Текст и снимка: Елица Върбановска, ръководител на проекта

Природо-математическа гимназия – Ловеч, приключва работата си по европейски проект „Добрите стари времена: традиционни танци и игри”. В продължение на две години ученици и учители бяха обединени около проучване, разучаване и представяне на игри и танци от отминали времена.

Италианските партньори от лицей „Верчели” в град Асти – провинция Пиемонте, също представиха своето културно наследство, съхранено в танци и игри. Учениците заснеха и видео речници, които им помогнаха да научат основни лексикални единици на езика на партньора, които се оказаха безценен помощник по време на мобилностите. Българският екип посети Италия през март 2011 г., италианците върнаха визитата през март тази година. По време на обмените учениците сравниха италианската и българската образователна система, посещаваха учебни часове, подготвиха изложби, разучаваха заедно игри и танци, представиха великолепни концерти, организираха спортен празник, участваха в Карнавал, имаха срещи с кметовете на Ловеч и Асти. Учениците посетиха исторически места и архитектурни паметници, научиха повече за историята, културата и традициите на Италия и България.

Всички дейности, предвидени в началото на проекта, бяха осъществени с голям ентусиазъм. Участниците обогатиха и знанията си по английски, тъй като той беше работен език на проекта. Проучването на отминали игри и традиционни танци и тяхното представяне чрез възможностите на новите технологии на европейско ниво предложи на българските ученици възможност за осмисляне на корените им, с цел съхраняването им и запазването им в бъдеще.

Натрупаният опит по време на изпълнение на различните дейности даде европейска идентичност и самочувствие на българите. Природо-математическа гимназия се утвърди като училище, работещо активно по европейски проекти. „Добрите стари времена: традиционни танци и игри” е двустранен училищен проект по „Коменски”, програма Учене през целия живот на Европейския съюз.

4 коментара

  1. С 3 медала се завръща и българският отбор от 44-ата Международна олимпиада по химия, проведена от 20 до 30 юли 2012 г. във Вашингтон, САЩ, съобщи  akademika.bg. Петър Каразапрянов (ПМГ „Добри Чинтулов”, Сливен) участва за втора поредна година и бе отличен със сребърен медал. Бронзови медали завоюваха Христо Георгиев Рашеев (НПМГ) и Васил Христов Василев (СМГ, София). Участие на олимпиадата взе и Владимир Пламенов Милов от МГ “Гео Милев”, Плевен. Ръководители на отбора са доц. д-р Донка Ташева и гл. ас. д-р Пенка Василева от Факултета по химия и фармация на Софийски Университет „Св. Климент Охридски”.http://dnes.dir.bg/news/matematika-parvenstvo-shampion-11684254?nt=10

  2. Не става въпрос за матурите, това е много нисък праг. Идеята на подобни училища е да подбират способни математици и да ги развиват. Ако не го правят, съществуването им е изпразнено от смисъл.  В една математическа гимназия основно трябва да се набляга на математиката, а след това на игрите и аху-ихото. 

  3. Средна оценка от матурата по математика 4.98 или нещо от сорта беше. Достатъчно показателно за нивото на подготовка по математика в училището..

  4. Хубаво би било ако в Математическа гимназия Ловеч вземат пример от колегите си в Бургас и се захванат сериозно с математиката. За съжаление, в момента само си играят… като в детска градина. http://tv7.bg/news/9387882.html

Comments are closed.