Мая Величкова

    Беседа на тема „100 –години от началото на Балканските войни” изнесе проф. Милко Палангурски, преподавател във ВТУ „Св. Св. Кирил и Методий” в Клуб на дейците на културата – кв. Вароша във вторник 20.11.2012 от 16.30ч. Професорът проследи причините и събитията довели до започването на Балканската война.

Емоционалната подготовка на участниците, закърмени с „възрожденските идеали” за обединение на българските земи. Наблегна на слабата подготовка на войната от страна на управляващите: на военно – медицинската част,  регулацията на финансовите разходи и други.

Липсата на реална представа от страна на командния състав за числеността на българската войска, която се събира – очаквани около 350 000 души – явили се около 620 000, повечето от явилите се не са били в повиквателните списъци.Няма достатъчно оръжие, облекло, липсват лекарства – санитарен възел, но българския войник тръгва и се впуска в боя с песен на уста. „ Армия с душа” – нещо много важно, убедеността да се впуснат в бой за освобождението на поробените братя българи. Разногласията на генералите в българската войска и бунтовете в българската армия през май — юли 1913 г., също не бяха подминати от лектора. С поставянето на тези и други въпроси проф. Палангурски се опита да предизвика дискусия сред събралите се в клуба ученици от ГЧЕ” Екзарх Йосиф”, историци, граждани и общественици. С извода, че причините довели до избухването на „Балканската война”, както и самата война ще предизвикват дискусия  и следващите 100 години – лекторът си тръгна от Ловеч. Това бе последната беседа от поредицата инициативи на Регионален исторически музей – Ловеч посветени на годишнината.