В периода 11–20 септември 2012, Областния информационен център –Ловеч организира поредица от информационни срещи на тема „Популяризиране възможностите на Кохезионната политика на ЕС в България” във всички общини на област Ловеч. Целта е запознаване на широк кръг от граждани с услугите на центъра и възможностите за кандидатстване по Оперативните програми. Специален акцент ще се постави върху мястото на всяка община в прилагането и усвояването на Структурните и Кохезионния фондове в периода 2007–2013 година, като ще бъде представена конкретна информация за проектите, изпълнявани на територията на общините по различни програми, финансирани от ЕС.
Серията от информационни събития ще стартира на 11 септември в Конферентната зала на хотел „Център“ в град Априлци. Следват срещи в град Летница на 12 септември в залата на „Младежки Център – Летница“, на следващият ден в град Тетевен в залата на Община Тетевен и на 14 септември в град Угърчин в залата на НЧ „Вълчо Русковски – 1894 г.” През следващата седмица информационните срещи продължават на 18 септември в град Ябланица, Учебната зала на новата административна сграда на Община Ябланица, на 19 септември в град Луковит, залата на Община Луковит и завършват със среща в гр. Троян на 20 септември в зала „Форум” на Народно читалище „Наука – 1870 г”.

По време на срещите ще бъдат представени и актуални възможности за кандидатстване по Оперативна програма „Развитие на
човешките ресурси“ и Оперативна програма „Развитие на конкурентоспособността на българската икономика“, както и възможностите за финансиране на проекти по Програмата за развитие на селските райони.
Официални гости на срещите ще бъдат кметовете на съответните общини, а на събитието в Априлци ще присъства и Областният управител на Област Ловеч, инж.Ваня Събчева. Поканени за участие са всички заинтересовани граждани, представители
местния бизнес, неправителствени организации, читалища, образователни институции и граждани.
Срещите са открити за медии.
ОИЦ – Ловеч е част от мрежата от 28 информационни центрове за популяризиране на Кохезионната политика на Европейския съюз, създадени с финансовата подкрепа на Оперативна програма „Техническа помощ”, съфинансирана
от Европейския съюз чрез Европейския фонд за регионално развитие.
За допълнителна информация:
Име на служител: Росица Кривирадева
Длъжност: Екперт „Комуникация, информация и логистика“
Тел.: 068 604 297
e-mail: oic.lovetch@gmail.com

2 коментара

  1. Жалко, че няма коментари под тази статия. А тя засяга един много важен въпрос – защо в България се оказахме най-големите некадърници и не усвоихме средствата по тези еврофондове от Програма 2007-2013. ЗАБЕЛЕЖЕТЕ, МНОГО ВАЖНО – това се случва по време на криза, по време на замразени доходи на българите, по време на липса на държавни и общински бюджетни средства за капитални вложения, по време на безпрецедентна безработица, по време на икономически спад, регрес, рецесия и каквото щете. Извода е само един и е безкомпромисен. При тази ужасяваща картина, да са ти дали и да имаш възможност да инвестираш милиарди евро средства, които не са заем, които не са пари от твоя джоб или на комшията, които не са средства за платежния баланс и прочие, това означава само едно – тази държава се управлява от кретени и некадърници, от търгаши и измамници, от антибългари и национални предатели. Хайде някой да ме опровергае. Да ми обясни защо постоянно реват, че в България нямало пари, а парите за България си стоят в Брюксел. Да ми обясни за каква криза става дума, като усвояването на евросредствата са най-силната и реална антикризисна мярка. Да ми обяснят защо след 2007-ма 5 години спаха, стояха до извора с бистрата течаща вода и реваха, че са жадни. Биха се и със змея щото били жадни, както в онзи виц, ама и думите на змея не чуха “пий като си жаден бе, що се биеш”. Сигурно пак АТАКА ще изкарат виновна накрая. Нали все друг им е виновен.

  2. Пак добре е, че няма да популяризират възможностите и политиката по усвояване на предпресъединителните фондове. Една година преди приключване на Програма 2007-2013, ще бъдем запознати /на практика постфактум/ със структурните и кохезионните фондове. Със сигурност това е една от основните причини за отчайващо ниското усвояване на еврофондовете през този период. Най-зле в Европа! След 2007-ма година веднага трябваше да бъдат изградени европейски информационни центрове. По възможност – във всяка община. Но не центрове като този, които да обслужват държавата и общините и то само по еврофондовете. А с Програма 2014-2020, по-скоро към момента по нейната разработка, кога ще бъдем запознати? През 2019-та? Отново ли всичко ще бъде концентрирано в държавата, отново ли няколко богоизбрани фирми ще “консултират, разпределят и организират”, отново ли разни Калинки като в министерството на земеделието ще правят сайтове в безплатния Фейсбук за по 50 000 лева, отново ли бъдещото усвояване на еврофондовете ще бъде подчинено на схемите за разпределение на комисионни, а извън тези комисионни нищо да не се усвоява, отново ли областните управи ще се чоплят по носа, вместо да поемат част от функциите на държавата на регионално ниво, отново ли ще има “богоизбрани” общини или региони, отново ли София и южна България ще са с приоритет за сметка на Северна България, отново ли….? Това да ни информира този областен център, а не каква е политиката с … ланския сняг. Защото икономическият ледников период на ловешка област няма да има изгледи да се промени и ще има да гоним оня жълъд като катерицата от “Ледников период”.

Comments are closed.