litex1212121PFC Litex

Литекс завърши годината с разгром над Спартак (Варна). Ловчанлии разбиха съперника си с 7:1 и се класираха за 1/4 финалите за Купата на България. Тотално превъзходство, офанзивна игра и много голове стоплиха малцината зрители на Градския стадион в студения декемврийски следобед. Влезлият като резерва Герасим Заков блесна с хеттрик за успеха. Две попадения добави нападателят Иса, по веднъж се разписа и халфът Томи Костадинов и албанецът Ваюши. Дебют за Литекс направиха две нови момчета от школата. През втората част в игра се появиха бранителите Мартин Иванов и Пламен Гълабов, които се изявяват в юношеската формация на оранжевите до 19 години.

Мачът започна с фрапиращ пропуск на Галин Иванов. Халфът не успя да вкара от десетина метра на празна врата след като бе изведен от Ваюши. В 15-тата минута се наложи ловчанлии да направят смяна на своя ас и голмайстор Георги Миланов, напуснал принудително терена. На негово място влезе Герасим Заков, който с две отигравания предреши изхода на двубоя. Още с първото си докосване на топката нападателят имаше късмета да вкара гол. В 20-тата минута той напредна самостоятелно през центъра и технично откри резултата. Една минута по-късно Заков нацели страничния стълб, а при добавката Иса хладнокръвно покачи на 2:0.

В 38-мата минута Галин Иванов се реваншира за пропуска си и с перфектен пас изведе Иса сам срещу вратаря. От движение таранът майсторски направи преднината класическа. В 44-тата минута с нова прецизна асистенция Галин Иванов намери Томи Костадинови халфът безпроблемно се разписа за 4:0.

Литекс не спря да атакува и след почивката. В 51-та минута резултата набъбна на 5:0 след нов гол на резервата Заков, който се оказа най-съобразителен при разбъркване в наказателното поле. Малко по-късно при една от редките си атаки, варненци намалиха с попадение на Георги Станчев. В 73-тата минута обаче, Герасим Заков оформи с глава своя хеттрик, засичайки центриране отдясно на Ваюши за 6:1. В 86-тата Ваюши увенча напористата си игра с хубав гол след пас на Иса, оформяйки крайното 7:1.

Литекс – Спартак Варна 7:1

Стадион: Градски, Ловеч – 200 зрители
Главен съдия:

Литекс: 1. Пиргов, 2. Динчев, 16. Попов, 18. И. Миланов (56 – Пламен Гълабов), 33. Бодуров (46 – М. Иванов), 9. Иса, 14. Ваюши, 6. Славчев, 15. Костадинов, 17. Г. Миланов (15 – Заков), 77. Иванов

Треньор: Христо Стоичков

Спартак Варна: 31. Марков, 17. С. Георгиев (25 – Боев), 21. К. Иванов, 24. Димов (41 – Желязков), 55. Ст. Иванов, 10. Кателиев, 19. Цирков, 14. Филипов, 8. Г. Димитров, 27. Станчев (87 – Дяков), 9. Маринов

Треньор: Румен Димов

Голмайстор: 1:0 Заков (20), 2:0 Иса (21), 3:0 Иса (38), 4:0 Костадинов (44), 5:0 Заков (51), 5:1 Г. Станчев (57), 6:1 Заков (73), 7:1 Ваюши (86)