Това показа тренировката по проиграване на плана за защита при бедствия – предотвратяване на пожари и оказване помощ на пострадали

 От пресцентъра на Община Ловеч информираха, че днес, в 9.45 ч.  Дежурният по общински съвет за сигурност в община Ловеч получава съобщение от Оперативния център на Областното управление „Пожарна безопасност и защита на населението”, че в 9.40 ч. е възникнал взрив в котелното помещение в сградата на Професионалната гимназия по ветеринарна медицина „Проф. Димитър Димов”, който е причинил частични срутвания и пожар. Има пострадали ученици. Районът около училището е задимен, застрашени са ЦДГ „Първи юни”, детска ясла „Мечо Пух”, Областната дирекция по безопасност на храните и гъстонаселения жилищен район – квартал 5.

Светкавично е уведомен кметът на общината Минчо Казанджиев, който разпорежда оповестяване и събиране на общинския щаб за изпълнение на плана за защита при бедствия в 10 ч. До събирането на щаба обстановката нараства – пожарът се е разраснал и сградата е силно задимена, при взрива се е срутило вътрешното стълбище между втория и третия етаж, евакуирани са учениците, двама обаче са останали вътре, един е затиснат от строителни отломъци. Вятърът е от юг със скорост 2 м/с. Очакваният брой пострадали е около 25 души, от които 15 за болнично лечение. Директорът на училището моли кризисния щаб за помощ.

По време на заседанието на щаба в общината за фактическата обстановка и предприетите вече действия пред кмета докладват представителите на Районно управление „Пожарна безопасност и защита на населението”, Районното полицейско управление и Центъра за спешна медицинска помощ.

Оценявайки създадената обстановка като особено критична за населението в засегнатия квартал, кметът разпореди всички ресурси на общината да се насочат към оказване на спешна помощ в района и да се оповестят чрез оперативния комуникационно-информационен център на Областното управление „Пожарна безопасност и защита на населението” съставните части на Единната спасителна система. Казанджиев разпореди още незабавна евакуация на останалите в сградата на училището ученици, екипите на РУП, подпомогнати от служителите на БД „СКОРС”, да отцепят движението, Центърът за спешна помощ да окаже помощ на пострадалите, при необходимост да ги транспортира до болницата. Той възложи на зам.-кмета по устройство на територията да изготви заповед за обстановката в района и действията на длъжностните лица и екипи.

След това кризисният щаб се отправи към гимназията по ветеринарна медицина. Там кметът обяви евакуацията и бе подаден сигнал за нея. Пред училището спряха пожарните автомобили, пожарникарите построиха смесена пенопроводна гасителна линия с разклонители и започнаха гасенето първо от котелното. Те провериха дали е изключено електрозахранването и подаването на природен газ. Пожарът бе локализиран само за три минути. Успоредно с това в двора на училището бе разгъната автомеханична стълба, чрез която двете момчета бяха свалени от стая на третия етаж. Друг екип по спасяване извади изпод отломките третото пострадало момче. Реанимобилът на Спешна помощ (с реанимационен екип и нужното оборудване) откара един ученик в болницата, където в Спешно отделение да бъде консултиран с хирург и ортопед за уточняване на рентгенологични и лабораторни изследвания, за да бъдат изключени счупвания и увреждане на гръден кош и вътрешни органи. Преди това на място бе проведена спешна реанимация и манипулации за шоковата ситуация.

Всички действия на екипите бяха координирани от ръководителя на място.

Така ситуацията бе овладяна.

 

Всичко това се случи днес. Само че не наистина, а на тренировка. Проиграването на кризисната ситуация бе част от плана за защита при бедствия на община Ловеч, според който днес бе проведено общинско учение на тема „Действия на общинския щаб и силите на Единната спасителна система при възникване на пожар в община Ловеч”. Учението се проведе на три етапа – организация на дейността на щаба при бедствия, евакуация на сградата на Професионалната гимназия по ветеринарна медицина „Проф. Димитър Димов” и дейност на органите на Единната спасителна система при пострадали и потушаване на пожар. В учението участваха щабът за изпълнение на общинския план за защита при бедствия, чийто председател е кметът Минчо Казанджиев, два екипа от Областното управление „Пожарна безопасност и защита на населението” – от група „Спасителна дейност” и от районната служба, по един екип на Районното полицейско управление и на Центъра за спешна медицинска помощ и учениците и учителите от гимназията. Учението бе водено от кмета Казанджиев, инспектор Ивелин Иванов от Областното управление „Пожарна безопасност и защита на населението” запозна присъстващите с общите организационно-административни въпроси относно изграждането и дейността на щаба, начините на оповестяване и явяване на личния състав.

На щабното учение стана ясно, че екипите от структурата на Единната спасителна система в Ловешка област носят денонощно дежурство и поддържат в готовност за действия планираните екипи. Оперативният център на Областното управление „Пожарна безопасност и защита на населението” осигурява непрекъсната връзка между екипите, дежурните в общинския съвет за сигурност при община Ловеч и ръководителите на отделните учреждения. Плановете за съвместни действия предвиждат своевременно предоставяне на пожарогасителните и спасителните екипи в разположение на ръководителя на място и пълноценно участие в провеждането на спасителните и неотложните аварийно-възстановителни работи.

Щабът за изпълнение на общинския план за защита при бедствия към община Ловеч е сформиран със заповед на кмета съгласно Плана за защита при бедствия, назначени са и съответните ръководители за реагиране при различни бедствия. Подобен план е разработен на базата на оценката на риска и в гимназията по ветеринарна медицина, утвърден от директора и съгласуван с кмета на общината. Според него при екстремни ситуации се извършва незабавна евакуация, уведомяват се органите на Единната спасителна система и съвместно с техните екипи се предотвратяват възможните поражения и се възстановява нормалното функциониране на учебното заведение.

След приключване на тренировката учениците от гимназията бяха запознати с основните правила при евакуация и работа с уреди за първоначално гасене, бяха им демонстрирани възможностите на техниката.

Общинското учение днес показа, че институциите в Ловеч имат готовност за действия при кризисна ситуация.

3 коментара

  1. Эрос,”Гражданска защита” няма в България, закриха я. Пожарната пое нейните функции. Затова не я срещате като участник.
    Иначе учението е преминало, но истината е, че Господ ни пази, дано не се налага някой да ни защитава.
    Това е така защото нито държавата, нито областта, нито общината имат нужния ресурс за осъществяване на това иначе благородно начинание, когато се случи.
    Дано не се случва, че сме жив зян!

  2. Цитат: “Общинското учение днес показа, че институциите в Ловеч имат готовност за действия при кризисна ситуация.”

    За „Пожарна безопасност и защита на населението” съм съгласен. Да, те имат готовност за действия при кризисни ситуации. Но защо се обобщава, че всички институции имат такава готовност?
    Ако се наложи къде ще се са евакуират учениците и гражданите? В порутените скривалища на “Гражданска защита” може би? За тази институция никъде нищо не прочетох в материала. А тя е основна и трябва да стои редом до ПБЗН при такива бедствия!

  3. Общинско учение "Действие на Общинския щаб и силите на ЕСС при възникване на пожар в община Ловеч" за усвояване на плана за защита при бедствия

Comments are closed.