Областният управител на Ловеч Ваня Събчева проведе на 28 юни, разширено заседание на Щаба за изпълнение на Областния план за защита при бедствия. В дневния ред бяха включени 3 точки – състояние на постоянната и оперативна защита при наводнения, подготовка на плановете за защита при бедствия в областта и общините и състояние на складовете за негодни и излезли от употреба продукти за растителна защита и възможни начини за справяне с проблема. В заседанието участваха членовете на Щаба, кметове и председатели на общински съвети, както и представители на ръководствата на РИОСВ – Плевен“, „Напоителни системи – Плевен ЕАД“, Дирекция „Земеделие“.
Готови ли сме ние да посрещнем подобни предизвикателства, правим ли всичко да предотвратим природни бедствия и катастрофи, знаем ли състоянието на обектите – водостопански, промишлени, инфраструктурни, доколко сме на висотата на делегираните ни правомощия да управляваме, да контролираме, да сме компетентни – днес трябва да дадем отговори на тези въпроси, заяви областният управител в началото на заседанието.
По първа точка от дневния ред бяха докладвани резултатите от проверката на междуведомствената комисия, назначена със заповед на Областния управител. От доклада й е видно, че масово не са изпълнявани предписания от предишни проверки, голяма част от язовири функционират в аварийни условия – това е такъв режим, при които едно или повече съоръжения се намират в неработоспособно техническо състояние, което прави тези опасни системи неуправляеми и подвластни на стихиите.
По време на работата на комисията са съставени 29 констативни протокола за състоянието на потенциално опасните язовири, със съответните задължителни предписания по тях. Изпълнението на предписанията ще бъде проверено от комисията след изтичане на дадените срокове. На онези, които не са се съобразили с тях, ще бъдат наложени съответните административни санкции.
За състоянието на проводимостта на речните корита, на защитните диги и съоръжения са издадени 5 констативни протокола. За отстраняването на установените проблеми при някой от тях са дадени задължителни предписания на кметовете на общини, а тези, преминаващи през територии извън регулация са включени в Програмата за планово почистване на речните корита. Мероприятията, залегнали в тази програма, ще бъдат включени в Годишния план за 2013 г. на Националната програма за защита при бедствия. Дейностите по тази програма се финансират от резерва в държавния бюджет, предназначен за защита от бедствия.
Областният управител е утвърдил актуализиран списък с потенциално опасните водни обекти за 2012 г., които ще бъдат под особен контрол от страна на областна администрация.
Дори когато са констатирани неизправности и са дадени като предписания, те не се отстраняват, алармира още веднъж Веселин Димитров, служител на Областна администрация, натоварен от областния управител да контролира и координира дейностите по защита от бедствия в областта, като изнесе част от най-често срещаните нарушения – неизправни изпускателни кранове, основни и резервни, деформирани стени, такива по които са прокарани пътища, непочистени от дървета и храсти, преливници, които са затлачени, с прорасли дървета в тях, с изпопадали камъни, пропаднали или засипани, обясни Димитров, като даде множество примери за дадени и неизпълнени предписания и други пропуски.
В презентацията, изнесена на заседанието, бе отчетено и особено тревожното положение с язовирите извън списъка на потенциално опасните. За тях контролът от местните власти е още по-слаб, което създава предпоставки за нещастни случаи. Като отличен пример за изправно техническо съоръжение и добро стопанисване той даде единствено яз. „Синдиката”, докато списъкът на лошо стопанисваните язовири е дълъг, във всяка община има поне по един негативен пример.
По втория въпрос на заседанието – за общинските и областния план, Веселин Димитров поясни, че областният план е разработен и изпратен в Министерство на вътрешните работи. При разработване на общинските планове за защита има проблеми, които налагат да се вземат допълнителни мерки за тяхната преработка и привеждането им в съответствие с нормативната база.
Появилите се възможности за справяне с част от залежалите пестициди и изпратеното писмо до министър Нона Караджова са основание този въпрос отново да е на дневен ред, макар той никога да не е излизал от него. Освен това сме запознати и с доклада на РИОСВ – Плевен за състоянието на складовете за съхранение от проверките, извършени по инициатива на прокуратурата. От резултатите става ясно, че проблемът с пестицидите е открит, търси се трайно решение и сме стартирали инициатива за участие в международен проект със съдействието на Швейцария за изнасянето им и унищожаването им в чужбина, обясни Ваня Събчева.
В края на заседанието областният управител изрази уверението си, че поставените въпроси ще бъдат обект на разискване в общинските съвети и ще намерят своето решение в най-близко време, за да живеят жителите на област Ловеч спокойни, че е направено всичко, което се изисква, за тяхната безопасност.