iganov2801131Днес правителственият център съобщава, че във връзка с извършената от Главния инспекторат на Министерския съвет проверка във Фонд „Научни изследвания“ и свързаните с нея констатации и препоръки за подобряване на работата на фонда, премиерът Бойко Борисов е поискал оставката на министъра на образованието, младежта и науката Сергей Игнатов. Г-н Игнатов е депозирал молбата си за напускане на поста и тя е била приета от министър-председателя.

Премиерът Борисов ще отправи предложение до депутатите в Народното събрание да гласуват персонална промяна в състава на българското правителство като освободят от поста г-н Игнатов.

Министър – председателят Бойко Борисов ще предложи, в сряда, на Министерски съвет да освободи от длъжност председателя на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране Ангел Семерджиев.

Предложението е във връзка със забавянето и липсата на разработени и приети подзаконови административни актове, свързани с Третия енергиен либерализационен пакет, което стана причина Европейската комисия да сезира Съда на ЕС.

semerdjiev2801131Това са Наредби за изменение на наредбите за регулиране на цените на електрическата енергия и природния газ, Наредба за изменение на наредбата за лицензиране на дейностите в енергетиката и правила за достъп до газопреносната и газоразпределителната мрежи.  Промените се налагат във връзка с транспонирането на европейските правила за вътрешен енергиен пазар.

За последните шест месеца министерството на икономиката, енергетиката и туризма е изпратило три писма, до Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, в които заявява, че комисията трябва да ускори максимално процедурата по приемането на промените в наредбите, свързани с Третия енергиен либерализационен пакет, защото страната ни е заплашена от наказателна процедура от ЕК.  

 

Във връзка с неизпълнението на ангажиментите си г-н Семерджиев подаде искане за предсрочно прекратяване на мандата си като председател и член на комисията, което е прието от премиера Бойко Борисов.

3 коментара

  1. Част от 14,8-те милиона лева субсидия отиде за проекти със странни наименования и още по-странни цели. Както “Стандарт” вече писа, близо 300 бона бяха дадени за виртуална изложба на тема “Владетелят”, а още толкова отидоха за изследване на Брутния вътрешен продукт от турско време до наши дни.
    Над 200 000 са отпуснати за изучаване на отношението на публиката към музейното дело на фирма, чийто ръководител е колега на Рангел Гюров и Сергей Игнатов от Нов български университет – Вероника Азарова. Нов български и Университета по библиотекознание и информационни технологии са сред спечелилите значителни суми при положение, че в предишни конкурси представянето им е било далеч по-слабо. В същото време учени от СУ и БАН казаха, че цели факултети, кандидатствали с по двайсетина проекта, не са получили пари за нито един. Сред тях има проучвания за нови материали като графен, за който компаниите по света заделят крупни суми, защото има блестящо приложение в електрониката. Проект, работещ върху синтез на лекарство против рак, предложен от Химическия факултет, също бе отхвърлен.

    http://www.standartnews.com/balgariya-politika/mahnaha_ot_fonda_i_angolskiya_profesor__-176088.html

  2. “Последните милиони, които дадохме за университетите, бяха за докторанти, които взимат по 20 000 лв. – и за програми, и за библиотеки и за институти. Ако е за 250 лв., няма да стоят там.

    Не можеш да кажеш: “Аз съм много добър учен, страшно съм умен, страшно много съм направил, и да взимаш 250 лв. заплата, и никой да не те е потърсил, ако си толкова добър”.

    Винету

  3. Над 1200 учени сложиха имената си под подписка за преразглеждане на конкурса на фонд “Научни изследвания”. В нейната основа е гл. ас. Виктор Атанасов от Физическия факултет на СУ “Св. Климент Охридски”. Той отговори на въпроси на “Стандарт” какво ще последва оттук нататък и как учените ще се борят за правото си да правят качествена наука.

    – Г-н Атанасов, министър Сергей Игнатов заяви, че учените, които са се подписали под искането за преразглеждане конкурса на фонд “Научни изследвания”, са подведени от проф. Мирослава Кортенска, срещу която има четири дела.
    – Това е манипулация на общественото мнение. Аз лично съм събирал подписката и тези хора са сложили имената си под искане за преразглеждане на резултатите, а не в защита на госпожа Кортенска. Думите на министър Игнатов са опит за отклоняване на вниманието от проблемите на фонд “Научни изследвания”. А те са огромни. Говорим за корупция и за нагласени конкурси за милиони. И това са данни, които министърът знае. Проф. Кортенска дори не се е подписала под нашето искане. Тя няма никакво отношение към нас. Всъщност, когато Кортенска излезе в предаването на Любен Дилов, малко преди да бъдат обявени резултатите от конкурсната сесия, и заяви, че всичко е нагласено, на нас това ни беше ясно. Но ние, представителите на научната общност, сме търпеливи и дипломатични хора. Работим с факти. Решихме да изчакаме излизането на резултатите от конкурсната сесия и едва след това инициирахме подписката. Всеки може да ги види, те са на сайта на фонд “Научни изследвания”. Това е фондът, който би трябвало да финансира фундаменталната наука. А голяма част от заглавията на тези изследвания са смехотворни. Най-жалкото е, че качествени проекти, които биха могли да доведат, ако щете, до създаването на нови компании в България, бяха отхвърлени.

    http://www.ida.bg/spodeleno.php?page=news_show&nid=24440

Comments are closed.