Общата селскостопанска политика на Европейския съюз, в това число и на България, за периода 2014-2020 г. се определя в следващите два месеца. Този път, за разлика от преди, българските земеделци имат възможността да кажат какво е важно за тях, така че бъдете активни, призова евродепутатът Мария Габриел по време на среща по земеделските въпроси, която се състоя в Областна администрация-Ловеч, съобщават от пресцентъра на ГЕРБ Ловеч.

Като член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони, г-жа Габриел най-точно може да ни представи политиката на Европейския съюз за развитието на селските райони и възможностите пред българското земеделие в периода 2014-2020 г. Сигурна съм, че и вие с вашите въпроси ще допринесете за дискусията, заяви при откриването на срещата областният управител на Ловеч Ваня Събчева. В залата присъства и областният координатор на ГЕРБ Николай Нанков, по чиято покана Мария Габриел бе в Ловеч. В срещата участва и народният представител Христофор Ачков.

Тя обясни, че в момента в Комисията по земеделие на ЕП се обсъждат законодателните доклади на ЕК относно реформата на общата селскостопанска политика. До момента са направени 7415 поправки на 4 законодателни текста, като 200 от тях е внесла г-жа Габриел от името на България. «Ние ще се опитаме най-напред да запазим бюджета на общата селскостопанска политика. Тя е най-голямата – 40 % от целия бюджет на ЕС отиват за земеделие, защото земеделска политика не означава само продукция на хранителни стоки, тя e и опазване на околна среда, и даване динамика на определени райони, борба с обезлюдяването и застаряването, с високата безработица», заяви евродепутатът.

Тя подчерта още, че за ЕНП и лично за нея най-важното е силен Първи стълб за България – тоест директни плащания, като акцентира върху това, че се предлага 30 % увеличение на тези плащания за всички страни, ситуиращи се под 90 % от средната стойност за ЕС, в това число и за България. Следващите промени, които касаят плащанията, е т.нар.озеленяване. 30 % от директните плащания ще бъдат обвързани с критерии за опазване на околната среда, като големият въпрос е дали те ще бъдат задължителни.

Мария Габриел информира, че се предвиждат повече програми за младите хора, за да им се даде възможност да инвестират в земеделие. Предвижда се опростяване на процедурите, както и финансов механизъм за животновъдите, а една от нейните големи битки е за директни плащания за пчеларите.

По отношение на въпрос за тавана на плащанията, българският евродепутат поясни, че такъв ще има – от 150 до 300 000 евро, но уточни, че при изчисляването му ще бъдат приспаднати от него заплати, осигуровки, данъци. «Ние като страна сме внесли поправка за двойно увеличение на този таван, тепърва предстоят разговори какви ще бъдат сумите», заяви М. Габриел. Тя се ангажира да продължи връзката с присъстващите земеделски стопани, като ги призова да отправят интересуващите ги въпроси и на нейния електронен адрес.

По-късно Мария Габриел посети Института по планиско животновъдство и земеделие в Троян, където се проведе Ден на отворените врати в рамките на Фестивала на сливата и Троянската сливова ракия, и се запозна с дейността на института.

Същия ден евродепутатът Мария Габриел изнесе лекция пред 12-класниците на Езиковата гимназия, разговаря с граждани и общински съветници за институцията на омбудсмана.