PFC Litex

Левски успя да излъже Литекс в дербито на Герена. Успорван и нервен мач, който до последните минути отиваше към равен, домакините стигнаха измъчено до успеха с гол в 84-тата минута на резервата Райков. Оранжевите играха силно и нахъсано и бяха на път да обърнат развоя на срещата, но могат да съжаляват за лесно допуснатите голове, както и че мерникът им им изневери. Двата тима завършиха мача с по десет души след червени картони на Рамос и Цветков. Голът за Литекс бе дело на Георги Миланов, който се разписа с топовен шут.

Наставникът Христо Стоичков не изневери на стила си заложи на офанзивна тактика. В състава се завърна Галин Иванов по десния фланг, Георги Миланов започна като втори нападател с Иса, а по лявото крило действаше Ваюши.
Литекс бе на път да попари домакините още в 3-тата минута. Тогава Сашо Цветков изведе перфектно Иса сам срещу вратата, но ударът от ъгъл на нападателя бе майсторски спасен от Илиев. Оранжевите не се огънаха от домакинския натиск и продължиха да играят открито, но им липсваше прецизност в две ситуации, когато Ваюши и Галин Иванов изпуснаха удобния момент за обстрел. Късмет да вкарат гол от нищото обаче имаха домакините. В 29-тата минута голмайсторът им Базил де Карвальо изпревари ловешката защита и Пиргов при едно центриране и откри резултата. Типично за дербито, в играта изобилстваха здравите единоборствата и остри влизания, декорирани с няколко жълти картона за двата отбора.

Литекс започна второто полувреме с принудителна смяна. Терена напусна бранителят Илия Миланов, което наложи вътрешна рокада. В ариергарда мястото му зае Сащо Цветков, а в халфовата линия се появи младокът Симеон Славчев. Още в 1-та минута след подновяването на играта футболистът на сините Рамос получи заслужен втори жълт картон за спъване отзад на Г. Миланов и реферът Йорданов не се поколеба да го изгони.

Решени да обърнат мача ловчанлии подсилиха ударната си мощ с нападателя Герасим Заков. В 63-тата минута устремната игра на Литекс логично доведе до изравняване. Мощен пробив на национала Георги Миланов завърши с фантастичен разстрелващ удар с левачката, а за Пламен Илиев остана само да извади топката от мрежата си. В 74-та минута численото равенство на терена бе възстановено след червен картон и за Александър Цветков. Малко по-късно оранжевите претендираха основателно за дузпа, но реферът не отсъди игра с ръка на син бранител в наказателното поле. В 84-та минута влезлият като резерва Симеон Райков с коварен удар вкара за 2:1 и донесе измъчената победа за своите. До последният съдийски сигнал Литекс се хвърли в масиран натиск, но Иса и Миланов нямаха късмет да изравнят.

Левски – Литекс 2:1
Стадион: Георги Аспарухов, София