Проектът за паметник на автора на вечната българска книга “Бит и душевност на нашия народ” и основател на българската социология, троянецът Иван Хаджийски, след проведен конкурс, бе спечелен от авторския екип от Велико Търново: скулптора Борис Борисов и архитекта Пламен Цанев, съобщават от Община Троян.

Предложените варианти за място на монумента бяха два: на мястото на  някогашния паметник, или няколко метра встрани, в двора на малката музейна сграда /Конака/.

Днес авторите на паметника за Хаджийски се срещнаха с  ръководството на община Троян, с главния архитект на общината и специалисти от администрацията. На срещата присъства и председателят на Дружеството на троянските художници Енчо Ганковски.

Единодушно бе мнението на всички, че скулптурната композиция трябва да бъде ситуирана на тревната площ пред Конака, а не “паметник върху паметника”, както се изрази скулпторът Борис Борисов.

Демонтирането на постамента на бившия паметник вече приключва. За изпълнител на тази дейност, след проведен конкурс, бе избрана фирма “СКОРПИТ” ЕООД – гр. Троян.

Стойността на възложената услуга е  9 873, 11 лв.

Представител на общината придружава извозването  и съхраняването на каменните гранитни блокове в складови помещения.

До един месец авторите на паметника ще извършат актуализация на проекта, след което община Троян започва съгласувателна процедура с  Министерството на културата.

 

2 коментара

  1. Пропуснах да отбележа още един факт по отношение местоположението на бъдещия /без/памет-ник на Хаджийски. Съдейки по снимката от статията, позите и задълбочените погледи на съвременните троянски естетизатори – очевидно паметника ще бъде равноотдалечен от новосъздаденото троянско гробище и паметника на Захари Стоянов. Има няма по на 10-на метра. Отделно, зад гърба на Хаджийски е сградата на бившия турски конак.
    На снимката виждате новото гробище пред сградата в дъното и турския конак /сградата в близък план/.
    Дори ще бъдат в една линия. Гробище-Хаджийски-З.Стоянов. Три в едно. Защото всеки паметник се нуждае от “въздух”, от пространство около себе си, ама това един примат няма как да го знае. Брой паметници на кв.метър и едно гробище. “Две сватби и едно погребение”. Е, с това няма начин да не се прочуем.
    ИнтеУекти!

  2. Добре ще бъде, при поднасяне на подобна статия да се търсят и други източници на информация.
    1. Лъжа е, че предложените варианти са тези. Имаше вариант пред читалището и вариант пред общината.
    2. Лъжа е, че в заданието за конкурса е посочвано местото върху съществуващия антифашистки паметник. Един от участниците лично ми се обади да му заснема съществуващия паметник, защото много след обявяването на конкурса се е появило “допълнително изискване” за вариант върху същ.паметник.
    3. Някой ще коментира ли факта – как така се обявява конкурс за паметник, без да е ясно предварително местото на този паметник? Тук община Троян може да кандидатства за включване в “Гинес”. Не случайно участниците в конкурса дадоха по няколко варианта. Защо никой не коментира тоталната идиотщина на бившия кмет Акимов да се изработи паметник и след като е изработен и ПЛАТЕН – да му се търси място на троянския площад? Наясно ли са нискоинтелигентните управници на Троян, че един паметник няма естетическо звучене сам за себе си, а е в композиционно, съизмеримо и естетически обвързано съзвучие с мястото и даденостите на което ще се реализира?
    Кой от вас би си закупил примерно мебели, без предварително да знае къде ще ги постави в дома си, как ще кореспондират с обема на стаите в жилището и каква естетическа наслада и удобство ще получи след поставянето им? Няма да го направите, защото една от причините е, че харчите собствените си пари.
    Тук обаче става дума за обществени пари, а според троянските управници – кучета ги яли. Правят безумия, а после го представят за успех.
    След което медиите потвърждават “този успех”.
    *
    Да не забравяме, че големите троянски специалисти и културтрегери, от всички варианти на самата скулптура на народопсихолога и патриарх на българската социология Иван Хаджийски избраха…. “Хаджийски с колело”. Как да изберат скулптурата от друг вариант, където в една достолепност и патриархалност като композиция Хаджийски е поставен върху един трон, подобно на Вазов, на братя Георгиеви пред Университета или ако щете на Аристотел в Солун. Колоездач, щото имал колело – умопомрачително!
    С това колело, мястото където ще поставят паметника е удачно. Там финишира етапа от колоездачната обиколка на България. Остава г-н Акимов или някой от съ-участниците му в тази подигравка с Хаджийски да обясняват на гостите на града, че това не е основателят на колоездачен клуб “Хемус” Троян от преди близо век.
    Сега започва да кипи безсмислен труд. Както пише в статията от сайта – предстои актуализация на проекта. Както казват троянските баби – ще го “натамънят”. Иначе думата актуализация би проснала във възторг всеки един примат.
    По една или друга причина съм израстнал в среда на художници, скулптури, артисти и т.н. На такъв примитивизъм, на такава милиционерска естетика и на такива идиотщини и посредственост никога не съм бил свидетел. Моралната криза на обществото и духовния примитивизъм на управниците – това ще ни довърши. Не някави си криза, безработица, икономически срив и т.н. от управлението на доказаните и всепобеждаващи некадърници.

Comments are closed.