Възнамерително писмо за установяване на побратимяване между област Ловеч и китайската провинция Хейлонг Джианг подписаха областният управител Ваня Събчева и колегата й – вицегубернаторът Джанг Джианксинг, съобщиха днес от Областна администрация. Това е станало на 4 юни, когато водената от Джианксинг делегация бе на посещение в Троян и Ловеч по покана на Ваня Събчева и ръководството на Института по планинско животновъдство и земеделие.
Областният управител приветства гостите и подчерта, че поводът за срещата е много приятен и „зареден с очакване за сбъдването на добри дела”.
Двете страни обсъдиха въпроси, свързани с обмена и сътрудничеството в различните сфери и потвърдиха, че управленията на двата региона са заинтересовани от установяването на приятелски отношения на сътрудничество и ще координират обмена между институции, местни администрации, фирми и бизнес организации от двете страни на базата на равноправие и взаимна изгода. Двете страни се договориха още за размяна на делегации на високо ниво в подходящо време и за установяване на побратимяване при настъпване на условия за това.
Надявам се всички ние, които сме в момента в тази зала, да осъзнаваме смисъла на днешната среща и последващите я бизнес контакти да дадат тласък за развитие на икономическите отношения между нашите два региона. Още повече двустранните отношения между нашия Институт по планинско животновъдство и земеделие и вашата академия в град Харбин в областта на животновъдството датират вече 15, тоест основите са положени, каза още Ваня Събчева.
На срещата бе презентирана област Ловеч, като бе акцентирано на възможностите за инвестиране в различни сектори. Като такива за нашия регион бяха определени съществуващите технологични паркове, готови да посрещнат нови инвеститори и проекти, наличният потенциал за добив на енергия от възобновяеми източници – слънце, вятър и геотермална енергия, възможности за производство на енергия от биомаса – от земеделски и горски отпадъци, органично земеделие, туризъм и други.
От китайска страна вицегубернаторът Джианксинг изрази задоволство от визитата си, като подчерта, че е впечатлен от природата ни, от красивите планини и реки, това, което видял, много му напомня на тяхната провинция в климатично отношение, хората са сърдечни, акцентира за силно развитото земеделие в тяхната провинция и подчерта, че дори местната им напитка е подобна на нашата ракия. Радвам, че стартираме процедура за побратимяване между двата региона и ще задълбочим сътрудничеството между провинция Хейлонг Джианг и област Ловеч, като това ще даде възможност на вашият бизнес да се представи в Китай, каза още Джианксинг и покани областния управител Ваня Събчева на официално посещение в най-скоро време.
Отношенията между България и Китай са една от причините след крупна частна инвестиция да започне производството на китайски автомобили „Грейт Уол“ край Ловеч.
Добрите отношения между България и Китай са съществена причина не само да продължи сътрудничеството на Института в Троян с академията в Харбин, но благодарение на вече изградените контакти и доверие да се родят и нови – икономически отношения, полезни за хората от област Ловеч и провинция Хейлонг Джианг.
И тъй като вярвам в това с удоволствие ще подпиша и писмото с намеренията ни за сътрудничество и установяване на отношения за побратимяване между област Ловеч и провинция Хейлонг Джианг, поясни Ваня Събчева преди да положи подписа си под документа.
В знак на благодарност тя получи от китайския си колега подарък – чаен сервиз с пожелание пиенето на чай от тези чаши да й носи спокойствие и трезва мисъл. Поднасянето на следващия подарък – глобус от орехово дърво – символ на късмета, бе придружен с надеждата на вицегубернатора на провинция Хейлонг Джианг, че ще следва областния управител при смяната на всеки кабинет в изкачването й в управленската йерархия. Събчева пък подари на китайските си гости троянска керамика.
Китайската делегация, придружена от областния управител на Ловеч, посети и завода за автомобили.
В срещите в Троян и Ловеч участва и зам.-областният управител Сашо Данков.