PFC Litex

Литекс не срещна проблеми при гостуването си във Враца и разгроми местния Ботев с 4:0. Оранжевите тотално надиграха противника си и изпуснаха да запишат двуцифрен резултат. Те вкараха четири попадения, но и изтърваха още 7-8 чисти положения. При тоталната разлика в класите домакините стигнаха само до една дузпа, която Илко Пиргов с вещина спаси. Убедителният успех за оранжевите дойде след два гола на Герасим Заков, точен мерник показаха също Георги Миланов и Александър Цветков.

Наставникът Христо Стоичков предприе две смени в обичайния стартов състав. На левия фланг на защитата се появи младокът Антон Недялков, а като десен външен халф титуляр започна тийнейджърът Никола Колев. Още в 7-мата минута той можеше да асистира за гол от корнер, но ударът на Бодуров с глава мина над гредата. Четвърт час по-късно натискът на оранжевите доведе до попадение в тяхна полза. Нападателят Заков откри резултата след като сам поде атаката и се озова очи в очи с Димитър Иванов. Стражът на домакините обаче не можа да реагира на топовния му шут и Литекс поведе с 0:1. В 33-та минута гостите можеха да удвоят, но Иванов се намеси успешно на два пъти при ударите на Колев и Г. Миланов.

В 40-тата минута логичното се случи. Страхил Попов центрира отдясно, но Заков с глава нацели напречната греда. При добавката притичалият Сашко Цветков хладнокръвно покачи на 0:2. Попадението беше отличен подарък за капитана на младежкия национален тим, който в деня на мача навърши 22 години. В последните секунди на полувремето ловчанлии съмсем обезкуражиха съперника с 3-ти гол, дело на Георги Миланов, който с воле от 20-тина метра направи разликата класическа.

Втората част започна с интересен момент пред вратата на Литекс. В 47-мата минута врачани получиха правото да изпълнят дузпа, но Илко Пиргов майсторски спаси удара от бялата точка на Якимов. След тази пропусната възможност за почетен гол домакините тотално рухнаха. В 60-тата минута с многоходова атака Литекс направи резултат 0:4 след нов гол на Заков, станал след центриране на Георги Миланов в пеналта, където Колев свали топката към тарана и той безпроблемно се разписа.

Близо до попадение на три пъти беше и резервата Томи Костадинов. При една от ситуациите той се опита да изненада вратаря с удар от 30 метра, но Иванов с мъка изби в корнер. Влезлият като смяна Башов също излезе два пъти на стрелкова позиция, но и той не можа да вкара.

Ботев – Литекс 0:4

Стадион: Христо Ботев , 1500 зрители
Съдия: Александър Костадинов

Ботев: 12. Д. Иванов, 4. Пира, 3. Василев, 6. Георгиев, 19. Христов, 11. Якимов (Мирчев, 55), 22. Челесте, 10. Амендола, 7. Илиев, 20. Флориано, 5. Канциано

Старши треньор: Джулиано Сондзони

Литекс: 1. Пиргов, 3. Недялков, 33. Бодуров, 18. И. Миланов, 16. Попов, 23. Йеленкович (Славчев, 46), 21. Цветков, 17. Г. Миланов, 8. Колев, 14. Ваюши (Костадинов,68), 10. Заков (Башов, 72)

Старши треньор: Христо Стоичков

Голмайстор: 0:1 Заков (22), 0:2 Цветков (40),  0:3 Г. Миланов (45), 0:4 Заков (60)
Жълт картон: Христов, Челесте, Флориано, Недялков, Бодуров