PFC Litex

Литекс победи с 2:0 Миньор и се класира на полуфинал в турнира за Купата на България. Успехът за ловчанлии не дойде лесно, тъй като гостите от Перник се бранеха умело и не позволиха да се стигне до много чисти положения пред Иван Чворович. Марсело Никасио отбеляза дежурния си гол в даденото от рефера Ахмед Ахмед продължение на първото полувреме. Бразилецът се разписа от дузпа. Христо Янев пък заби красиво попадение от фаул в началото на втората част, което на практика реши двубоя.

Още във 2-ата минута шампионите имаха възможност да открият резултата. Георги Миланов намери отлично Марсело Никасио на линията на наказателното поле, бразилецът овладя топката отлично, напредна и стреля, но Чворович внимаваше и спаси. Седем минути по-късно се отвори възможност и пред гостите от Перник. Пас на Христо Янев в половината на ловчанлии бе пресечен и момчетата на Стойчо Стоев направиха бърза атака. Топката стигна до Крум Бибишков, който обаче стреля слабо в аут. В следващите минути положенията пред Евгени Александров и Иван Чворович липсваха, като двата отбора заложиха на здрави единоборства. Домакините все пак действаха по-агресивно и в 27-ата минута спечелиха правото да изпълнят пряк свободен удар на 25 метра фронтално срещу вратата. Зад топката застана щатният изпълнител Христо Янев, който този път пробва да изненада стража по земя, но шутът му не затрудни Чворович. Отново Янев, който започна отляво, имаше възможност да се разпише. Христо ме на милиметри от гол директно от корнер. Центрираната от него топка мина на милиметри от лявата греда. “Онанжевите” откриха резултата в даденото от рефера Ахмед Ахмед продължение на първото полувреме. Георги Миланов подаде страхотно към Сандриньо, който с мощен пробив нахлу в наказателното поле, където бе съборен от двама защитници на Миньор. Съдията без колебание отсъди дузпа. Зад топката застана голмайсторът в пролетните мачове Марсело Никасио, чийто безапелационен шут се оказа непосилен за Иван Чворович. Пернишките футболисти протестираха, заради което Крум Бибишков и Николай Христозов получиха жълти картони.

В първите секунди на второто полувреме пред Галин Иванов се откри добър шанс, но бившият играч на Славия отблизо не успя да уцели вратата с глава. В 50-ата минута Янев центрира много добре от фаул в пеналта на Миньор, където Николай Бодуров изскочи зад отбраната и стреля, но защитник изчисти в корнер. Христо Янев бе в основата на втория гол за шампионите в 55-ата минута. Той бе спънат на линията на наказателното поле и с брилянтен удар с десния крак при последвалия фаул накара Иван Чворович само да изгледа как топката влиза в мрежата. След гола гостите от Перник погледнаха по-смело към вратата на Евгени Александров, но така и не успяха да стигнат до сериозно положение. В тези минути ще се запомнят с едно разбъркване и един пробив по левия фланг, който обаче не успя да завърши с опасност за ловешкия страж. В заключителните минути на срещата Светльо Тодоров можеше да направи резултата класически, но шутът му срещна дясната греда. При добавката пък Момчил Цветанов не успя да уцели опразнената врата.

ЛИТЕКС – МИНЬОР 2:0

1:0 Никасио (45 дузпа)

2:0 Янев (55)

ЛИТЕКС: 30. Александров, 16. Стр. Попов, 33. Бодуров, 18. И. Миланов, 3. Занев, 23. Йеленкович, 10. Сандриньо (57-6. Жос), 17. Г. Миланов, 77. Иванов (68-27. Цветанов), 7. Янев, 99. Никасио, (90-9. Тодоров)

Треньор: Христо Стоичков

МИНЬОР: 91. Чворович, 4. Христозов, 5. Стойчев, 11. Илиев, 15. Окечукво, 17. Траянов, 23. Василев (73-32. Марков), 33. Том, 39. Бенрамдан (65-77. Тодоров), 76. Бибишков (70-59. В. Иванов), 99. Бумела

Треньор: Стойчо Стоев

Жълти картони: Сандриньо, Йеленкович, Стр. Попов; Илиев, Бибишков, Христозов, Траянов