Областният управител на Ловеч Ваня Събчева участва в поредното заседание на Регионалния съвет за развитие на Северозападен район, което се проведе в Монтана на 25 септември и бе председателствано от областният управител Ивайло Петров, съобщават от Областна адмминистрация. Участваха още областните управители и на Видин, Враца, Плевен, кметове на общини от петте области, в това число и кметовете на община Троян Донка Михайлова и на община Луковит Иван Грънчаров, представители на министерства, на национално представените работодателски организации и синдикати, на Националния център за териториално развитие, на Обединение „Регионални планове – ниво 2″ и представители на Обединение „Регионални анализи 2014+“.
Сред разглежданите теми бе проект за „Национална концепция за пространствено развитие“. Представителите на специализираните комисии на Регионалния съвет към СЗР докладваха изготвените становища в областта на публичната инфраструктура, конкурентноспособността, развитие на човешките ресурси и околната среда и доклад за проблемите в Северозападен район. Подхода, метода и конкретните стъпки по видове дейности при разработването на Регионалния план за развитие на Северозападен район за периода 2014-2020 г. представи участник от Обединение „Регионални планове – ниво 2″.
Областният управител на Ловеч Ваня Събчева, член на работната група за разработване на Договора за партньорство на Република България за програмния период 2014-2020 г., изнесе пълна и подробна информация за напредъка на работната група, като докладва за проведените заседания и работни срещи. На форума бе представена информация от заседанията на тематичните работни групи за разработване на Оперативна програма за регионално развитие за периода 2014-2020 г. и Оперативна програма за развитие на човешките ресурси за периода 2014-2020 г.
Вече имаме фокусирания социално–икономически анализ на българските региони и междинни резултати и информация от изготвяната Национална концепция за пространствено планиране 2013-2025, която дава териториалните характеристики и групирането на градовете и селищната мрежа в страната. Данните, които бяха представени в тематичните работни групи ще се използват за изграждане на структурата на оперативната програма, на приоритетите, обхвата и възможностите за инвестиции. Те се базират на солидна статистическа информация, която спомага категорично да се обосноват всички предложения и приоритети за финансиране пред Европейската комисия и пред всички заинтересовани страни. Тази информация ще се използва за разработваната Национална концепция за пространствено планиране, която е хоризонтален инструмент, ще се утвърждава от МС и замества комплексната устройствена схема, обясни на колегите си Събчева. Тя докладва още, че съсредоточаването на инвестиции през настоящия период в общините е дало възможност за финансиране на населени места с типично селски профил, за сметка на инвестиции в градовете, където има най големи нужди и затова най–големият финансов ресурс следва да бъде концентриран там. През следващия програмен период ОПРР ще е насочена към градовете и целта е демаркацията с Програмата за развитие на селските райони да се очертае така, че градовете да са бенефициенти. Населените места с типично селски профил следва да получат своята подкрепа именно от ПРСР, обясни още областният управител на Ловеч.
Тя подчерта, че до края на ноември т. г. ще се изготви първи вариант на оперативната програма, като дотогава в рамките на заседанията фокусът ще бъде върху приоритетните области.
Беше подчертано, че е особено важно участието на всички заинтересовани страни в процеса на разработване на програмата и отразяването на всички мнения и предложения, с цел фокусиране на инвестициите и постигане на максимални резултати от програмата, която е основна за изграждане както на базова, така и на допълваща инфраструктура. Вече са ясни и индикативните приоритети и инвестиционни намерения на бъдещата програма и тяхното позициониране спрямо тематичните цели, които са съобразени с изискването на ЕК всеки тип инвестиция по оперативната програма да бъде обвързан със съответната тематична цел, определена спрямо Регламентите, обясни още Ваня Събчева.