрово ще обобщи резултатите, изводите и препоръките, след дискусията на нея ще бъдат предложение промени в нормативните документи, целящи подобряване на средата за развитие на социалната икономика в България.

Водещият партньор по проекта – сдружение „Знание”, е неправителствена организация, развиваща образователни и обучителни дейности, дейности в областта на социалната политика и развитие на гражданското общество.

Регионалното сдружение на общините „Централна Стара планина” е обединение на 15 общини, работещо за изграждане и подкрепа на силно, насочено към гражданите, местно самоуправление и защита на човешките права. Регионалното сдружение на общините разработва стратегии и програми във всички области на местното самоуправление, председател на управителния му съвет е кметът на Ловеч Минчо Казанджиев.

„Ирекооп” – Венето, е образователна институция с множество социални проекти, с опит в социалното предприемачество, в създаването на иновативни методи и готовност за предаване на знания, умения и ноу-хау.