Общинските съветници на заседанията на комисиите във вторник отново ще гледат възнагражденията си, съобщават от градският парламент.  Предложение за това прави председателят на общинския съвет Корнелия Маринова. За изпълнение на задълженията си всеки общински съветник (с изключение на председателя на общинския съвет) получава месечно възнаграждение в размер на 30 на сто от средната брутна работна заплата в общинската администрация за последния месец от предходното тримесечие. Решението влиза в сила от 1 юли 2012 г. Тези текстове предлага за гласуване Маринова на колегите си. Приемането им е породено от изменения в нормативните актове след влизането в сила на Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния служител. Изискването за 30 на сто от средната брутна работна заплата в администрацията възнаграждение за съветниците е разписано в Закона за местното самоуправление и местната администрация.

Предложение за определяне на възнагражденията на общинските съветници председателят на общинския съвет внесе на заседанието през юни, тогава то не бе прието. Това е и причина от юли насам общинските съветници да не получават възнаграждение за работата си.

Маринова припомня, че в Закона за местното самоуправление и местната администрация е записано, че за изпълнение на задълженията си общинският съветник получава възнаграждение, чийто размер се определя с решение на общинския съвет, прието с мнозинство повече от половината от общия брой съветници.

Предложение в тази връзка прави и общинският съветник Радослав Хитов. То е за изменение на Правилника за организацията и дейността на общински съвет – Ловеч, неговите комисии и взаимодействието му с общинската администрация за мандата 2011-2015 г., което да влезе в сила от 1 юли 2012 г. Измененията, предложени от него, касаят именно възнаграждението на общинските съветници (чл. 31, ал. 1 от правилника) – не може да надвишава 30 на сто от средната брутна работна заплата, и на председателя на общинския съвет, което да е в размер на 90 на сто от възнаграждението на кмета на община Ловеч при пълен работен ден (чл. 24, ал. 1). В предложения от Хитов текст за изменение на правилника е записано още, че при неизпълнение на задълженията на общинския съветник се удържат по 10 на сто от възнаграждението за всяко отсъствие от заседание на постоянната комисия или на съвета.

Двете предложения ще бъдат обсъдени от всички постоянни комисии на общинския съвет.

1 коментар

  1. Закона за изменение и допълнение на Закона за държавния служител публикуван в Държавен вестник бр.38 от 18.05.2012г. промени и чл.34.ал.1 от ЗМСМА съгласно, които член след решение на ОбС се определя възнаграждението на общинския съветник. Промяната влиза в сила от 1.07.2012г. и с нея се намалява възнаграждението на общинските съветници наполовина. Това драстично намаление на „заплатите” предизвика сериозен отпор от страна на съветниците изразен в неприемане на предложението за намаление на „заплатите” на заседанието на ОбС на 26.06.2012г.
    Имат ли законово основание общинските съветници да приемат решение на 25.09.2012 г. за определяне на възнагражденията си и решението да влиза в сила със задна дата от 1 юли 2012 г . , а не от датата на приемането му ?
    Разбира се, че „НЕ” защото за периода от 18.05.2012г до 26.06.2012г. общинските съветници са знаели за влязлата в сила промяна в ЗМСМА и въпреки това не са я приели и с този си акт на неприемане на решението те сами са се лишили от правото си да получават „заплати” след 01.07.2012г. тъй като нямат влязло в сила решение за определяне на възнаграждението на общинския съветник съобразно закона.
    Поне до днес никъде няма разписано правно основание да се изплащат „заплати” на общинските съветници със задна дата при оповестен законосъобразно Нормативен акт известен на съветницте 40 дни преди влизането му в сила . Нито ЗМСМА, нито Закона за общинските бюджети дават правно основание да се изплащат възнаграждения на общинските съветници със задна дата.

Comments are closed.