На среща на ОИЦ-Ловеч с представители на местни медии в петък, стана ясно, че през месец ноември Областен информационен център – Ловеч ще проведе 8 информационни срещи в общините от област Ловеч на тема „Научени уроци и бъдещи предизвикателства за периода 2014-2020г“. Управителят на Центъра запозна представителите на медиите с целта на събитията да запознаят местните общности с процеса на подготовка на следващия програмен период 2014-2020г. и да покажат добри практики от изпълнението на европейски проекти от други държави – членки на ЕС. Срещите ще се проведат на 19 и 20 ноември в град Ловеч в Конферентната зала на хотел „Президиум“, на 21 и 22 ноември в град Тетевен, зала на Общински съвет Тетевен, на 23 ноември в град Луковит, зала на Община Луковит, на 26 ноември в град Ябланица, зала на Община Ябланица, 27 ноември в град Априлци, Конферентна зала на хотел „Център“, 28 ноември в град Троян, зала „Форум“ на НЧ „Наука -1870г“, 29 ноември в град Угърчин, зала на Община Угърчин и на 30 ноември в град Летница, зала на Младежки център.

ОИЦ-Ловеч информира, че лектори ще представят пред местните хора стратегията за развитие на европейско ниво „Европа 2020“, нейните цели и приоритети и стратегията за развитие на национално ниво „България 2020“, както и други национални стратегически документи, цели, приоритети, правна рамка и финансови инструменти. „И през следващия програмен период ще се запазят приоритетите на страната от настоящия период за инвестиции в базисната инфраструктура, каза Управителят на ОИЦ-Ловеч, и допълни, че за оперативните програми към настоящият момент се обсъжда формулата пет плюс две – взети са решения по отношение на  наследниците на оперативните програми “Транспорт”, “Околна среда”, “Регионално развитие”, “Развитие на човешките ресурси” и “Конкурентоспособност”. Сега се очаква да бъде взето решение за останалите две програми: това са мерките в сферата на науката и иновациите, където има разработена концепция от образователното министерство в сътрудничество с други ведомства и академичните среди. Има подобна концепция за мерките в сферата на административния капацитет.  Нели Митева, поясни, че оперативните програми все още се договарят, както и трите програми за трансгранично сътрудничество, една програма за селските райони и програма за развитие на морското дело и рибарството.

„Интересно за участниците в срещите ще бъде да се запознаят с добри практики от успешни европейски проекти, реализирани в други държави–членки на ЕС, които ще представят на срещите лектори от Полша и Гърция“, подчерта експерт „Комуникации, информация и логистика“ в ОИЦ-Ловеч, Росица Кривирадева. Тя разказа повече за квалификациите и сферата на дейност на лекторите: добри практики от успешно реализирани европейски проекти в областта на градското развитие и благоустройството, управлението на отпадъците, както и в социалната сфера и образованието, ще представи д-р на науките Малгожата Бониковска от Полша, която е ръководител на Европейския информационен център в Офиса на Информационния комитет на Европейския съюз и лидер в екипа, разработил Правителствената информационна програма за присъединяването на Полша към ЕС и създал мрежа от Европейски информационни центрове в страната. Завършила е Варшавски университет със специалност италианска филология и Сорбоната със специалност история и политически науки.

Успешни европейски проекти в областта на туризма, бизнеса, социално и културно предприемачество и публично-частните партньорства ще представи Евангелиос Мансудис, който работи в сферата на проектното финансиране, икономическо и техническо управление на проекти. В момента е проект мениджър и консултант на свободна практика, завършил УНСС в София и специализирал в лицей Александруполис.

В края на срещата бяха споделени впечатления от учебни посещения в информационни центрове в други държави-членки на ЕС и ефективността от тяхната работа. За латвийската мрежа от информационни центрове, тяхната структура, финансиране и дейност разказа Росица Кривирадева, експерт в ОИЦ-Ловеч, която обобщи, че вследствие добрата работа на латвийската информационна мрежа, според проведено проучване над 90% от населението е добре запознато с Кохезионната политика и Структурни фондове на Европейския съюз и техните инструменти.