PFC Litex

Обновеният тим на Литекс спечели срешу ЦСКА с 1:0 в първия си мач за новия сезон. Победният гол за оранжевите бе дело на нападателят Герасим Заков в последните секунди. Дербито между двата тима се понрави с високо темпо, феърплей и интересни моменти. Момчетата на Христо Стоичков играха много напористо и вдъхновено и заслужено победиха. Мачът логично бе изгледан от националният селекционер Любослав Пенев, който веднага след двубоя привика избраниците си от двата тима на лагер – сбор в Правец за предстоящата контрола с Кипър.

Срещата започна очаквано с много битка и единоборства по целия терен. Литекс можеше рано да открие резултата, но в рамките на две минути изпусна две изгодни възможности за обстрел на вратата. И в двата случая обаче Галин Иванов не взе правилното решение и вместо да стреля очи в очи с Черни, дясното крило на оранжевите потърси комбинация и подаване, които не доведоха до нищо опасно. В 24-тата минута близо до гол беше и нападателят Заков. Той стреля без подготовка от границата на пеналта, но ударът му профуча покрай лявата греда. До края на полувремето Литекс продължи агресивно с натиска си, но без реални положения за попадение. Гостите от своя страна имаха също 1-2 опасни нахлувания в наказателното поле пред Пиргов, но стражът и двойката национални бранители Илия Миланов – Бодуров се намесваха успешно.

След почивката двата отбора отново се вкопчиха в оспорван дуел. Динамичното темпо на двубоя продължи, оживиха се и двете агитки. Публиката на армейците обаче засипа терена с многобройни факли и димки и играта бе прекъсната за известно време. В 70-тата минута Александър Цветков опита силата на удара си от двайсетина метра, но Черни авторитетно спаси. Малко по-късно при една от редките си атаки ЦСКА стигна до отличен шанс за гол. Таранът Шеридън се отскубна сам срещу Пиргов, елиминира го, но се забави с удара си и притичалият Бодуров предотврати почти сигурно попадение. В 82-та минута Георги Миланов също пробва с далечен шут да изненада Черни, но би в аут. В 90-тата минута щурмът на Литекс най-после даде резултат. Резервата Цветанов се пребори за една топка и от аутлинията подаде към Герасим Заков, който в мелето хладнокръвно се разписа за 1:0.
Литекс – ЦСКА 1:0

Стадион: Градски, Ловеч, зрители

Главен съдия: Станислав Тодоров

Литекс: 1. Пиргов, 4. Божиков (79 – Недялков), 10. Заков, 14. Ваюши (90 – Славчев), 16. Ст. Попов, 17. Г. Миланов, 18. Ил. Миланов, 21. Цветков, 23. Йеленкович – к, 33. Бодуров, 77. Г. Иванов (67 – Цветанов)
Старши треньор: Христо Стоичков

ЦСКА: 12. Черни, 5. Янчев – к, 8. Лукас Саша, 9. Шеридън, 11. Бандаловски, 16. Нилсон, 19. Попов, 27. М. Иванов, 66. Крачунов, 71. Карачанаков (89 – Йовчев), 99. Присо
Старши треньор: Стойчо Младенов

Голмайстор: Заков (90)

Жълт картон: Попов (18), Йеленкович (23), Банделовски (71)