Областният управител Ваня Събчева посрещна днес зам.-министъра на труда и социалната политика Валентина Симеонова и зам.-председателя на Държавната агенция за закрила на детето Даринка Янкова, които бяха в Ловеч за работна среща по въпросите на деинституционализацията на децата от социалните заведения. В нея участваха и ръководителите и координаторите на проектите, по които се работи в страната и конкретно в област Ловеч, съобщават от Областна администрация.
За мен процесът на извеждане на децата от институциите и отглеждането им в среда, близка до семейната е много важен, и като представител на държавата, но и като майка считам, че всяко дете трябва да има шанса да бъде обичано и подкрепяно в семейството си или от хора, които биха могли и имат желание да му осигурят такова. Затова всичко, което се прави, е много важно и трябва да бъде подкрепено и въпреки че със закъснение вече във всички общини на област Ловеч се работи в тази посока, откри срещата Ваня Събчева.
След Могилино бе направен пълен анализ на положението в социалните заведения в страната, бяха отчетени грешките. В началото деинституционализацията се разбираше само като подобряване на материалната база на домовете, докато през последните години изразихме политическа воля и се наложи съвършено нов подход – да се закрият всички институции и да се изградят услуги, които предлагат ново качество на живот, обясни зам.-министър Симеонова, която е създател на Държавната агенция за закрила на детето. Тя поясни, че всички проекти в тази посока се допълват взаимно и е много важно те да се реализират в рамките на заложените срокове. Целта на срещата ни, която се провежда в изпълнение на плана за действие на националната стратегия „Визия за деинституционализация на децата в Република България” е да кажем как се развива процесът на национално ниво и да обсъдим с вас – работещите по проектите в област Ловеч тяхната реализация и проблемите, които имате, за да намерим заедно тяхното решение днес, обясни още Валентина Симеонова.
В област Ловеч са разработени и се изпълняват на територията на област Ловеч четири проекта – „Детство за всички”, „И аз имам семейство”, „Укрепване на капацитета на Агенцията за социално подпомагане за повишаване на качеството и ефективността на социалната работа” и „Развитие на системата за планиране и предоставяне на социалните услуги на регионално равнище”, като в региона не се изпълнява единствено по Проект „Посока: семейство”, тъй като единствения за областта Дом за медико-социални грижи за деца в Тетевен бе преструктуриран.
По Проект „Детство за всички” се предвижда в областта да бъдат преструктурирани Дом да деца с физически увреждания в Луковит и Дом за деца лишени от родителска грижа в Ловеч, като бъдат изградени общо 5 Центъра за настаняване от семеен тип /два в Луковит и 3 в Ловеч/, 1 защитено жилище в Ловеч и 1 Център за социална рехабилитация и интеграция в Луковит.
Три общини от областта са партньори по Проект „И аз имам семейство” за предоставяне на социалната услуга „Приемна грижа” – Ловеч, Троян и Тетевен. За Ловеч има 9 подадени заявления и е утвърдено едно приемно семейство, за Троян има 3 заявления и 2 утвърдени приемни семейства, а за Тетевен 13 подадени заявления, но няма още действащо приемно семейство.
По социалната услуга „Приемна грижа” към Дирекциите социално подпомагане на територията на област Ловеч има действащи 7 приемни семейства.
Основна цел на проект „Развитие на системата за планиране и предоставяне на социални услуги на регионално равнище” е подобряване устойчивостта на процесите по планиране, управление, предоставяне и контрол върху качеството на социалните услуги. В рамките на проекта след оценка на нуждите от социални услуги за рисковите групи, а именно лица от Домовете за деца лишени от родителски грижи, лица с психически разстройства, умствена изостаналост и физически увреждания, чакащи настаняване в институция, е изведен модел за интегрирано социално включване на тези рискови групи. За област Ловеч е изведена нуждата от разкриването на резидентни услуги в три общини от областта. С обхващането на Дома за деца лишени от родителски грижи в с. Крушуна, общ. Летница, всъщност са обхванати и трите институции на територията на областта за деца.
Основната цел на Проект „Укрепване на капацитета на Агенцията за социално подпомагане за повишаване на качеството и ефективността на социалната работа” е повишаване капацитета на служителите в Агенция за социално подпомагане и подобряване ефективността на социалната работа. Осигурени са към четирите дирекции социално подпомагане на територията на област Ловеч допълнителни социални работници в отделите „Закрила на детето” и „Хора с увреждания и социални услуги” с цел повишаване качеството на социалната работа и подкрепа за системата за закрила, тъй като процесът на деинституционализация изисква промяна в системата и преход към нови модели на работа, което от своя страна изисква повишаване на наличните компетентности и увеличаване на социални човешкия ресурс, ангажиран с промяната.
С дейностите по Проект „Подкрепа” се цели да се осигури подобряване на взаимодействието между проектите в ежедневната работа, както по изпълнение конкретните времеви рамки и ангажименти по проектите, така и да се обезпечи всекидневната координация и комуникация между всички заинтересовани страни и участници в проектите, заложени в плана за изпълнение на стратегията. Тази подобрена координация следва да осигури непрекъснат мониторинг по ефективното изпълнение и да гарантира подаване на добра и навременна обратна връзка към междуведомствената работна група за управление и координация на процеса на деинституционализация за обезпечаване вземането на ефективни, навременни и кооординирани решения по стратегическото управление.
На територията на областта е сформиран Регионалният екип по дейнституционализация в рамките на проект „Подкрепа”, включващ представители на Регионална дирекция социално подпомагане, Регионален инспекторат по образование и Регионална здравна инспекция, който осигурява свързаност и координация на работата по проектите по деинституционализация.