Ловеч се включи в конкурса „Българска екообщина” 2012, съобщават от Община Ловеч. Проявата се провежда в рамките на предстоящия форум за Югоизточна Европа за енергийна ефективност, възобновяема енергия и управление на отпадъците. Организатор е фирма „Виа Експо”, а партньори Фондацията за реформа в местното самоуправление, Националното сдружение на общините в Република България, Асоциацията на еколозите от общините в България и Българската асоциация за устойчива енергия. Основната цел на конкурса е да се популяризират постиженията на българските общини и да се отличат тези от тях, които полагат специални усилия в секторите зелена енергия и екология.

Призът „Българска екообщина” 2012 ще се присъди в три категории – енергийна ефективност, възобновяеми енергийни източници и управление на отпадъците. Победителят във всяка категория ще получи награда – пътуване до Австрия за посещение на екологична община, а освен победителите и номинираните общини ще имат възможността да използват логото на „Българска екообщина” в своите маркетингови кампании.

Община Ловеч участва в конкурса в две категории – енергийна ефективност и управление на отпадъците. В първата категория се кандидатства с проекта „Реконструкция, обновяване и оборудване на учебни заведения в община Ловеч”, финансиран от Европейския фонд за регионално развитие чрез оперативна програма „Регионално развитие” 2007-2013 и от държавния бюджет. Общата му стойност е 6 039 646 лв, с реализацията му се подобри образователната инфраструктура в СОУ „Св. Кл. Охридски” и Природоматематическа гимназия, подобрени са битовите условия за престой в двата пансиона на Гимназията за чужди езици „Екзарх Йосиф I”, повиши се качеството на обучението чрез внедряване на ново технологично оборудване и модернизация на учебните зали, увеличи се броят на учениците, осигури се възможност за социално включване на лица в неравностойно положение, осигури се достъпна архитектурна среда за лица с увреждания, реализираха се икономии чрез внедрените мерки за енергийна ефективност. Този проект е част от плана за енергийна ефективност на община Ловеч.

В категорията управление на отпадъците се кандидатства с проекта за Регионално депо за неопасни отпадъци за общините Ловеч, Летница и Угърчин. С изграждането на депото се постигна регламентирано и контролирано депониране на неопасни отпадъци от общините Ловеч, Летница и Угърчин. Преустанови се възможността за създаване на нерегламентирани сметища чрез въведена система за организирано сметосъбиране и сметоизвозване от трите общини. Създаде се възможност за реализация на проекти в Ловеч, Летница и Угърчин за рекултивация на съществуващите незаконни сметища. Чрез избор на оператор за изпълнение на условията на комплексното разрешително се извършва постоянен мониторинг на компонентите на околната среда – въздух, вода, почва, и не се допуска замърсяване на околната среда. Общият бюджет на проекта е 16 108 689 лв, финансирането е от държавния бюджет и от МОСВ чрез ПУДООС.

Този проект е залегнал като основна цел в плана за действие на Програмата за управление на отпадъците на община Ловеч. Той има положително въздействие върху околната среда. Битовите отпадъци в настоящия момент не се подлагат на предварително третиране преди депонирането им.

Намерението на община Ловеч като собственик на депото е да реализира инсталации за сепариране на общия поток битови отпадъци и за компостиране на биоразградими отпадъци. Вече има изготвен проект за сепарираща инсталация, който очаква финансиране от държавния бюджет, предстои проектиране и на компостираща инсталация. Така ще се изпълнят изискванията на ЕС за предварително третиране на отпадъка преди неговото депониране. Предстои и реализация на проект за изграждане на газови кладенци и след определяне състава на газа ще се предприемат действия за неговото оползотворяване. Газовата система е част от цялостния проект за депото, към реализацията й се пристъпва след достигане на 3 метра ниво на натрупания отпадък.