Три училища в община Ловеч да бъдат включени в актуализирания списък на средищните училища. Това предлага на общинския съвет кметът на Ловеч Минчо Казанджиев. Училищата са СОУ „Св. Св. Кирил и Методий” – с. Александрово, ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” – Ловеч, и СОУ „Панайот Пипков” – Ловеч. И трите са утвърждавани като средищни с решения на общинския съвет четирикратно – от 2008 г. до 2011 г., и са включвани в списъците на средищните училища в Република България. През този период община Ловеч направи необходимото за създаване на максимално благоприятни условия за обучение и живот на учениците в тях, коментира Казанджиев. Извършени са ремонт и преоборудване на сградния фонд, осигурени са автобуси за превоз на учениците, създадени са условия за целодневна организация на учебния процес, осигурени е столово хранене, както и общежитие.

Предложението си кметът внася на основание ПМС № 84 от 6 април 2009 г. за приемане на списък на средищните училища в Република България, определяне на критерии за включване в списъка и приемане на финансови правила за разходване на средствата за допълнително финансиране за осигуряване обучението на пътуващите ученици. Съгласно това постановление списъкът на средищните училища се актуализира ежегодно по мотивирано предложение на кмета на общината до министъра на образованието след решение на общинския съвет. Така ще бъде осигурено предоставянето на допълнителни средства за бюджетната 2013 г.

В СОУ „Св. Св. Кирил и Методий” – с. Александрово, след оптимизацията на общинската училищна мрежа се обучават ученици от още 6 села, в които няма училища – Чавдарци, Владиня, Дренов, Дойренци, Крушуна и Слатина. В момента там учат 38 ученици до 16-годишна възраст и 6 над 16-годишна възраст.

В ОУ „Св. Св. Кирил и Методий” – Ловеч, учат 104 ученици от Хлевене, Казачево, Абланица, Българене, кв. Продимчец, „Плевенски път”, Скобелево, Къкрина, Катунец, Каленик, Драгана и Радювене.

Учениците от закритите училища в Баховица, Дойренци, Славяни, Слатина, Лисец и Радювене учат в СОУ „Панайот Пипков”. За тази учебна година те са 125, общо учениците в училището са 189.

Съгласно ПМС № 84 средищно е държавно или общинско училище, което се намира в най-близкото населено място на територията на общината или на съседна община и където се обучават най-малко 10 ученици до 16-годишна възраст от населените места, в които няма училище.

Друго предложение до общинския съвет на кмета Минчо Казанджиев е ОУ „Васил Левски” – с. Малиново, да остане в списъка на защитените училища. Това е ставало досега три пъти и така е осигурено допълнително финансиране през 2010 г. , 2011 г. и 2012 г. И тук предложението е на основание на постановление на МС – № 212 от 2 септември 2008 г., според което списъкът се допълва ежегодно по мотивирано предложение на кмета до министъра на образованието след решение на общинския съвет. Съгласно това ПМС защитено е училището, което, ако бъде закрито, поне 10 ученици в задължителна училищна възраст ще пътуват на не по-малко от 20 км по наличната пътна мрежа до най-близкото друго държавно или общинско училище. Разстоянието от с. Малиново до най-близкото средищно училище в община Ловеч след оптимизирането на училищната мрежа през 2008 г. е 26 км, посочва в предложението си кметът. Ако децата пътуват по първокласния път София – Варна до Ловеч има пък пряка опасност за живота им, е друг мотив на Казанджиев. На трето място, по-голямата част от родителите на учениците са безработни и са в тежко финансово състояние, което поставя децата в неравностойно положение спрямо връстниците им в евентуалните приемащи училища. Закриването на ОУ „Васил Левски” крие рискове от засилване на емигрантския поток и обезлюдяване на селото.

В училището в момента се обучават 38 ученици, всички с адресна регистрация в Малиново, те са в задължителната училищна възраст.

Решение за 4-ите училища общинският съвет ще вземе утре на заседанието си.