Общинският съвет прие на последното си заседание Наредба за изграждане, поддържане и опазване на зелената система на територията на община Ловеч. С нея се уреждат обществените отношения, свързани с планирането, изграждането, устойчивото поддържане, опазване и развитие на зелената система. Подобряват се жизнената среда и обликът на населените места, независимо от формата на собственост. Опазват се зелените площи, групи или единични дървета, храсти или тревисти растения, обявени за защитени природни обекти. Установяват се всички вреди, причинени на озеленените площи и декоративната растителност от юридически и физически лица или органи на управлението.

Озеленените площи на територията на община Ловеч включват общински територии, предназначени за широко и ограничено ползване – паркове, градини, лесопаркове и улично озеленяване, представляващи публична общинска собственост.

Необходимите средства за поддържане на декоративната растителност и общинските зелени площи се осигуряват от бюджета на община Ловеч.

По наредбата кметът на община Ловеч или упълномощената от него общинска администрация съставя и поддържа публичен регистър на озеленените площи, дълготрайните декоративни дървета и дървета с историческо значение на територията на общината съгласно Закона за устройство на територията. Планирането на зелената система се извършва с общ устройствен план и подробни устройствени планове. С общия устройствен план и правилата за прилагането му се определят територии, устройствени зони и самостоятелни терени за озеленяване, както и специфични правила и нормативи за тяхното устройство и застрояване. Разрешаване на строителство и разполагане на обекти в съществуващи паркове, градини и други зелени площи за широко обществено ползване се допуска само въз основа на влязъл в сила подробен устройствен план и план-сметките към него. В незастроените имоти, предвидени за зелени площи, които още не са реализирани, може да се изграждат само временни обекти, представляващи спортни и детски площадки, летни естради, атракциони, открити изложбени площи и други открити обекти след получаване на разрешение за строеж или за поставяне от главния архитект.

Поддържането на общинските зелени площи се осъществява от изпълнител чрез договор, сключен по реда на Закона за обществените поръчки, или чрез предоставяне на концесия. На всеки пет години общинските зелени площи за широко обществено ползване се подлагат на преглед и преценка за необходимостта от частична реконструкция на амортизирани биологични или благоустройствени фондове. Прегледът и проверката се правят от общинската администрация.

Опазването на зелените площи включва полагане на постоянна грижа за поддържането им в добро състояние, недопускане на действия или бездействия, водещи до увреждане или унищожаване на зелените площи, настилките и парковите съоръжения. Зелените площи за широко обществено ползване се опазват от общината, а тези с ограничено обществено ползване и със специално предназначение в урегулираните поземлени имоти – от техните собственици.

Наредбата забранява в обществените зелени площи да са нанасят повреди върху дървета и храсти чрез чупене и рязане на клони, забиване на пирони, наранявания на кората, палене на огън. Забранени са късането и изкореняването на цветя и храсти, унищожаването на представители на парковата фауна, техните местообитания и гнезда, нанасянето на повреди на парковата мебел, съоръженията, настилките, подпорните стени. Не се допуска преминаването и паркирането на МПС с изключение на тези със специален режим, пускането на свобода на различни животни, поставянето по дърветата на плакати и некролози, изхвърлянето на отпадъци извън поставените за целта съдове, правене на огнища в озеленените площи и на детските площадки, складирането на дърва, строителни материали, временни бараки и гаражи. Наредбата забранява още ползването на озеленените площи, тротоарите и други места, предназначени за общо ползване, около търговските обекти за съхраняване на стоки и амбалаж, изкопаването на пръст, пясък, чакъл, унищожаването на полезен дивеч, ловенето на птици и гълъби, брането на билки и охлюви без издадено писмено разрешение от общината, пашата на домашни животни, косенето на трева и прибирането й без разрешение от общината, къпането и ползването на паркови водни площи не по предназначение.

Провеждането на културни, спортни и други обществени мероприятия на открито в зелените площи, предназначени за обществено ползване, се допуска на определените за това маста след издадено писмено разрешение от кмета на общината или от упълномощено от него лице, като организаторите са длъжни след края на мероприятието да предадат обекта в първоначалния му вид.

Според наредбата всички собственици на имоти са длъжни да осигурят достъп на оправомощените служители на общинската администрация за извършване на огледи, картотекиране и контрол на наличната растителност. Забранено е премахването или увреждането на дървета и храсти, освен когато те са болни или изсъхнали и представляват опасност за имуществото, здравето и живота на хората – тогава собственикът ги отстранява за своя сметка. Писмено разрешение за премахване, преместване или кастрене на дървета и храстова растителност се издава от кмета на общината или кмета/кметския наместник на населеното място при доказана необходимост на база експертно становище. Това също става за сметка на собственика и/или заинтересованото лице. Искането за издаване на разрешение за кастрене и премахване на дървета се подава след предварително заплащане на административна такса, предвидена по реда на Наредбата за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги.

Контролът по изпълнение на наредбата се осъществява от кмета на община Ловеч чрез ръководените от него структурни звена и от РУП – Ловеч. За всяко увреждане на елементите на зелената система виновните лица се наказват с глоба, тя не се дължи, само ако в срок, определен от оправомощените служители на общинската администрация, се възстановят причинените вреди. Нарушенията се констатират с акт за установяване на административно нарушение, съставен от общинската администрация или от служители на МВР, въз основа на него кметът на общината издава наказателно постановление.

Глобите за физически лица са от 200 до 5000 лв, юридическите получават имуществена санкция от 500 до 10 000 лв.

Наредбата за изграждане, поддържане и опазване на зелената система влиза в сила след публикуването й на електронната страница на община Ловеч и в един местен вестник, решиха вчера на заседанието си общинските съветници. Те я приеха с 30 гласа „за” от общо 30 гласували.