Като съобщи преди време “Ловеч днес” , Регионалният инспекторат по образование, гр. Ловеч се включи в изпълнението на дейност 7.5.2. от Национална програма „Квалификация” за 2011 г. С Решение №216 от 04.04.2011г. на Министерски съвет, Националния институт за обучение и квалификация в системата на образованието и Дирекция „Квалификация и кариерно развитие” организират конкурс „Иновативни практики в управлението”.

Област Ловеч работи в тематична област „Управление и развитие на нови и творчески практики при използване на ИКТ в учебната дейност”. Темата за разработване на иновация в управлението, която избра отбора на РИО – Ловеч, е ВИРТУАЛНО ПЪТЕШЕСТВИЕ.

Според регламента всеки един от месеците от февруари до юни е посветен на един от петте континента, като се избира по една държава, за която се работи по избрана от съответния учител тема.

Група ученици от пети клас на ОУ „Васил Левски” Ловеч, под ръководството на трима учители консултанти, реши да създаде блог „Пътешественици” :  http://pateshestvenici.blogspot.com/.

Първият континент беше Азия и малките блогъри създаваха статии за Турция, като успяха да представят страната обзорно, без да имат претенции, че могат да обхванат всичко за богатата и интересна култура на южните ни съседи. Помощ оказаха и ученици от седми клас, като изработиха презентация.

Вторият месец е свързан с виртуално пътуване в Европа. След известно колебание за избор между Дания и Испания, интересът на петокласниците наклони везните към Испания, за която в момента вече са публикувани първите материали.

До юни месец виртуалното пътуване ще премине през континентите Америка, Африка и Австралия. За разлика от първите два месеца, през които определена държава е представена обзорно, следващите държави ще бъдат представени тематично, като на учениците ще бъдат предложени няколко държави и теми от консултантите, а те сами ще изберат това, което смятат за най-интересно.

Блогът е създаден не само заради участие в проекта, а и с цел развиване на детските умения  за търсене на целесъобразна информация в Интернет и  подобряване на уменията за работа с различни източници на информация. Не по-малко важно е да се е развиват уменията за създаване на текстове според темата, целта и предназначението, още повече, че все по-болезнен става проблемът с функционалната неграмотност на младото поколение в наши дни. Знания за непознатото, уважение към традициите и културата на другите страни, забавление – това са само част от многото положителни страни от участието на учениците като автори на блога. Положителен момент е подкрепата на много от родителите, които помагат на децата при търсене на материали за създаване на статиите. Все пак не е лесно да си блогър петокласник! А ако желаете да видите с очите си – посетете : http://pateshestvenici.blogspot.com/.