igajden2012121Радка Рашева

      На 20 декември се отбелязва един от големите зимни християнски празници преди Коледа – Игнажден. Почита се паметта на Св. Игнатий Богоносец, наречен така защото сам признавал, че носи Бога в сърцето си. Заради убежденията си е осъден от римския императорТраян и загива мъченически, разкъсан от лъвове.

      Игнажден слага началота на Коледните и Новогодишните  празници.  Според народното поверие от Игнажден денят започва да нараства –  „обръща се към пролет и лято”. Празникът е свързан със зимното слънцестоене и се смята за начало на новата година. Затова е познат като Млада година, Нов месец, Млад месец, Полазник. Широко разпространен е обредът „полазване”. По това кой ще влезе първи в дома се гадае каква ще е следващата година. Ако човекът е богат и късметлия , годината ще бъде богата и хората ще имат късмет и успех в начинанията си. Всичко, което се прави на Игнажден има магическа сила. На този ден

–         не се дава нищо на заем  и не се взема

–         не се вари боб, за да не удрят градушки през лятото

–         не се пере, за да не боледуват членовете на семейството

–         нищо не се изнася от къщата, за да не излезе берекетът

–         рано заранта се почистват  комини на къщите. Саждите се хвърлят на кръстопът, за да няма бълхи през лятото

–         стопанинът на къщата отива в гората, за да отсече бъдник от крушово или дъбово дърво.

–         Ако вали сняг, годината ще е плодородна

–         Времето през следващите 12 дни на декември – от 20 до 31 – показват какво ще е времето през 12-те месеца на идващата година. 20 декември определя какво ще е времето през януари, 21 – през февруари и т. н.

Сервират се постни ястия. Раздават се питки на съседите за    здраве.

Игнажден означава „ огнен ден” и затова днес именици са хората, с имена Игнат, Огнян, Огняна, Пламен, Пламена, Искра, Светлин, Светла.

     Честит имен ден всички именици! Да са здрави и късметлии!