Намаляване на броя на контейнерите със 100, запазване честотата на сметоизвозването и годишна икономия 24 хил. лв без ДДС договориха днес на среща ръководствата на община Ловеч  и „А. С. А. България” ЕООД, се казва в съобщение на Община Ловеч.. Срещата бе организирана, за да се обсъдят възможностите за оптимизиране на дейностите по сметосъбиране и сметоизвозване в град Ловеч с цел намаляване цената на услугата. Това бе възложено на кмета Минчо Казанджиев на заседанието на общинския съвет от 28 февруари т. г., на което бе одобрена план-сметката за разходите през 2012 г., необходими за предоставяне на услугите по сметосъбиране, сметоизвозване, поддържане на депа за отпадъци и чистота на обществени площи в 34-ите населени места в община Ловеч и град Ловеч. Посоченият срок бе 31 март т. г.

Управителят на концесионера „А. С. А. България” Антон Антонов първоначално предложи редуциране на контейнерите за твърди битови отпадъци със 100 и намаляване кратността на сметоизвозването – от 7 на 5 дни в седмицата в кварталите на Ловеч и от два на един път седмично за кофите на еднофамилните къщи. Така за общината икономията може да е 40 хил. лв годишно, обясни Антонов. Точно това не може да се случи, обясниха експерти от общинската администрация, тъй като в Закона за местните данъци и такси изрично е записано, че границите на районите и честотата на сметоизвозването се определят със заповед на кмета на общината и се обявяват публично до 30 октомври на предходната година. Тоест за нещо в тази посока би могло да се говори чак през октомври т. г.

На този етап се започва работа по уточняване на районите, в които ще бъде намален броят на контейнерите, ще бъде изготвена и одобрена и схема за местоположението на контейнерите. Това ще бъде съобразено задължително от експертите на общината и концесионера с изискването на кмета в никакъв случай да не се допусне понижаване качеството на услугата по сметосъбирането и сметоизвозването. Оказа се по данни на управителя на „А. С. А.”, че на много места се вдигат контейнери, запълнени на 50-60 % от общия обем.

На срещата присъстваха още зам.-кметът Младен Младенов, оперативният мениджър на „А. С. А. България” Орлин Карабашев, ръководителят на филиала в Ловеч Мая Йотова, председателят на общинския съвет Корнелия Маринова и председателите на постоянните комисии по бюджет и финанси – Ирина Митева, по икономическа политика и евроинтеграция – Пенко Пенков, по устройство на територията, комунални дейности и околна среда – Петко Петков, и по правно-нормативните въпроси – Тихол Тихолов.

Решение трябва да вземе общинският съвет на сесията през април. Средствата от икономията може да се разходват в средата  на годината за друго в областта на управлението на отпадъците.

7 коментара

  1. И без това вече стана ясно що за диария са.

  2. Не! Този път, за разнообразие ще е по нужда. Голяма.

  3. Пак ли ще се гласува по принуда?

  4. Намаляване на контейнерите със 100, запазване честотата на сметоизвозването и годишна икономия 24 хил. лв

    Ако се махнат още 500 контейнера – икономия 120 000 лв. Върви в комплект с икономия на още 1000 души от Ловеч.
    Ако се махнат 1000 контейнера – икономия 240 000 лв. Тогава ловчанлии ще дължат 700 000 без да са изхвърлили и кило боклук, което също е икономия за фирмата.

    Браво! Прогресивните сили пак победиха убедително!

  5. Ше се бачка по сметоизвозването по-малко за почти същите пари. И сега контейнерита покрай мен са фул, не ми се мисли как ще изглеждат като ги поразредят.

  6. Договореното от кмета намаляване със сто контейнера няма да доведе до икономия за Община Ловеч от 24 000 лв./ 28 800 лв. с ДДС/ ,a точно обратното – ще увеличи печалбата на концесионера с 57 486 лв. защото Общински съвет със свое решение от 2011 г.е определил цена за еднократно извозване на контейнер тип ’бобър’ 1.1м3 от 16.59 лв. при периодичност на извозване 52 пъти годишно.
    Простата аритметика показва,че за един контейнер годишно цената е 862.68 лв., а за 100 контейнера е 86 268 лв.
    86 268 лв. – това е сумата която концесионера би следвало да намали ako преговорите се водеха в интерес и на двете страни за премахването на 100 контейнера при извозване 52 пъти годишно.

  7. Брей, голяма икономия е договорена. Браво!

Comments are closed.